Kako riješiti problematično ponašanje kod pasa?

On stalno laje, reži i žvače sve pred sobom? Ima rješenja za to...

Kako riješiti problematično ponašanje kod pasa?

Prije ili kasnije, a najčešće u ranoj dobi, svaki pas pokaže svoju ne-baš-idealnu stranu. Ako vam pas nekontrolirano laje, žvače sve što se nađe pred njim, reži na vas – vi možete ispraviti njegovo problematično ponašanje.

Zašto moj pas često laje?

Lajanje i štektanje može ići na živce, no to nije uvijek loše ponašanje. To može značiti da vas pas upozorava na nešto, signalizira na neku buku ili osobu. Izbjegavajte vikanje na vašeg psa kako biste ga zaustavili lajanje. Tako psa samo možete još više uzrujati ili iziritirati. Radije pokušajte preusmjeriti ovo ponašanje, recimo – pošaljite psa da ode u drugu sobu "da se ohladi".

Kod nekih pasa dobro pali preusmjeravanje pažnje zvukom – nešto što će mu omesti koncentriranje na lajanje. Kad vaša glasovna naredba ne pali isprobajte sljedeće – neka vam na pod padne metalni lanac ili limenka u kojoj je nekoliko  kamenčića ili novčića – to je neugodan zvuk i zaustavit će lajanje, a s vremenom će očekivati da taj predmet padne svaki put kad zalaje pa će prestati.  Možete i zalupiti vratima od ormarića ili ladicu, a što god odabrali vi se ponašajte kao da se ništa nije dogodilo – vaš pas mora naučiti povezati taj zvuk da lajanjem, a ne sa vama. Isto tako ako odlučite nešto baciti na pod – ostavite to tamo neko vrijeme kako pas to ne bi povezao s vama – nego kao da je to palo iz vedra neba.

Zašto moj pas reži?

Režanje zapravo nije loše ponašanje. Ako vaš pas reži, on pokušava komunicirati s vama. To je znak upozorenja i njime pas poručuje svoje nezadovoljstvo, nelagodu i natjecateljski duh. Režanje prethodi ugrizu i ne biste ga smjeli zanemarivati. Ako mislite da vaš pas reži više nego što je to uobičajeno, a ne možete saznati zašto jek to tako, možda biste ipak trebali kontaktirati stručnjaka za dresuru pasa koji će vam pomoći riješiti problem.

Image



Zašto mu još uvijek tu i tamo "pobjegne" u kući?

Ponekad pad koji je već dugo istreniran da ne obavlja nuždu u kući može imati malu nesreću. To može biti izoliran incident ili uzorak ponašanja. Neki psi su osjetljivi na promjene u vremenu. Ako je jako nevrijeme i grmi, pas može biti osjetljiv na to, pa se zbog stresa može pomokriti. Ako češće mokri u kući i ne može izdržati do uobičajene šetnje – moguće je i da ima nekakve zdravstvene probleme zbog kojih mora češće urinirati, a taj je problem čest i kod starijih pasa. S obzirom da su psi bića navike, promjena u redovitoj rutini šetnji, također može dovesti do "nezgoda" u kući.

Zašto moj pas žvače sve do čega stigne?

Mnogo vlasnika malih (ali i velikih) pasa može biti iznenađeno štetom koju mali ili mladi pas može napraviti. Međutim, grizenje i žvakanje predmeta prirodna je potreba pasa. Rast zubiju, nervoza, dosada i nedostatna aktivnost mogu potaknuti psa na pretjerano grizenje stvari. Naučite psa što smije, a što ne smije žvakati i naoružajte se njegovim omiljenim igračkama i poslasticama koje će vam poslužiti za odvlačenje pozornosti. Nagradite psa kad žvače nešto što mu je dozvoljeno, pa će brže shvatiti dobro ponašanje. Kad ga primijetite da žvače neki predmet koji ne smije, odvratite mu pozornost nečim drugim i tada ga nagradite.

Ponekad se mladi psi  destruktivno ponašaju kako bi privukli pažnju vlasnika. Vašeg psa nije briga jeste li vi ljutiti i vičete ili se smijete sve dok sudjelujete i bavite se s njim. A oni vrlo brzo otkriju da lošim ponašanjem brže i lakše pridobiju vašu pozornost i kako to napraviti. Ako je vaš pas pronašao način privlačenja vaše pažnje uništavanjem, razmislite kako prekinuti neželjenu radnju. Sljedeći put kad učini slično ignorirajte ga koliko to teško bilo.

Provodite više vremena sa svojim psom. Pružite mu više kretanja, naročito prije nego što ga ostavite samog. Ako se umori, radije će spavati nego nešto gristi. A ako sve navedeno propadne u pet shopovima mogu se nabaviti sprejevi kojima ćete barem zaštititi imovinu i obuću/odjeću. Prilično su djelotvorni sprejevi od gorke jabuke.

Foto:  Amber Karnes / Foter / CC BY-NC-ND