Kako brinuti za akvarijske ribice

Akvarijske ribice su vjerojatno najjednostaviji tip kućnog ljubimca koji možete imati.

Kako brinuti za akvarijske ribice

Akvarijske ribice su vjerojatno najjednostaviji tip kućnog ljubimca koji možete imati. Postoje neki osnovni koraci kako brinuti za ribice jednom kad ste uredili akvarij. Neke stvari bi trebali raditi na dnevnoj bazi kako bi se dobro brinuli za ribice, a neke stvari je dovoljno da napravite jednom na tjedan ili dva.

Dnevno održavanje akvarija

Dnevno održavanje akvarija je uistinu minimalno. Pogledajte svaki dan ribice kako bi se uvjerili da izgledaju zdravo i zadovoljno. Ovo vam se može činiti čudno i smiješno, no glavni uzrok bolesti kod ribica je stres. Stoga je sretna ribica - zdrava ribica. Provjerite da li su sva svjetla i filteri uključeni i da li ispravno rade. Hranite ribice svaki dan.

Nahranite ih samo onoliko koliko mogu pojesti u prvih dvije do pet minuta. Sav višak hrane taložit će se kao smeće na dnu akvarija i može dovesti do bolesti ili doprinjeti povećanim razinama nitrita.

Tjedno ili dvotjedno održavanje akvarija

Jednom tjedno provjerite pH i temperaturu vode. Sve potrebne prilagodbe trabete učiniti odmah. Kod kupnje ribica u lokalnoj prodavaonici za kućne ljubimce provjerite koji im uvjeti u vodi odgovaraju. Obratite pozornost na to da oni variraju od jedne riblje vrste do druge.

Čišćenje filtera je vrlo bitno. Filteri skupljaju otpade tvari koje ribe izlučuju i zaostale količine hrane iz akvarija. Na filtere se s vremenom nakupi smeće i ne mogu dobro raditi ako ih ne počistite. Pored uklanjanja otpada, filter ponekad služi kao ventilacijska sprava, koja pospješuje protok kisika u akvariju. Ako se filter zaštopa, cirkulacija se usporava. To ograničava količinu kisika u akvariju. Ako se ne pobrinete za ovaj problem, to bi moglo predstavljati smrtnu opasnost za vaše ribice. Promijenite filter na akvariju svaka dva do tri tjedna, ovisno o potrebi. Znat ćete kada ga trebate očistiti jer će voda postati zamućena ili smrdljiva. Neke filtere treba mijenjati, dok druge samo treba očistiti sa vodom.

Kako bi pravilno promijenili vodu u akvariju, trebate to činiti postepeno. Prije nego krenete sa mijenjanjem vode, prvo iskopčajte svjetla i opremu. Zamijenite otprilike trećinu vode u akvariju svakih tjedan- dva. Vodu iz vodovoda tretirajte u skladu sa uputama koje ste dobili, prije nego je dodate u akvarij i prilagodite njenu temperaturu, tako da se ne razlikuje više od dva stupnja od temperature akvarijske vode. Ove podatke opet provjerite sa prodavačem kod kojeg ste kupili ribice. Kod nekih pročišćavanja i tretmana vode iz vodovoda, ona će biti spremna za sat vremena, dok u nekim slučajevima treba odstajati preko noći, prije nego je ulijete u akvarij.

Stranice akvarija očistite četkom kako bi uklonili alge koje su se tu nataložile. Radite to pažljivo kako ne bi uznemirili ili uplašili ribice. Pomaknite kamenje i dekoracije kako bi oslobodili smeće koje se tamo nalazi. Probajte sakupiti to smeće dok izlijevate vodu sa kanticom ili uz pomoć sifona sa vakumom. Odrežite uvelo lišće sa akvarijskih biljaka. Vanjske stranice akvarija očistite sa spužvicom i čistom vodom. Očistite pokrov i poklopac. Kada ste gotovi ponovno ukopčajte svjetlo i opremu, i uživajte u lijepom i čistom akvariju.