Tri tradicionalna jela za vrijeme poklada

Karnevali, maškare i fašnici uvijek su popraćeni svečanom trpezom

Tri tradicionalna jela za vrijeme poklada

Zanimljiva činjenica je da u hrvatskom jeziku poklade imaju još nekoliko naziva poput maškara, maskenbala i fašnika.

Karnevalska svečanost u našim krajevim uključuje maskiranje i zajednički ples i povorku na ulicama grada koja se završava paljenjem Fašnika, lutke koja je glavni simbol karnevala i koju se tradicionalno okrivljuje za sve nevolje u prošloj godini. Sve to popraćeno je i svečanom trpezom u kojoj se posebno ističu slatki specijaliteti poput krafni, poderane gaće, fritule i razne vrste dizanog tijesta i varijacije uštipaka.

U Europi korijene karnevala nalazimo u poznatom karnevalu koji se održava u Veneciji, a prerušavanjem u razne maske tradicija je nalagala običaj tjeranja zime, hladnih dana i zlih sila koje su trebali otjerati od ljudi i njihovih domova. U Hrvatskoj možemo izdvojiti dva velika kulturna karnevalska događanja koja se tradicionalno održavaju svake godine: u Rijeci i u Samoboru.

KRAFNE

Još ih nazivamo i pokladnice jer ih se tradicionalno povezuje s pokladama. Riječ potječe još od doba Austro-Ugarske, od riječi „klasti“ što znači „prerušavati se“. Krafne su najveća asocijacija na veljaču i dane kada raspjevane maškare vladaju ulicama i vesele im se i odrasli i djeca.
Kako napraviti najslasnije krafne pogledaj u receptu koji ti donosimo.

Od sastojaka će ti biti potrebni:
400 g mekog brašna
100 g maslaca
40 g kvasca
150 g šećera
3 jaja

Kako napraviti slasne krafne:
Izmrvi kvasac i stavi ga dizati. Za to vrijeme mikserom pomiješaj brašno, maslac, šećer, jaja tako da se ne stvore grudice. Po želji možeš dodati malo naribane limunove korice, a onda sve ostavi na nekoliko sati da se tijesto podigne.
Kada se tijesto digne, razvaljaj ga na željenu debljinu. Najčešće se to radi između 5 i 10 cm. Kada završiš s time, uzmi jednu staklenu čašu ili širu šalicu, ako želiš da budu veće krafne i izreži okrugle oblike za željenu veličinu krafni. Dodaj nadjev po želji (čokoladu, Nutellu ili domaći pekmez) i zagrij ulje u loncu. Kada ulje zavrije, dodaj mu krafne. Dovoljno je da svaku krafnu pržiš u ulju oko 5 minuta.
Kada su gotove, posipaj ih čokoladnim preljevom ili šećerom u prahu.

PODERANE GAĆE

Poderane gaće osim što imaju vrlo zabavan naziv, predstavljaju vrlo ukusno jelo koje je u hrvatskoj dio dugogodišnje tradicije. Predstavljaju male lepinje koje okusom vrlo sliče krafnama, a potječu iz Slavonije.

Sastojci:
500 g glatkog brašna
3 žlice šećera
40 g kvasca
1 čvrsti jogurt
3 dcl mlijeka
1 vrećica praška za pecivo
1 jaje

Postupak pravljenja poderanih gaća nije uopće kompliciran. Vrlo je sličan pravljenju krafni. Kvasac pomiješaj sa šećerom, jajetom i dodaj malo brašna, a onda ugrij mlijeko i prelij sve to kako bi kvasac narastao. Kada malo odstoji, dodaj ga mješavini brašna, praška za pecivo i jogurta, te razvaljaj tijesto na tanko.
Nareži ga na pravokutne oblike i pokrij kuhinjskom krpom, a onda pričekaj nekoliko sati da odstoji i da se podigne.
U lonac ulij 1 litru ulja i peci tijesto dok ne porumeni.
Kako bi se masnoća upila isprobaj trik sa salvetom koja će upiti sav višak masnoće.

FRITULE

Fritule okusom i izgledom podsjećaju na minijaturne krafne, a njihova sezona kreće od hladnijih adventskih dana kada ih tradicionalno pripremamo, te se protežu sve do poklada kada želimo zimu otpratiti i sretno dočekati proljeće. Fritule možete zasladiti raznim dodacima poput preljeva od bijele i tamne čokolade, kokosa, preljeva od vanilije i karamele, a postupak pripremanja im je jednak kao i kod krafni. samo ih rukama zavaljaj u kuglice i nemoj raditi prevelike jer ih je tako lakše i slasnije jesti.