Zdrave vode u Sloveniji

Tajna slovenskih prirodnih lječilišta i druge priče o slovenskim vodama

Zdrave vode u Sloveniji

Voda je izvor života i u Sloveniji sve žubori u središtu netaknute prirode između Alpa, Sredozemnog mora, Panonskih nizina i tajanstvenog Krasa. Stara narodna priča govori o tome kako je nekada neka slovenska gradska gospođa ljubazno ugostila  putnika. U zamjenu za gostoljubivost razveselio ju je ljekovitim biljem i prišapnuo joj na koji izvor da ide piti vodu. Gradska gospođa otišla je u šetnju i ispila tri kaleža. Ispostavilo se da je izvor čudotvoran. Ne samo da je obnovila zdravlje, već i mladost! Slovenija i danas ima jednu od najkvalitetnijih pitkih voda u svijetu. Slovenska prirodna lječilišta u središtu zelenila i uz more udružuju najbolje od onoga što se dogodilo junacima u pripovijetci. Oaza su istinske gostoljubivosti i sigurnosti, gdje termalne i mineralne vode imaju dokazane učinke. U Sloveniji ljudi oduvijek znaju da se u vodi skrivaju zdravlje, vitalna snaga i dobra energija.

  • Slovenija ima 14 prirodnih lječilišta, nanizanih od Panonske ravnice do Sredozemnog mora, koja vas pozivaju na autentične doživljaje u zagrljaju zdravih voda i zelene prirode. 
  • Slovenska turistička organizacija u 2016. i 2017. godini u prvi plan stavlja zdravu vodu.
  • Sloveniju, s obzirom na broj izvora vode i količinu godišnjeg protoka vode po stanovniku, uvrštavamo među najbogatije države svijeta.
  • U Sloveniji priroda djeluje za dobrobit čovjeka. Zdrava voda ima dokazane učinke, stoga su se  u slovenskim prirodnim lječilištima razvili vrhunski medicinski i rehabilitacijski centri.
  • Slovenija ima oko 26.000 km vodenih tokova. Planinski potoci kao kristalna voda, puna života, jure u doline. Na karti Slovenije riječ 'bistrica koja označava čistu vodu, kao topografski naziv uporabljena je 41 put.
  • Čiste rijeke vijugaju kroz mjesta kao vodene žile i pružaju značajan izvor pitke vode, koju  možete natočiti iz slavine ili čak iz česmi u središtu grada Ljubljane, Zelenoj prijestolnici Europe  2016.
  • Kada se osvježite prirodnom pitkom vodom, koja nije obrađena tehnološkim postupcima, ili cijelo tijelo prepustite vodenom lebdjenju, imate zdravlje doslovno na dlanu.
  • Potražite zdrave tajne i mjesta u novom katalogu slovenske Zdrave vode i u foto-pričama slovenskog turizma, koji su prikazani na portalu multimedia.slovenia.info.


Živjeli! Prirodna mineralna voda s dokazanim učincima!

Podzemni svijet Slovenije je čudotvoran jer u dubinama ispod zemlje izviru brojni minerali i termalni izvori. Njihove vode su tisućljećima pod utjecajem temperature i zemljanih tlakova rastapale stijene i tako se obogatile najboljom kombinacijom minerala. U slovenskim prirodnim lječilištima možemo u okviru wellness programa, medicinskog wellnessa i selfnessa isprobati sve njihove blagotvorne učinke. Ako običnu vodu s mjehurićima, koju vam poslužuju u restoranima, usporedimo s prirodnom mineralnom vodom, razlike su znatne. Stoga u Sloveniji možete lako doživjeti pripovijetku gradske gospođe. Mineralni izvori sadrže najmanje 1000 mg otopljenih krutih tvari i/ili 250 mg prirodno otopljenog CO2 u litri vode. Vrela Radenska u lječilištu Radenci i Donat Mg u Lječilištu Rogaška Slatina stoljećima  osvježavaju i revitaliziraju. Donat Mg je magnezijem najbogatija mineralna voda na svijetu za koju je klinički dokazano da pomaže u reguliranju probave. Prve analize vode u Rogaškoj Slatini napravljene su  još  1572. godine. Izvorsku vodu na dubini između 280 i 600 m ispod zemlje obogaćuju minerali iz otapajućih stijena i drugi elementi (CO2). Radenska tri srca, prva službena voda bečkog dvora i Vatikana, također je osvježavajuća, kalcijem i magnezijem bogata mineralna voda, kojoj prema legendi ispod zemlje pomažu patuljci. Na etiketi još uvijek nosi tri srca i nije tajna da se u lječilištu Radenci njome  pomažu kod kardiovaskularnih bolesti.

Image


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Nea Culpa)


Na obnavljanje! Slovenski termalni centri u središtu netaknute prirode
Blizu 100 prirodnih termalnih izvora s temperaturom vode od 20 do 73 stupnja jedno je od najvećih privlačnosti Slovenije. Nanizani su sve od panonskih ravnica na istoku do vinogradarskih brežuljaka na jugu i Jadranskog mora na zapadu zemlje. Nude najbolje od prirode i tradicije, koja je duga stoljećima ili čak tisućljećima. Rimske Toplice posjećivali su stari Rimljani, Dolenjske Toplice su bile jedno od najuglednijih lječilišta Austro-Ugarske Monarhije. Među zanimljivim vrstama je zelena parafinska voda, koja poziva u Terme Lendava na istoku Slovenije, gdje ima najviše izvora termalne vode na jednom mjestu. Također, najtoplije vrelo termomineralne vode sa 73 stupnja na izvoru nalazi se na istoku Slovenije, u Moravskim Toplicama. Udobnost i opuštanje u kupanju nisu jedine prednosti slovenskih termalnih voda. Zbog ublažavanja bolesti i učinaka na imunološki sustav koriste se u lječilištima u rehabilitaciji mišićno-koštanog i živčanog sustava. Zdravstveni turizam u Sloveniji ima dugu tradiciju, suvremeni medicinski centri poznati su po cijeloj Europi i šire. Kupke i terapije s termomineralnim vodama često uključuju zdravstvene antiupalne obloge, kao što je treset sa Zrečkog Pohorja, koji se već tisućljećima skuplja na tresetnim močvarama prožetima svježim srednjegorskim zrakom. Slovenska lječilišta i wellness centri na moru, kao što je Thalasso centar Strunjan, koriste blagotvorne učinke slanice ili matične vode, koja ostaje  na dnu solnih bazena, nakon što ju solinari pokupe kao morsku sol. Zbog bogatog sadržaja minerala, prirodne bjeline  i tradicionalne proizvodnje cijenjena je stoljećima.

Image


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Nea Culpa)


Za ljubav! Susreti kod vodenih fontana u središtu parkova
Iako kažu da je slana ljubav na moru možda najljepša, unutrašnjost Slovenije ne zaostaje za primorskom romantikom. Kada svježi zrak i romantične riječi osuše usta na susretima u središtu parkova, gotovo uvijek je pri ruci fontana ili slavine prirodne pitke vode. To je u Sloveniji sasvim uobičajeno, čak i u gradovima. Ljubljana, ovogodišnja Zelena prijestolnica Europe 2016., jedan je od rijetkih većih gradova u Europi i svijetu gdje iz slavina teče prirodna pitka voda, neobrađena tehnološkim postupcima. U Ljubljani se u toplijim mjesecima nudi i 31 urbana česma iz kojih teče primjereno ohlađena voda koju možete uzeti u dlanu ili u boci. Česme možete naći i na trgovima i u parkovima i u drugim slovenskim gradovima, kao što su Maribor, Velenje i druga mjesta.

Na život! Izvori žive pitke vode ispod Alpa
U okrilju Kamniško-Savinskih Alpa u prirodno ljekovitom gaju u Tunjicama izvire Živa voda, koja sadrži 75 za tijelo značajnih postojećih elemenata i nadahnjuje vitalnom energijom. Prema sastavu je najsličnija vodi u tijelu, zato nosi takvo živahno ime. Dat će vam poseban poticaj za osvajanje okolnih planinskih vrhova i visokih planina. U podnožju planine Olševe u Kamniško-Savinjskim Alpama nalaze se stijene obojene narančasto-smeđom bojom jer tamo izvire voda bogata željezom ili željezna kiselica, koja potiče aktivnost unutarnjih organa. Mineralni izvorje bogat željezom, magnezijem i kalijem i jedini je takve vrste u Sloveniji. Njegov sadržaj minerala značajno je veći u usporedbi s drugim izvorima željezne kiselice u Karavankama.


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Naravni zdravilni gaj Tunjice)


Na razigranost! Bistre rijeke i jezera u okrilju netaknute prirode
Slovenija je zbog svoje guste pokrivenosti šumama i čistom vodom zelena, zdrava i aktivna destinacija. Više od trećine površine uključeno je u europski program Natura 2000 i posvuda možete udahnuti svježi zrak. Pogotovo je to tako kod planinskih rijeka i čistih slovenskih alpskih jezera kao što su Bohinjsko i Bledsko jezero, gdje se za toplijih mjeseci može skočiti u plavetnilo. Na sjeverozapadu države, u dolinu rijeke Soče poziva jedna od najljepših rijeka na svijetu, puna osvježavajućih virova smaragdne vode. Vir na rijeci Soči zbog svoje održivosti dobio je titulu Alpskoga mjesta 2016. godine. Na jugu države su plivanje i ribolov omiljene aktivnosti u zelenoj rijeci Kupi. Više slovenskih destinacija koje odlikuju čiste i zdrave vode dobilo je naslov europskih destinacija izvrsnosti (EDEN).


Image


(Izvor: www.slovenia.info; Autor: Domen Grögl)


Šaljemo Vam zeleni zagrljaj iz Slovenije, gdje Vas pozivamo zdravim vodama. Gosti koji dolaze u Sloveniju zbog wellnessa govore da im vraća radost prema životu. Dobrodošli! 


Naslovna fotografija izvor: www.slovenia.info; Autor: Dean Dubokovič