Oličite stan

Nakon priprema o kojima smo pisali, evo nekoliko savjeta o ličenju zidova

Oličite stan

S dolaskom lijepog vremena javlja se želja za obnovom stana. Imate li potreban alat i oboružate li se strpljenjem, zidove možete ličiti i sami

Boja može potpuno preobraziti prostoriju. Njome se postiže da strop izgleda viši ili niži, a zidovi duži ili kraći; ona može prekriti ili istaknuti pojedina obilježja i može nas umirivati ili uzbuđivati.

• ŠTO VAM JE POTREBNO:
Pored boje, potrebni su vam još: vuneni valjak, sito za cijeđenje, dugački štap, široka četka, dvije uže i manje četke različitih dimenzija za završne radove, gips ili smjesa za popunjavanje da biste pokrpali rupe, lopatica (špahtla), oštriji i finiji brusni papir za zaglađivanje zidova, ljepljiva traka za zaštitu drvenine i rubova, visoke ljestve, plastična folija, krpe, stari papir i deke da biste zaštitili pod i namještaj, udobna radna odjeća. Alat i boju nabavit ćete u specijaliziranim prodavaonicama.

• KOLIKO BOJE :
Prvo izmjerite površinu koju morate oličiti: pomnožite dužinu i širinu svakog zida, potom zbrojite površine svih zidova. Površinu za vrata i prozore oduzmite samo ako je jako velika. Za strop pomnožite dužinu sa širinom. Prodavač će vam sugerirati koliko vam boje treba, a uputstvo o potrebnoj količini nalazi se i na svakoj boji. Morate imati na umu da zid treba prijeći bojom najmanje dva puta, a gruba računica bi bila: litar boje dovoljan vam je za osam kvadrata. Pripremite boju odjednom, u suprotnom dogodit će vam se da dobijete različite nijanse boje. U kupaonici i vlažnim prostorijama zid najprije treba prijeći nekim sredstvom protiv plijesni, a površine koje ličite prvi put nekim izolatorom kako ne bi upile previše boje.

•TEHNIKA LIČENJA :
Najprije širokom četkom i četkicama prijeđite uglove, rubove i teško dostupna mjesta. Zatim prijeđite valjkom. Ne nanosite previše boje. Suvišnu boju sa četke skinite uz rub posude s bojom, a višak s valjka ocijedite u situ. Počnite ličiti od prozora prema sredini, uvijek povlačeći od gore prema dolje. Bojite manju površinu odjednom, najprije horizontalnim, pa vertikalnim potezima. Strop se boji dijagonalno, od uglova prema sredini. Kad počnete, nemojte posao ostavljati napola, oličite cijelu površinu, pa tek onda ostavite da se suši. Ako boja ne pokriva dobro, ne pokušavajte nanijeti deblji sloj, nego ostavite da se osuši i još jednom premažite. Za uistinu dobar konačan ishod potrebna su dva ili tri premaza.

•NAJČEŠĆE POGREŠKE :

Tragovi kapanja: Ružne »suze« i nakupine boje stvaraju se nanošenjem predebelog ili nejednoličnog namaza boje, naročito oko brava i kvaka.

• Tragovi kista: Kistovi loše kvalitete ostavljaju tragove gubeći dlaku. Ostali razlozi su: pretovareni kist, predebeli namaz boje ili nedostatno brušenje.

• Loše pokrivanje: Ako se stara boja i dalje vidi, nanijet je neodgovarajući temeljni premaz ili nije nanijet dovoljan broj slojeva.