Djeco pripremite čizmice

Sveti Niko, donesi mi…

Djeco pripremite čizmice

Djeca se raduju, spremaju čarapice, užurbano čiste čizmice koje će staviti u prozor kako bi Sveti Nikola i njima donio dar koji su zaslužili jer su bili dobri. Tog zaštitnika djece, pomoraca, siromaha, obožavaju djeca širom svijeta i nestrpljivo čekaju 6.prosinac kada će u čizmici pronaći slatko iznenađenje. Blagdan sv.Nikole ponajprije se obilježava kao dan darivanja. Darove koje Sveti Nikola donosi treba dijeliti s drugima, jer blagdan Svetog Nikole i danas je posvećen dobročinstvima i darivanju, te ljubavi prema bližnjemu.

Krampus prati Svetog Nikolu

Kod djece je oduvijek postojao strah kako tijekom godine nisu bila dovoljno dobra, a u tom slučaju bi ih u čizmici umjesto slatkiša dočekala šiba. Umjesto Svetog Nikole šibu bi im u čizmici ostavio Krampus. Prema predaji, dan uoči blagdana Svetog Nikole prozore sa dječjim čizmicama je uz biskupa Nikolu, koji je nagrađivao poklonima dobru djecu, obilazio i zločesti Krampus, koji je zveketao lancima i plašio zločestu djecu ostavljajući im šibe kao upozorenje da slijedeće godine budu bolja.  Očišćene čizmice u prozorima koje čekaju da ih Sveti Nikola napuni slatkišima, voćem i drugim sitnim poklonima, ili možda šibama, kao tradicija zadržali su se do  danas u čitavom katoličkom svijetu. Otkud zapravo potječe ta dugogodišnja tradicija darivanja dobrog Nikole?

Legenda o Svetom Nikoli

O Svetom Nikoli kruži više legendi. Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji u 3.st. poslije Krista. Bogati roditelji dugo nisu mogli imati djece pa su od Boga izmolili malog Nikolu koji ime dobiva po stricu biskupu u Miri. Već kao mali Nikola je volio sve ljude oko sebe čemu su ga naučili njegovi dobri roditelji koji nažalost brzo umiru i Nikola ostaje sam. Nikola nasljeđuje njihovo bogatstvo ali se nije uzoholio već uvijek ima srce za potrebite. Tako je pomogao siromašnom susjedu koji nije imao novaca za miraz svojim kćerima. Nikola noću ubacuje vrećice sa novcem u tri navrata kroz susjedov prozor kako bi otac sretno udao svoje kćeri. Zbog toga sv. Nikola postaje zaštitnik sirotinje.

Mladi Nikola odlazi u školu za svećenika u čemu ga vodi njegov stric biskup u gradu Miri. On ga upućuje na svetost i pobožnost. Nikola postaje svećenik. Uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjem. Iscrpljen pokorom i dobročinstvom umire 6. prosinca 327. godine. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje je proglašen svetim. Nakon što mu je tamo krajem 11. stoljeća podignuta crkva, počelo se širiti njegovo štovanje, koje traje do današnjih dana. Njegova dobročinstva primjer su života kakav bismo svi trebali živjeti, a osobito kad su djeca u pitanju, jer Sveti Nikola njihov je poseban prijatelj.

Zaštitnik grla

Svojim je blagoslovom Sveti Nikola navodno spasio dijete koje je jelo ribu, a kost mu je zapela u grlu, pa se gotovo ugušilo.

Zaštitnik pomoraca

Taj svetac zaštitnik je i svih pomoraca, ribara i putnika. Naime, prema predaji, hodočasteći morem u Svetu zemlju Nikola je upao u oluju koja je prijetila potonućem broda. Zapovjedio je valovima da se smire i ukrotio more. Zahvaljujući na dosadašnjoj zaštiti Svetoga Nikole, ali istodobno tražeći daljnji zagovor, pomorci u Primorju i Dalmaciji svake godine polože vijence u more. Blagdan se slavi i na mnogim brodovima na kojima plove hrvatski pomorci. U ribarskom mjestu Komiža na otoku Visu, Sveti Nikola slavi se kao zaštitnik pomoraca, ribara i putnika. Kao dio proslave blagdana, u procesiji se nosi kip Svetog Nikole i pali se stari brod kao žrtva i simbol zahvalnosti, kako bi se pozvalo Svetog Nikolu na zaštitu u sljedećoj godini.

Foto: Stefan Körber - fotolia