Putnici u Brazil - što sve trebate znati o zaštiti svog zdravlja

Izbjegnite opasnosti na putovanju

Putnici u Brazil - što sve trebate znati o zaštiti svog zdravlja

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pozivaju sve građane, koji planiraju odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazil, da se cijepe protiv žute groznice. Na to su obvezni prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a cijepiti se trebaju najkasnije deset dana prije polaska na put. Izuzetak su osobe koje su već cijepljene protiv žute groznice jer najnovija istraživanja pokazuju kako jedna doza cjepiva pruža doživotnu zaštitu, te se ne treba docjepljivati. Cijena cjepiva je 280 kuna.

Na Svjetsko prvenstvo dolazi velik broj ljudi iz različitih dijelova svijeta, što povećava mogućnost izloženosti hrvatskih građana uzročnicima zaraznih bolesti koje su u Hrvatskoj eliminirane, kao što su dječja paraliza, difterija, ospice. Stoga se preporuča da putnici u Brazil pravovremeno provjere jesu li primili sva cjepiva koja se u okviru obaveznog programa tijekom života cijepe u Hrvatskoj, te po potrebi obave i ta propuštena cijepljenja.

Oprez i zbog malarije

Osobe koje će putovati u područje Amazone, trebaju obavezno uzimati lijekove protiv malarije i provoditi ostale mjere zaštite od uboda komaraca. Također,  preporuča im se da se po povratku jave u nadležnu epidemiološku službu, te budu pod zdravstvenim nadzorom koji uključuje pregled krvi na uzročnike malarije. Ako na povratku s puta imaju znakove zarazne bolesti, također se trebaju javiti liječniku.

Za putnike koji će u Brazilu boraviti dulje vrijeme, izvan organiziranog smještaja i posjećivati ruralna područja, preporuča se i cijepljenje  protiv hepatitisa A (zarazna žutica tipa A) i trbušnog tifusa, s obzirom da tamo postoji povećan rizik od infekcije bolestima koje se prenose rukama, te zagađenom hranom i vodom. Sve dodatne informacije o cijepljenju protiv žute groznice i općenito o zaštiti zdravlja pri boravku u Brazilu mogu se dobiti u HZJZ, u Zagrebu, Rockefellerovoj 2, Cijepna stanica, ili u nadležnom županijskom, odnosno, gradskom zavodu za javno zdravstvo.

Žuta groznica u Africi i Južnoj Americi

Ova se bolest javlja u zemljama tropskog pojasa Južne Amerike i Središnje Afrike. Žuta groznica teška je virusna zarazna bolest koju prenose komarci. Zbog oštećenja stijenki malih krvnih žila, kao i zbog poremećaja u zgrušavanju krvi koje uzrokuje virus, dolazi do krvarenja u mnogim organima. Smrtnost od žute groznice kreće se od 20 do 50 posto.

Postoje dva tipa bolesti, gradski i prašumski tip. Gradski tip bolesti javlja se u epidemijskom obliku, a prenosi je komarac. Kod prašumskog tipa bolest se javlja kao enzootija, odnosno, prenosi se među majmunima putem raznih vrsta komaraca, dok čovjek oboli ukoliko bude izložen ubodu komarca. Pri putovanju u navedene rizične krajeve preporuča se cijepljenje. Prema uputama Svjetske zdravstvene organizacije cijepljenje je obavezno kod putovanja u ruralna (izvangradska, prašumska) područja.

Opasnosti vrebaju u hrani i vodi

Određene mjere opreza na putovanju potrebne su svim putnicima, a ne samo navijačima koji će se pridružiti našim nogometašima u Brazilu. Potrebno je paziti na higijenu, kao i na sve što jedete i pijete. Bilo bi dobro piti prokuhanu vodu ili vodu iz boce, ne koristiti kocke leda u piću. Voće treba guliti, a salatu izbjegavati. Svakako treba izbjegavati i sladoled kupljen kod uličnih prodavača i na štandovima na tržnicama. Posebno osjetljive skupine osoba, poput starijih, djece, kroničnih bolesnika i trudnica, pogotovo trebaju paziti na higijenu namirnica.

U ljetnim mjesecima posebice su rizične namirnice jaja, kao glavni izvor salmonele. Sirevi meke kore, nepasterizirano mlijeko, vrhnje, salata od kupusa i vrhnja te neprimjereno skuhane namirnice i paštete mogu pak sadržavati listeriju, koja uzrokuje listeriozu, izrazito opasnu bolest za trudnice. Uz cijepljenje, ako je ono potrebno pri odlasku na daleka mjesta, poduzmite određene mjere opreza kako bi svako putovanje prošlo smireno, bez opasnosti za zdravlje. 

(M.G.)