Putujete u EU? Što sve trebate znati...

Koji su vam dokumenti potrebni, a što ako vam zatreba liječnička pomoć

Putujete u EU? Što sve trebate znati...

Putujete u zemlje Europske unije ovoga ljeta? Vjerujemo da će ljetovanje proći bezbrižno, no, bolje da unaprijed znate s kakvim se procedurama i formalnostima možete susresti ako vam zatreba liječnička pomoć u inozemstvu, ako sa sobom vodite kućnog ljubimca, ili niste sigurni koje dokumente trebate ponijeti sa sobom radi prelaska granice unutar EU. Donosimo nekoliko savjeta što učiniti u takvim i sličnim situacijama.

Prijelaz granice

Iako za prelazak granice unutar schengenskog prostora više nije potrebna putovnica, i dalje je preporučljivo sa sobom imati putovnicu ili osobnu iskaznicu kao dokaz identiteta u slučaju da vas zaustavi policija, pri ukrcaju u zrakoplov itd. Države schengenskog prostora mogu donijeti nacionalne zakone prema kojima ste obvezni sa sobom imati isprave tijekom boravka na njihovu državnom području. Vozačke dozvole, poštanske, bankovne ili porezne kartice ne prihvaćaju se kao valjane putne isprave ili kao dokaz identiteta. Provjerite prije polaska na put koje isprave morate imati za putovanje izvan Hrvatske i za ulazak u državu članicu EU izvan Schengenskog prostora koju namjeravate posjetiti.

Liječnička pomoć u inozemstvu

Ako se tijekom putovanja u zemlji EU-a, Lihtenštajnu, Norveškoj, Švicarskoj ili na Islandu razbolite ili ozlijedite, imate pravo na uslugu hitne pomoći. U tu će vam svrhu biti potrebna europska kartica zdravstvenog osiguranja. Zahvaljujući njoj moći ćete se liječiti pod istim uvjetima i uz iste troškove kao i osobe osigurane u zemlji koju posjećujete. Stoga ne zaboravite zatražiti je od HZZO-a. Za brojeve telefona hitnih službi i više informacija o pokrivenim oblicima liječenja i povezanim troškovima te upute za traženje naknade i kome se obratiti u slučaju gubitka kartice preuzmite posebnu aplikaciju za pametne telefone. Aplikacija je dostupna na 24 jezika. Aplikacija nije zamjena za europsku karticu zdravstvenog osiguranja.

Ako patite od kronične bolesti te su vam tijekom putovanja u inozemstvu potrebni lijekovi, prije odlaska od svojeg liječnika zatražite prekogranični recept. Recept koji je izdao liječnik u Hrvatskoj, važeći je u svim državama EU. Prekogranični recept namijenjen je za uporabu u drugoj državi članici EU, a svrha je takvih recepata da pomognu ljekarnicima da lakše razumiju recept, njegove sastojke i doziranje. U slučaju hitne opasnosti, nazovite 112 broj koji vrijedi u cijeloj Europskoj uniji.

Što u slučaju nestanka djeteta?

U Europskoj uniji postoji jedinstveni telefonski broj službe za pomoć, to je 116 000,  za prijavu nestanka djeteta u bilo kojoj državi članici. Možete ga nazvati bez obzira na to jeste li roditelj čije je dijete nestalo, dijete koje se izgubilo ili pobjeglo ili osoba koja posjeduje informacije o nestalom djetetu. Tako ćete stupiti u kontakt s iskusnom organizacijom koja vam može pružiti potporu i praktične informacije psihološke, pravne ili administrativne prirode.

Prava putnika

Kao putnik zrakoplova, vlaka, broda ili autobusa imate određena prava kada putujete u Europsku uniju. Možete preuzeti  aplikaciju "Vaša prava putnika" na pametni telefon. Osobe s invaliditetom i osobe smanjene pokretljivosti zaštićene su od diskriminacije tijekom putovanja avionom ili vlakom te im se omogućuje jednak pristup prijevoznim uslugama kao ostalim građanima. Ako imate pravo na parkirna mjesta za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj  na takva mjesta imate pravo i diljem Europe. U tu vam je svrhu potrebna standardna parkirna karta za osobe s invaliditetom.

Putovanje sa životinjama

Kao državljanin EU možete slobodno putovati s mačkom, psom ili tvorom ako životinja ima Europsku putovnicu za kućne ljubimce. Ta se putovnica može dobiti kod svakog ovlaštenog veterinara i mora sadržavati podatke o važećem cijepljenju protiv bjesnoće. Putovnica EU-a za kućne ljubimce namijenjena je samo psima, mačkama i tvorovima. Ako imate druge kućne ljubimce poput zečeva ili kanarinaca, trebali biste provjeriti odgovarajuće nacionalne propise o unošenju životinja u zemlju ili iznošenju iz nje. Vaša životinja mora imati elektronski mikročip ili čitljivu tetovažu stavljenu prije 3. srpnja 2011. s istim brojem koji je naveden u putovnici. Za vrijeme pojave životinjskih bolesti moguća su i lokalna ograničenja za kretanje živih životinja ili proizvoda životinjskog podrijetla. Obratite se nadležnom veterinarskom tijelu ako planirate prevoziti životinje.

Zabranjeni predmeti u ručnoj prtljazi

U svrhu zaštite Europska unija 2006. godine uvela je zaštitne mjere kojima se ograničava količina tekućina koje se mogu prenijeti kroz zaštitni pregled ručne prtljage. Ove se mjere odnose na sve putnike koji polaze sa zračnih luka u EU bez obzira na krajnje odredište. Republika Hrvatska uvela je ove mjere sigurnosti i primjenjuju se na sve letove u domaćem i međunarodnom prometu. U tekućine se ubrajaju i gelovi, paste, losioni, mješavine tekućina i čvrstih tvari, paste za zube, gelovi za kosu, pića, sirupi, parfemi, sadržaji boca pod tlakom, npr. pjena za brijanje, dezodoransi i ostali predmeti sličnog sadržaja. Tekućine trebaju biti u zasebnom pakiranju ne većem od 100 ml (100 g) te trebaju biti pohranjene u prozirnu plastičnu vrećicu kapaciteta do 1 l po putniku. Na mjestu kontrole bit će provjereno sadržava li vaša ručna prtljaga tekućine te ostale zabranjene predmete. Ova pravila ne ograničavaju količinu tekućina koje možete kupiti u trgovinama koje se nalaze nakon mjesta provjere karte za ulazak u zrakoplov (boarding pass) ili u samom zrakoplovu prijevoznika EU zemalja.

Zabranjeni predmeti u predanoj prtljazi

Predana prtljaga za putovanje zrakoplovom ne smije sadržavati lomljive ili lako pokvarljive predmete novac, nakit, plemenite kovine, računala i elektroničke naprave (uključujući mobilne telefone, kompjutore, I-phone, I-pode, kamere, videokamere i sl.), sunčane naočale, muzičke instrumente, statue, lijekove za osobnu uporabu tijekom putovanja, vrijednosne papire, obveznice ili druge vrijednosti, ključeve, poslovne dokumente, alat koji jest ili se može smatrati vrijednim, putovnice ili druge identifikacijske dokumente ili uzorke, antikvitete, nezamjenjive publikacije ili knjige. Vatreno oružje, eksplozivi, streljiva, lako zapaljive tvari, tekućine i tvari neugodna mirisa mogu se prevoziti samo uz prethodni dogovor i odobrenje prijevoznika.

Foto: © Dirima - fotolia