Istanbul – grad raznolikosti

Otputujte u kulturno i gospodarsko središte Turske u kojem vam niti gužva turista neće smetati

Istanbul – grad raznolikosti

Sve je počelo s turskim sapunicama, zaintrigirao me taj nevjerojatno čudan jezik, nekoliko sam puta bacila oko i ugledala prekrasne krajolike. Jezik mi je i dalje čudan, no odlučila sam vidjeti prekrasan Istanbul svojim očima. I dalje je sve bilo jednostavno; štednja je počela nekoliko mjeseci prije puta. Turkish Airlines  oglasio je promotivnu prodaju i povratna karta za 98 EUR bila je kupljena – poklonila sam je samoj sebi za Božić. Web stranica booking.com bila mi je odličan izvor podataka za pronalazak slatkog malog hotela gotovo u središtu Istanbula i to po vrlo povoljnoj cijeni. Tu je bilo i malo peripetija s e-vizom jer su mi je, umjesto jednom, naplatili 4 puta, no vjerujem da ću i to riješiti kroz koji mjesec.

Odlučite li provesti nekoliko dana u ovom 20 milijunskom gradu, preporučujem proljeće. Iako i sada ulice vrve turistima, ipak su gužve sasvim podnošljive. U ovaj bih grad rado poslala naše turističke djelatnike da nauče kako tretirati turiste i kako osmisliti mnoštvo sadržaja, a naravno i zaraditi. Osim što na svakom koraku možete pronaći WC-e, što je nama ženama od velike važnosti,  i to vrlo uredne i sređene, imate toliko mogućnosti da doista uz skroman iznos možete doista uživati. Ako niste ludi za skupim restoranima, tu su male zalogajnice gdje možete za sasvim pristojne cijene pronaći ukusna jela. Mene su uvjeravali da moram, ali moram, probati kufte i doista sam se iznenadila kad sam ugledala 2 šiš-čevapa, no zaboravljam da su stranci obično oduševljeni našim roštiljem. Tu je naravno i kebab koji baš nema puno toga sličnoga s hrvatskom varijantom, zatim razna povrtna jela i meni fantastična juha od leće i slanutka. Na ulici su i mnogobrojni prodavači cijeđenih sokova, a doista nema ništa bolje nego popiti čašu svježe cijeđenog soka od šipka, naranče ili grejpa za 6-8 kn. Poseban su doživljaj slastičarnice, dovoljno je da vidite izlog samo jedne od njih i vratite se kući s barem 2-3 kg više.

Image



Image



Osim što baklave vladaju, tu su i fantastične torte, slatkiš zvan Turkish delights koji je doista sjajan, rahat lokum te razna peciva. I kod njih je vidljiv zapadni utjecaj pa je tu i Royal King i McDonald's, ali tamo nisam niti ulazila jer me više veselilo u prolazu pojesti  ribu s roštilja uz puno povrća ili tortilju s vrlo ukusnim mesom. Osobno nisam ljubiteljica čaja, no jabučni čaj nešto je doista fantastično.


Image


Ne smijem zaboraviti začine jer su Turci po njima doista poznati. Svratite li na Egipatski bazar oduševit ćete se ogromnim drvenim košarama do vrha ispunjenim raznim začinima.

Istanbul je doista grad velikih suprotnosti pa krenimo u šetnju. Ako ste se psihički pripremili za shopping, imate više mogućnosti. Zasigurno će vas oduševiti Grand Bazar, tržnica u zatvorenom prostoru s 4000 malenih trgovinica. Kožnate torbice i odjeća, zlato i srebro, slatkiši, cipele i tenisice, odjeća; tamo ćete pronaći  dosta toga, no ako vam još preostane snage, kad izađete iz Bazara, naći ćete se u nekoliko kilometara dugoj ulici koja obiluje malenim trgovinama u kojima kupuju šverceri, no i neki od naših trgovačkih centara. Sve spomenuto nalazi se blizu samoga središta grada i uređeno je u starome štihu.

Image



Image


Vodi li vas znatiželja do shopping centara, i njih možete pronaći, od vrlo luksuznih do onih poput naših, npr.  u Zagrebu.  Osim centara i uličnih trgovinica, tu je i vrlo poznata Istiklal Cadessi, gotovo 2 km duga ulica s hrpom trgovina i nevjerojatno puno ljudi, u blizini trga Taksim, nažalost poznatog po čestim prosvjedima.

Prekrasno uređeni parkovi prepuni rascvjetalih tulipana jednostavno privlače poglede, a upravo su parkovi odlična mjesta za kratak predah. Zanima li vas što svakako pogledati u Istanbulu, tu su svjetski poznate Plava džamija i Aja Sofija. Nažalost, u proljeće se sve renovira i pola je grada raskopano, tako da je u Aja Sofiji, uz mnoštvo skela i drvenih ograda, vrlo teško vidjeti njezinu pravu ljepotu, opisanu u mnogim knjigama. Plava džamija zapravo je dosta slična Aja Sofiji i te su građevine, osim što imponiraju svojom veličinom, religiozni hramovi s jasno odvojenim dijelovima za žene i muškarce. Prije ulaska u Plavu džamiju morat ćete skinuti cipele i nositi ih u plastičnoj vrećici, posudit će vam maramu koju morate staviti na kosu, a ako imate nešto kratko ili dekoltirano, dodatno će vas omotati maramom. Dok je Aja Sofija otvorena gotovo svakoga dana, ulazak u Plavu džamiju bio je prava lutrija, naime, kad su molitve u tijeku, ulaz  turistima nije dozvoljen. U blizini toga glavnog trga na kojemu se nalaze obje džamije, a u njihovoj neposrednoj blizini i Arheološki muzej i Topkapi palača, nalazi se i Cisterna Basilica, nekadašnji rezervoar pitke vode za cijeli Istanbul. To je doista neobično, pa čak i pomalo mistično mjesto. Nalazi se pod zemljom, a zasigurno će vas oduševiti duge staze koje vode kraj vodenih bazena usred kojih se nalaze fascinantni ogromni kameni stupovi i stotine svjećica. Svakako vrijedi pogledati.

Image



Image



No, moji su apsolutni favoriti Dolmabahče palača i Ples derviša. Ova palača nešto je rajraskošnije što sam ikada vidjela. I tu ćete na cipele trebati navući plastične vrećice kako ne biste uprljali prekrasne tepihe (ne bih se čudila da su ručno izvezeni). Nepregledni niz soba, prekrasnog antiknog namještaja, ogromni kristalni lusteri teški nekoilko stotina kilograma doista djeluju vrlo impresivno. Uz stručno vodstvo priča o ovoj palači doista je zanimljiva, no isto tako oduševljava i park koji okružuje palaču, te pogled koji se pruža na Bospor.

Ples derviša svakako vrijedi pogledati ako ste u ovome neobičnom gradu. Grupina plesača neprekidno se vrti u krug dok im turski pjevači i glazbenici udaraju ritam. Izgledaju kao u potpunom transu, što je i lako moguće jer bi se inače srušili, naime njihova vrtnja ne traje baš kratko.


Image


Ljubitelji vidikovaca sigurno neće propustiti Pierre Lotti , mjesto s predivnim pogledom do kojeg se dolazi žičarom. Moguće je doći gore i pješice, preko starog Otomanskog groblja koje se proteže visoko uvis. Mjesto je doista posebno, jedino je malo neobično piti kavu dok ste svega nekoliko metara udaljeni od grobova.

Znate kako se kaže: „Ako nisi bio u Hamamu, nisi posjetio Istanbul.“ Nakon cjelodnevnog hodanja po gradu poželih se malo opustiti i pao mi Hamam na pamet. U Istanbulu ih ima različitih, no odabrala sam onaj najbliži mojemu hotelu. Boravak u Hamamu, gdje su, naravno, žene odvojene od muškaraca, doista je vrlo neobično iskustvo. Prvo vas smjeste u suhu saunu i to nije toliko teško preživjeti, i baš kad se ponadate da će vas pustiti na slobodu, uguraju vas u parnu saunu koja je baš jako zagrijana i nije ju jednostavno podnijeti. Nakon sauna strpaju vas u veliku mramornu prostoriju, skinu vam minijaturni ručnik i jedna od maserki se baci na vas i započne vas, kao od majke rođenu, trljati grubom rukavicom, i to cijelo tijelo. Odmah mi je palo na pamet da Turci vjerojatno nisu  opsjednuti higijenom, jer zašto bi netko došao da ga netko drugi opere? Nakon trljanja grubom rukavicom slijedi pjena party. Maserka u neku vrstu plahte ulijeva pjenu kojom vas potpuno prekrije i još jednom istrlja. Nakon toga vam opere kosu i utrlja mirisno ulje. Masaža je bila moj završni ritual i to je jedino bilo nešto meni poznato i koliko god to bio doista čudan događaj, nakon njega se osjećate opušteno.

I da za kraj ne zaboravim javni prijevoz – vrlo je jednostavno, nema švercanja jer na stanicama metroa i tramvaja postoje rampe kroz koje treba provući karticu ili žeton i to je jedini način da se približite svom prijevozu.

Image



Vožnja brodom uz razgledavanje grada na dva kontinenta jedna je od stvari koje sigurno neću zaboraviti. Odlučite li se za nju, budite oprezni jer u luci razni „kapetani“ vrebaju turiste i naplaćuju im 20 EUR za 90 min vožnje, dok malo dalje istu vožnju možete dobiti za 20 kn.  Vjerojatno će vas začuditi velike razlike između europskog dijela u kojemu dominiraju stare građevine i azijskog dijela na kojemu možete vidjeti vrlo raskošne vile. Brodska šetnja nešto je što ne biste trebali propustiti.

Nanese li vas put u Istanbul, vjerujem da ćete ostati oduševljeni, jer iako se radi o sasvim drugačijoj kulturi, toliko ljubaznosti i pažnje uvijek ćete pamtiti.

Vaša Ema Jurić

Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY-ND 2.0
j.o.h.n. walker / Foter / CC BY-ND 2.0
Tania Ho / Foter / CC BY-NC-ND 2.0