Knjiga tjedna: Služba, družba, prošnja, ljubav, brak

Kad treba pokazati krhkost života i nepredvidljivost ljubavi i zabranjenih želja, Alice Munro je klasa za sebe

Knjiga tjedna: Služba, družba, prošnja, ljubav, brak

Kad čitam priče Alice Munro, dovodim se u stanje tihe refleksije i razmišljam o vlastitom životu: o odlukama koje sam donio, stvarima koje jesam ili nisam napravio, o tome kakva sam osoba, o neizbježnosti smrti. Munro je jedna od one šačice pisaca - nekih živih, ali uglavnom pokojnih - na koje mislim kad kažem da je književnost moja religija. Dok god sam uronjen u priču Alice Munro, iskazujem nekom posve izmišljenom liku isto ono svečano poštovanje i tiho, ali duboko zanimanje koje iskazujem i samom sebi u svojim najsvjetlijim trenutcima kao ljudsko biće. (Jonathan Franzen)

Rendgenski pogled gotovo kao u Čehova ... Shvatit ćemo kako nas njezine priče obuzimaju i prenose u neki drugi svijet tek kad pročitamo jednu: ponovno se vratiti u onaj stvarni isto je kao izići iz auta koji se kreće. (Newsweek)

Izvanserijski ... Čak i manje priče zavode, manipuliraju, iznenađuju i zapanjuju. Očekujte i veličanstvenu širinu njezina duhovnog vidokruga i pomnu usmjerenost na sitne minute što otkucavaju običan život, očekujte da će samo vrijeme postati organsko, gotovo opipljivo. (San Francisco Chronicle)

Besprijekorno i bez premca ... Zbirka puna književnih dragulja... Kad treba pokazati krhkost života i nepredvidljivost ljubavi i zabranjenih želja, Munro je klasa za sebe. Njezine sveobuhvatne priče podsjećaju na novele Tolstoja i Henryja Jamesa. Kao i njihove, i njezine su pripovijetke široka zamaha, duhovite i nabijene događajima i kontekstualiziranim detaljima, a razrađeni zapleti i slojeviti likovi naglašavaju neukrotivu složenost ljudske prirode. (Houston Chronicle)


***

Alice Munro (1931.) rođena je u Winghamu (Ontario) u Kanadi. Već kao studentica počinje objavljivati kratke priče po časopisima, a 1968. dobiva svoju prvu  Guvernerovu nagradu - najprestižniju kanadsku književnu nagradu - za zbirku priča Dance of the Happy Shades. Guvernerovu nagradu dobila je još i 1978. za zbirku Who Do You think You Are?  te 1986. za The Progress of Love.

Dvostruka je dobitnica i važne Gillerove nagrade - 1998. za zbirku The Love of a Good Woman  i 2004. za Runaway, zbirku koja je dobila i nagradu Commonwealth Writers Prize (2005.).

Godine 2009. Alice Munro dobiva nagradu Man Booker International  za životno djelo, nagradu koju mnogi kritičari nazivaju »kompetentnom alternativom« Nobelovoj, a koja se dodjeljuje svake dvije godine i za koju u izbor ulaze  pisci iz cijelog svijeta kojima su djela prevedena na engleski jezik. Ocjenjivački sud obrazložio je svoju odluku o dodjeljivanju nagrade Man Booker International Alice Munro ovim riječima: »A. Munro uglavnom je poznata kao autorica pripovijedaka, ali svaka njezina priča ima dubinu, mudrost i preciznost za kakve mnogim romanopiscima treba cijeli vijek. Čitati Munro znači svaki put saznati nešto o čemu nikad prije niste mislili.«

Objavila je više od 14 zbirki priča i jedan roman (Lives of Girls and Woman) i slovi za jednu od najboljih kanadskih književnica uopće.


Alice Munro: Služba, družba, prošnja, ljubav, brak
Prijevod: Maja Šoljan
Izdavač: Naklada OceanMore
Godina izdanja: 2011.
Uvez: meki
Broj stranica: 280
Cijena: 149,00 kn