Hammamet

Zemlja puna kontrasta privlači posjetitelje već desetljećima

Hammamet

Zemlja puna kontrasta privlači posjetitelje već desetljećima. Sjeverni dio zemlje je zelen, bogat nasadima maslina, plantažama vinove loze, gušće je naseljen, a i klima je ugodnija. Čak i u ljetnim mjesecima kada se živa u termometru na jugu zemlje približava granici podnošljivosti od 50 stupnjeva celzijusa, na sjeveru je ugodnije, pogotovo u ljetovalištima uz more.

Najpoznatije ljetovalište na sjeveru zemlje je Hammamet smješten u istoimenom zaljevu, a prvi hoteli podignuti su u prvoj liniji uz more. Nakon toga, hoteli su se gradili i u drugoj i u trećoj liniji od mora, ali ni oni nisu mogli zadovoljiti potražnju gostiju za hotelskim smještajem te je južno od te stare turističke zone podignuta nova u kojoj je planirana i izgradnja aerodorma. Hoteli su različitih kategorija tako da se sa svaki džep pronađe ponešto. Luksuzni hoteli nude sve moguće i nemoguće sadržaje – tenis, hammam, wellness, masažu, dnevnu i večernju animaciju. Da bi privukli turiste u pred- i posezoni još prije više od deset godina otvoreno je prvo golf igralište. Većinu turista u Hammamet privlači bogata turistička ponuda, dok obitelji s djecom uživaju na pješčanoj plaži i u toplom moru.

Tunižani su jako ljubazni ljudi, dočekat će Vas sa smješkom, a smješak im ne silazi s lica. Zadivljujuće dobro govore nekoliko stranih jezika, francuski govore jednako dobro kao i arapski, a turistički djelatnici i trgovci govore još barem njemački, engleski, talijanski pa i pokoju riječ hrvatskog. Trgovci su kao i u svim arapskim zemljama vrlo uporni, ponekad i dosadni. Uglavnom svi prodaju istu ili sličnu robu i nastoje ju prodati pod svaku cijenu.

Image

Hammamet nema nekih posebnih znamenitosti koje bi trebali obići. Prošećite medinom tj. starim dijelom grada, obiđite tjedni sajam i to je to. A u petak dopodne uputite se u 12 km udaljeni Nabeul u kojem se održava tjedni sajam poznat kao sajam deva. Deve se više ne prodaju, ali ćete naići mnoštvo trgovaca koji prodaju keramiku, začine, suvenire. Na sajam u Nabeulu krenite obružani s puno strpljenja – budući da na sajam dolazi puno Tunižana i turista, gotovo je nemoguće dobiti taksi! Na jednodnevnom izletu, ili organiziranom ili u vlastitom aranžmanu, možete obići glavni grad zemlje – Tunis čija je medina pod zaštitom UNESCO-a. U Tunisu obavezno obiđite i muzej Bardo s najvećom zbirkom rimskih mozaika u svijetu, a na periferiji Tunisa obiđite Kartagu (ili bolje rečeno ono malo što je ostalo od slavne Kartage) te Sidi Bou Said. Mene je Sidi Bou Said oduševio. Selo je uređeno i čisto. Sve kuće su obojana u blještavo bijelu boju, dok rešetke na prozorima i vrata krasi plava boja Mediterana. Uvjerila sam se da je preko dana sve puno turista, a predvečer, pogotovo u dane vikenda, dolaze Tunižani. Mladi su obučeni po posljednjoj modi. Djevojke ne možete ne primijetiti; svaka od njih je prije izlaska stavila barem pola bočice parfema. To je doba dana kad su sve kavane krcate, a posebno Cafe de Nattes (u koju preko dana dolaze rijeke turista). Nisam ljubitelj čaja, ali čaj iz te kavane pamtit ću uvijek – čaj od mente s pinjolima.

Image

Ako plaža i sunce te spomenici kulture nisu dovoljan razlog za odlazak u Hammamet, onda će to možda biti noćni život. Dobra zabava je zagarantirana, što u barovima i diskotekama u sklopu hotela, što u onima van hotela. Zadnjih su godina najpopularniji British bar i Latino bar.

Još jedan razlog za odlazak u Tunis je obilazak juga zemlje, pustinje, oaza, tipičnih sela u kojima je magarac još uvijek glavno prijevozno sredstvo, a jahanje na devi po pješčanim dinama doživljaj za pamćenje. Naj prijevozno sredstvo za takvu avanturu je jeep. Agencije imaju organizirane ture koje traju tri dana, dobijete i vozača, a u grupi je i vodič. Odlučite li se na tzv. jeep safari, (safari sve asocira na životinje, a na ovom putovanju životinje i ne vidite), trebali bi znati da se rano ustaje.

Autor: M.K.

www.puturist.com