Žena zmaj

Jasmili Žbanić pošlo je za rukom ono o čemu mnogi sanjaju - osvojiti nominaciju za Oscara

Već neko vrijeme neprestano se priča o ovogodišnjim prestižnim nagradama Oscar, a nakon jučerašnjih nominacija postalo je jasno i tko je favorit u kategoriji najboljeg stranog filma. Naravno, radi se o potresnom filmu "Quo vadis, Aida?" redateljice Jasmile Žbanić - prave inspiracije

BeFunky-collage (2).jpg
Foto: www.profimedia.hr

Jučerašnje nominacije za najprestižniju filmsku nagradu Oscar oduševile su regiju. Naime, Jasmila Žbanić je osvojila nominaciju za najbolji strani film, "Quo vadis, Aida?" te joj je tako pošlo za rukom ono što mnogima ne uspijeva. Ova bosanskohercegovačka filmska redateljica, scenaristica i producentica javnosti je poznata po svom također hvaljenom filmu "Grbavica" iz 2006. Jasmila je u oba ova filma progovorila na suptilan i decentan način o užasima rata 1990-ih na Balkanu, stradanjima nevinih žrtava i njihovim emocionalnim traumama koje se u regiji osjećaju i dan danas.

Film "Quo vadis, Aida?" jedan je od pet odabranih od 93 strana filma koja su bila u utrci za nominaciju za Oscara. Ovo je ujedno i prvi igrani film o genocidu u Srebrenici te je očekivano uzburkao mnoge duhove u BiH, Hrvatskoj i Srbiji, ali očito i u svijetu. Glavne uloge u filmu imaju Jasna Đuričić, Boris Isaković, Edita Malovčić i Emir Hadžihafizbegović, a radnja je usredotočena na užas koji se dogodio u tvornici u Potočarima, malenom mjestu izvan Srebrenice, u kojem je krenuo masovni pokolj bošnjačkog stanovništva. Bez nasilja, krvi i brutalnih prikaza rata, Žbanić je u "Quo vadis, Aida?" uspjela gledateljima prenijeti užasavajući strah, teror i paniku rata, kao i veliki gubitak koji je proživjelo cijelo društvo, ali i svaka osoba koja je u tom nesretnom trenutku našla na tom mjestu. Bez jasnog političkog angažmana i propagande ovaj je film rekao sve što se ima reći o strahotama ratovanja među susjedima.

Dugo se govorkalo da će film biti nominiran za Oscara, pa nas zapravo nije iznenadilo kada se to i dogodilo. U svojoj kategoriji natjecat će se s rumunjskim filmom "Colectiv", danskim "Drunk", hongkonškim "Shaonian de ni" i tuniškim "The Man Who Sold His Skin". Dodjela prestižnih filmskih nagrada ove je godine zakazana za ponedjeljak 26. travnja kada ćemo saznati je li BiH dobila zlatni kipić.

Image
Nagradi se, zaslužila si

Male stvari koje u ožujku, mjesecu žena, možeš učiniti sama za sebe

No, tko je zapravo Jasmila Žbanić o kojoj se trenutno toliko priča? Za početak, dobro je znati da se radi o 46-godišnjoj redateljici rođenoj u Sarajevu. Prva je ona redateljica iz BiH kojoj je pošlo za rukom biti nominirana za Oscara i BAFTA-u. Smatra je se jednom od najboljih europskih redateljica uopće, a zanimljivo je da se prije bavljenja filmom bavila lutkarstvom. Radila je za UN-ove kazališne skupine i jedno vrijeme vodila lutkarsko kazalište u Vermontu, a svoje je filmsko putovanje započela 1997. osnovavši umjetničku udrugu "Deblokada".

U svojoj je karijeri snimila, producirala i režirala mnoge dokumentarne i kratke filmove, a svojim filmom "Grbavica" iz 2006. osvojila je Zlatnog medvjeda u Berlinu. Taj je film također kroz žensku perspektivu prikazao traume žrtava ratnih silovanja u BiH te podigao mnogo prašine, baš kao i njezin aktualni filmski hit.

Image
Foto: www.profimedia.hr

Nakon što je saznala da je nominirana za Oscara, dala je izjavu za Dnevni avaz:

"Ekipa filma 'Quo vadis, Aida?' izuzetno je počašćena i zahvalna što je film ušao u nominaciju za Oscara. Želimo zahvaliti svim ljudima koji su podržali produkciju i ovu kampanju. Također, posebnu zahvalnost imamo za žene, majke i preživjele Srebreničane koji su nam bili inspiracija i podrška", poručila je u videu koji je objavljen na službenoj stranici bosanskog lista na Facebooku.

"Ovaj je film za sve nas puno više od filma. Želimo da se genocid u Srebrenici nikada ne zaboravi. Ali, također, i svi genocidi koji su se dogodili na ovim prostorima da se nikada ne negiraju i da se nikada ne zaborave. Ovaj film nije nastao da bi ljude dalje sukobio ili razdvajao. Naprotiv, nastao je da bi se bolje razumjeli i, nadam se, više voljeli", zaključila je redateljica.

Upravo to je karakteristično za filmove ove nevjerojatno talentirane redateljice. Ona stvara likove koji nisu crno-bijeli, dobri ili loši, već su kompleksne ličnosti u vrlo kompleksnim vremenima. Ne osuđuje nikoga, a opet pokazuje povijesnu nepravdu. Mora se priznati Žbanić može biti velika inspiracija svim regionalnim filmskim redateljima i redateljicama. Ona je snažna žena, genijalna umjetnica i još k tome prikrivena aktivistkinja.

Image
Foto: www.profimedia.hr