I za male i za velike: Izložba o povijesti domaćih crtanih filmova koji su obilježili generacije oduševit će i najoštrije kritičare

U zagrebačkom MSU-u ovog se proljeća možete družiti s profesorom Baltazarom i letećim medvjedićima. Pohrlite na izložbu godine!

I za male i za velike: Izložba o povijesti domaćih crtanih filmova koji su obilježili generacije oduševit će i najoštrije kritičare

Zagrebačka škola crtanog filma obilježila je generacije. Neovisno o tome jeste li kao djeca gledali avangarde crtiće nastale u kreativnoj radionici Dušana Vukotića, Borisa Kolara i Borivoja Dominkovića, ili su vam u školskim klupama desetljećima kasnije puštali kultne kratkometražne crtiće poput "Krave na mjesecu" i "Satiemanie", vjerojatnost da vam je odrastanje u Hrvatskoj na ovaj ili način obilježena prepoznatljivim crtačkim stilom Zagrebačke škole animacije - velika je. 

Za sve ljubitelje, alii one koji će to tek postati, nedavno je otvorena nova multimedijska izložba u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu i to pod nazivom "Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma", a posvećena je upravo povijesti i značaju Zagrebačke škole crtanog filma.

Mogućnost da se na istom mjestu, prvom katu MSU-a ,vide mnoga umjetnička ostvarenja te utjecajne škole i stila te da se upozna duga i iznimno plodna prošlost umjetnika koji su proizveli više od dvije tisuće animiranih, dokumentarnih, edukativnih i igranih filmova i reklama - ne smije se propustiti. 


Dopustite si stoga užitak posjete ovoj izložbi i razveselite dijete u sebi prepoznatljivim tonovima introa "Profesora Baltazara" ili naslovne pjesme "Malih letećih medjevidća". Naučite nešto o životu i samima sebi kroz "Surogata", ugledajte jedini hrvatski zlatni oskarovski kipić i saznajte kakav je to mukotrpan, ali zadivljujuć kreativni proces stajao iza svakog kratkog ili dugometražnog crtića.

Podsjetimo, Zagrebačka škola crtanog filma pojam je za specifičnu estetiku animacije koja se polovicom 1950-ih razvila u Zagrebu, a donijela je avangardni iskorak u odnosu na tada popularan diznijevski stil crtanja pokretnih crteža. Posve je logično stoga da smo napokon dočekali izložbu posvećenu velikanima hrvatske animacije, koji su nam ostavili toliko divnih filmova u naslijeđe. 

Oni koji se odluče za posjet MSU-u neka uzmu u obzir da bi mogli ozbiljno zaglibiti pred televizorima postavljenima na podove izložbenog prostora, a na kojima se prikazuju brojni animirani filmove koje teško da ćete igdje drugdje vidjeti. Osim klasika poput "Vau, vau", "Profesora Balrazara" i "Samca", možete uživati u desecima kratkih crtića koji svojom inovativnošću, stilom i šarmom osvajaju na prvi pogled. 

Stare kamere, projektori i tehnologija potrebna za stvaranje jednog takvog crtanog filmskog uratka nevjerojatna je, a naučit će vas i kako je animacija posao koji zahtjeva strpljenje, mirnu ruku i jako puno ljubavi. Shvatit ćete kako je za proizvodnju jednog, naizgled jednostavnog crtića, potrebna cijela vojska ljudi od scenarista, crtača, animatora, skladatelja i redatelja, a sve kako bi na nekoliko trenutaka magija crteža i pokreta oživjela pred očima publike. 

Pogodna za posjet svih uzrasta, one mlađe ova će izložba oduševiti brojnim animiranim filmovima koje je moguće gledati satima, a one malo starije zaintrigirati crtićima koji su služili kao političke propagande različitih režima. Svatko će pronaći nešto što će ga oduševiti . Neovisno o tome bili to šareni likovi, prepoznatljive reklame i ikone za Eva sardine ili pak neka melodija iz vašeg djetinjstva, jedno je sigurno - provedeno vrijeme na ovoj izložbi višestruko će vam se isplatiti. 

Spoj tehnologije, kreative i inovacije u Zagrebačkoj školi crtanog filma neizmjerno je impresivan, a publika bi itekako trebala cijeniti napore autora izložbe Simona Bogojevića Nartha, Vesne Meštrić i Snježane Pintarić koji su ovo pravu kulturnu poslasticu pripremili za hrvatsko građanstvo. 

S obzirom na sve rečeno, radi se o iznimnom doprinosu zagrebačkoj ponudi kulturnih događanja ove godine, a izložbu možete pogledati sve do 14. lipnja ove godine. Ne propustite priliku vratiti se u djetinjstvo, raznježiti se, začuditi i zapanjiti - rijetko se pruža ovako dobra prilika za uživanje u vrhunskoj izložbi na lokalnom terenu.