Krpelj- opasan parazit

Trava je već puna krpelji, a to je najopasniji napasnik za vaše ljubimce od ranog proljeća, pa do kasne jeseni

Krpelj- opasan parazit

Ne jednom ste se vratili iz šetnje, a vaš je ljubimac bio pun kuglica veličine većeg zrna graha (ženka), do veličine zrna leće (mužjak), sivo-zelenkaste ili tamno smeđe boje, na opip mekane, koja se na jednom mjestu drži za kožu. I ne bi bio problem osloboditi svog miljenika tog parazita, da on nema svoj način osvete, budući da mu odstranjivanjem oduzimamo izvor hrane.

Taj parazit ima malo rilce koje se vidi i prostim okom, harpunaste građe, koje ubode sve do krvne žilice. Pritom izlučuje tekućinu kojom sprečava grušanje krvi (kao i komarac) na mjestu uboda, čime si osigurava "hranu" u tekućem stanju. Mjesto uboda svrbi, životinja je nemirna i češanjem i trešnjom nastoji ga odstraniti. Nametnika, međutim, ne smijete otkinuti na silu, budući da je rilce harpunasto, pa prilikom nasilnog vađenja u koži mogu ostati i rilce i glava krpelja. Tada nastaju problemi. Ubodno mjesto pocrveni, oteče, postaje bolno, a s vremenom nastane čir iz kojeg na pritisak izlazi kašasti sivi do sivo-smeđi sadržaj. Može doći i do komplikacija lokalnog karaktera (tumorozne tvorbe), za koje je prijeko potreban kirurški zahvat.

Kako skinuti krpelja?

Nemojte na krpelja niti okolnu kožu nanositi nikakva sredstva (premazivanje uljem, petrolejom, lakom za nokte i sl.) jer uzrokuje grčenje krpelja te pojačano izlučivanje sline, što može uvjetovati i ubacivanje veće količine virusa i bakterija u organizam ako je krpelj inficiran. Malom hvataljkom ili pincetom uhvatite krpelja neposredno uz kožu, što bliže glavi da se izbjegne gnječenje zadka, okrenite ga 2-3 puta oko osovine njegova tijela (bez obzira da li lijevo ili desno) i izvucite ga van. I harpunasti izdanci će se prilikom okretanja priljubiti uz osnovu rilca i poput klina izaći van. Nakon što ste skinuli krpelja s psa, utopite ga u alkoholu ili spalite.

Najsigurnija preventiva

Na tržištu postoji cijela paleta proizvoda: ogrlice, sprejevi, puderi, prašci ili kupke. Bez obzira na tvorničko ime, svi oni imaju insekticidno djelovanje. No, upotrijebite SAMO ono kojem u uputi piše da je namijenjeno za pse i mačke.

Image

Bolesti krpelja

Na našem području pretežno nalazimo šumske krpelje vrste Ixodes ricinus, koji mogu prenijeti bolesti poput piroplazmoze, virusnog krpeljnog meningoencefalitisa te infekcije uzrokovane bakterijom Borrelia burgdorferi, poznatu pod imenom bolest Lyme.

Najopasnija bolest koju krpelj može prenijeti na vašeg psa je parazitarna bolest piroplazmoza. Među krpeljima koje nalazimo u gradu nije svaki zaražen piroplazmozom- nju prenose krpelji šikare. Nakon što ste krpelja skinuli, da je životinja oboljela prepoznat ćete uhvati li je malaksalost, groznica- temperatura poraste do više od 41 stupanj (normalna je temperatura kod psa od 37,5 - 39 stupnjeva). Potom nestaje apetit, a na sluznicama očiju i usta uočava se anemija. Uzročnik je jednostanični parazit babezija, koji se ulaskom u krvni sustav vrlo brzo razmnožava, ulazi u crvena krvna zrnca i razara ih, što se očituje mokrenjem krvi. Urin je u početku tamnožut, pa postaje tamnocrven do boje crne kave. U tom stadiju bolesti sve sluznice i koža postaju žuti. Zbog nedostatka (propadanja) crvenih krvnih zrnaca, čija je jedna od uloga u organizmu prijenos kisika, pas otežano dahće, (kao da je trčao nekoliko kilometara), srce mu ubrzano radi. Samo pravovremena pomoć veterinara može vašem malom četveronožnom prijatelju spasiti život. U protivnom, smrt je neizbježna.

Bolest Lyme kod pasa uzrokuje bakterija Borrelia burgdorferi, a prenosi je jelenski krpelj. Simptome bolesti Lyme je teško otkriti kod pasa, a mogu se pojaviti i nekoliko mjeseci nakon infekcije. Simptomi se mogu pojaviti i nestati, oponašati simptome drugih bolesti, a slučajevi mogu varirati od blagih do ozbiljnih. Kod težih slučajeva mogu zakazati bubrezi životinje.
Najčešći simptomi bolesti Lyme su artritis, ponekad gubitak apetita i depresija, naotečeni zglobovi koji su topli na dodir, otežano ili bolno kretanje, bolovi u nogama, čak i po cijelom tijelu, povišena temperatura, natečeni limfni čvorovi i slabost.

Preventivno cijepljenje

Na tržištu postoje preparati kojima se psi mogu preventivno zaštititi. Kako bi na taj način zaštitili svog ljubimca, porazgovarajte s veterinarom.