Ribice koje su najlakše za održavanje kao kućni ljubimci

Otkrivamo vam koje vrste akvarijskih ribica ne iziskuju mnogo brige

Ribice koje su najlakše za održavanje kao kućni ljubimci

Ako biste voljeli imati kućnog ljubimca, međutim nemate puno vremena brinuti o njemu, onda su ribice definitivno dobar izbor. Naime ribice kao kućni ljubimci iziskuju mnogo manje pažnje i vremena u usporedbi s psima ili mačkama, recimo.

Ipak, i ribicama je potrebna određena doza brige želite li da vam preživi što dulje pa svakako to imajte na umu prije nego si je nabavite. Dobra je vijest što postoje određene vrste ribica koje je lakše uzdržavati od drugih.

Pod lakšim održavanjem misli se na to da nisu toliko osjetljive na prehranu ili da neće uginuti ako im zaboravite promijeniti vodu u akvariju. 

U nastavku doznajte koje su to ribice za koje stručnjaci kažu da ih je mnogo lakše održavati od ostalih…

Zebrice

Zebrica je vrsta tropske slatkovodne ribe, podrijetlom iz Indije. Brza je i vrlo živahna riba, svijetlosivog tijela, a najlakše ćete je prepoznati po četiri vodoravne pruge tamnosive boje. Zebrice se smatraju najjednostavnijim početničkim ribama. Iako mogu živjeti u manjim akvarijima, biti će sretne ako imaju dovoljno mjesta za kretanje pa uzmite to u obzir. Također, vole živjeti u grupama pa bi bilo idealno da ih nabavite nekoliko. Uz akvarij će vam biti potreban i filter za pročišćavanje vode.

Tetre

Tetre su slatkovodne akvarijske ribice koje pripadaju obitelji lososa. Najčešće su svijetlih boja, a prepoznatljive su po dodatnoj peraji koja se nalazi između leđne i repne peraje. Aktivne su u svom akvariju pa ih je zanimljivo proučavati. Male su pa im nije potreban veliki akvarij, a vole biti okružene tropskim biljem kako bi se mogle sakriti i osjećati sigurno. Vrlo su miroljubive, lako se uzdržavaju i stoga su jedne od najpopularnijih akvarijskih ribica.

Gupije

Gupi  je slatkovodna je riba iz porodice živorotki i jedna je od najpopularnijih akvarijskih riba. Zbog lakog je održavanja omiljena među akvaristima početnicima. Vrlo su privlačne zbog svog izgleda i impresivno obojene peraje. Po pitanju sastava i temperature vode nisu previše zahtjevne i brzo se prilagođavaju raznim akvarijskim uvjetima. Optimalna temperatura vode u akvariju trebala bi biti od 22 do 25 °C i potrebno ju je mijenjati jednom tjedno.

Skalari

Skalari su slatkovodne ribe porijeklom iz voda rijeke Amazone, iz porodice ciklida. Vrlo su smirene i graciozne što ih čini jako popularnima u akvaristici. Vole živjeti u zajednici i u prosjeku su vrlo mirne, no odrasli skalari mogu biti pomalo agresivni pa ih nemojte držati s mladim ribicama. 

Zlatne ribice

Zlatna ribica potječe iz porodice šarana i jedna je od najpopularnijih akvarijskih ribica. Popularne su kod početnika, iako su uz njih vezane i mnoge zablude. Često se drže u staklenim ili plastičnim kuglama, što je pogrešan način održavanja i zbog čega one često pate. Bolje ih je držati u akvariju s pročišćivačom vode. U akvariju temepratura ne bi trebala prelaziti 26°C jer može doći do ubrzanja metabolizma i uginuća.

Hypostomus Plecostomus (Akvarijski som)

Iako somovi izgledom možda nisu najprivlačnije akvarijske ribice, oni se hrane algama stoga su vrlo korisni jer pomažu kod čišćenja spremnika. Miroljubive su i lako ih je održavati, a ugodnije će im biti ako imaju malu pećinu unutar akvarija gdje se mogu sakriti. Najaktivnije su tijekom noći, a temperatura vode u akvariju trebala bi biti između 21 i 26 stupnjeva.

Jeste li ikad imali akvarijske ribice? Koji su vaši savjeti za njihovo održavanje?


Foto: Unsplash