Kako odabrati boju svojeg doma?

Prilikom odabira boja uzmite u obzir prirodne i umjetne izvore svjetlosti, zatim postojeće boje podova, stolarije i namještaja...

Kako odabrati boju svojeg doma?

Postoji mnogo stvari koje morate uzeti u obzir kada uređujete interijer svojeg životnog prostora – namještaj, njegov razmještaj, stil koji želite, materijale koje koristite... Iako su svi ti aspekti vrlo važni, odabir boja iz tablice boja jedna je od najvažnijih stvari. Boja može stvoriti dojam da je soba veća nego što je ili manja. Boja utječe na raspoloženje i odražava vaš stil.

Kako biste odabrali boju koja najbolje odgovara vama i vašem prostoru, ali i vašoj osobnosti ne trebati biti dizajner interijera. Važno je da se držite određenih smjernica i pravila koje smo pripremili za vas. Budite sam svoj dizajner interijera...


1. Odabir tablice boja
Tablicu boja morate ukomponirati s bojama koje već postoje u prostoru, primjerice boja podova (pločica, parketa, laminata, tapisona...), stolarije i postojećeg namještaja. Naime, to su boje koje ste odabrali i želite da ostanu iste. Zbog toga, odaberite boje koje se uklapaju s postojećim bojama.

2. Svjetlost
Prilikom odabira boja uzmite u obzir prirodne i umjetne izvore svjetlosti, jer percepcija boje uvelike ovisi o svjetlosti. U tom pogledu vrlo je važan broj prozora, njihova površinu, pa tako i strana svijeta na koju prozori gledaju.
Primjerice, ako vam prozori gledaju na sjever, u sobu vam ulazi pomalo plavičasto svijetlo, dok u sobe na južnoj strani ulazi više narančasto svijetlo.

3. Krug boja
Uzmite krug boja kako biste znali u kojem ćete smjeru krenuti što se tiče nijansa te na taj način odaberite tablicu boja.
Analogne boje koje se nalaze jedna pored druge u krugu boja, daju smirujući učinak, dok komplementarne boje su one koje su suprotne jedna drugoj, koje daju više dramatičnosti prostoru.  


Image


Krug boja

Image


Analogne boje

Image


Komplementarne boje



3. Dimenzija prostorije
Uzmite u obzir dimenziju prostorije, jer boje mogu uvelike utjecati na percepciju veličine prostora. Male sobe se čine veće ako ih obojite u svijetle boje. Velike sobe čine se manje ako ih obojite u tamnije boje. Stropovi će se činiti viši kada su obojani sa svjetlijom bojom, ili niži ako su obojani tamnijom bojom.

4. Vlastiti stil
Proučite i odlučite kakav stil unutarnjeg dizajna želite i volite. Naime, određene boje koje ukomponirate u prostoru, mogu oplemeniti prostor. Primjerice, toskanski dizajn obilježava zlatna i narančasta boja, dok francuski seoski dekor obilježavaju svijetlo plave i žute nijanse. Prema tome dizajn vašeg doma uvelike ovisi o bojama koje ćete upotrebljavati.  


Image


Toskanski stil

Image


Francuski seoski stil


5. Dizajn i okoliš
Dizajn prilagodite okolišu u kojem živite. Ako živite primjerice na Mediteranu, razmislite i upotrebi hladnijih boja – bijele, plave, zelene... Ako pak živite u nešto hladnijoj kontinentalnoj klimi, ukomponirajte tople kao što su crvena, narančasta i sl. Kako bi se stvorio dojam topline, tijekom hladnih mjeseci.

6. Boje u prostoru
Mnogi domovi danas su koncipirani da način da su spojene prostorije za različite namjene, primjerice, kuhinja, dnevna soba i blagovaonica. Odaberite jednu ili nekoliko boja koje stvaraju harmoničan sklad otvorenog prostora. S bojama možete stvoriti dojam spojenosti prostora i dojam odvojenosti prostora.


Kombinacije i efekti

1. Značajke tablice boja
Tablica boja sastoji se od jedne dominantne boje i prateće boje. Te boje zajedno stvaraju efekt koje oko može pratiti. Dominantna boja, koja je najčešće u centru tablice, ne treba biti najviše upotrebljavana boja. Važno je da boje koje odaberete, prostoru daju jedinstven izgled koji ćete obogatiti ostalim dekorom.

2. Tipovi tablica
Različite boje daju različite efekte. Kada se koristi shema monokromatskih boja u prostoru, u biti upotrebljavate različite nijanse iste boje. Primjerice, dominantna boja može biti smeđa, koja može biti kombinirana s njezinom svjetlijim nijansama.

Kada upotrebljavate sheme komplementarnih boja, znači da upotrebljavate boje koje su u suprotnosti jedna s drugom, kao što su zelena i crvena, žuta i narančasta, plava i narančasta. Jedna od tih boja može dominirati prostorom, primjerice ljubičasta će biti glavna boja, a njezina potporna boja će biti žuta.

3. Učinak boja
Boje i sheme boja imaju psihološki i psihički učinak na osobu koja boravi u tom prostoru. Shema s jakim crvenim i žutim bojama dati će vam osjećaj energije, no ako pretjerate s upotrebom tih boja, učinit će vas nervoznima. Količina i intenzitet boja koje koristite u prostoru mogu učiniti tablicu boja uspješnom ili neuspješnom. Tonove srednjeg intenziteta koristite na većim površinama, a krajnje boje sheme koristite kako biste dobili poseban efekt ili stvorili ravnotežu boja u prostoru.

4. Testiranje
Uvijek testirajte boje su prostoriji u kojoj ih planirate upotrijebiti. Pogledajte kako će jedna boja utjecati na drugu boju, te kako će izgledati prirodna i umjetna svijetlost u prostoriji kada u nju stavite sve te boje.

(vam)