Preslano ili previše pikantno jelo? Male kulinarske pogreške ne znače da je tvoj obrok za baciti, evo kako ga možeš spasiti

Sigurno ti se nekada dogodilo da si jelo presolila ili da si prekuhala tjesteninu. Ne brini, postoji spas

Preslano ili previše pikantno jelo? Male kulinarske pogreške ne znače da je tvoj obrok za baciti, evo kako ga možeš spasiti

Situacija nam je svima poznata. Pronašla si savršen recept za neko novo jelo koje još nisi probala i odlučila si ga napraviti. Satima si u kuhinji, poput pravog chefa sjeckaš, miješaš i kombiniraš okuse. I taman kada ti se činilo da je sve spremno, kreneš dodati nekoliko zrna soli i dogodi se katastrofa – presolila si umak. 

Image

7 začina koje bismo sve trebale imati kod kuće jer poboljšavaju okus jelima


Budimo realne, male pogreške u kuhinji događaju se i profesionalcima. Neke pogreške ne mogu se ispraviti, poput primjerice prepečenog mesa. Ali nezgode poput previše soli ili grudastog umaka mogu se lako riješiti. Zato ne očajavaj nego zapamti ove savjete za buduće kulinarske avanture.

Salty Salt Bae GIF from Salty GIFs


Jelo je previše slano

Prvo što možeš napraviti je jednostavno dodati veću količinu sastojaka koje si već koristila u jelu. Tako možeš razrijediti koncentraciju soli, a imat ćeš i dodatnu porciju primjerice umaka. Ako nemaš istih sastojaka, budi kreativna i pronađi nešto slično ili sastojke koji bi se mogli dobro ukomponirati u jelo. Isto možeš napraviti s dodavanjem vode ili temeljca koji nije slan. A ako ne želiš razrijediti jelo, dodaj namirnice bogate škrobom poput riže, kvinoje ili tjestenine koje će apsorbirati višak soli. Preslano jelo također možeš zamaskirati s malo limunovog soka ili octa, odnosno bilo koje kiseline. 

Jelo je previše pikantno

Ako si dodala previše ljutine u svoje jelo, ne očajavaj. Rješenje je jednostavno dodati malo mliječnih proizvoda poput vrhnja ili maslaca. Isto vrijedi i ako si dodala previše papra iako on ima nešto drugačiji kemijski sastav. Ako ne želiš mijenjati okus jela mliječnim proizvodima, pokušaj dodati malo šećera ili maslaca od orašastih plodova.

Jelo je previše kiselo

Kiselost može doći od rajčica, vina, ali i zbog dodatka prevelike količine limuna ili octa. Ako ti je jelo kiselo, dodaj nešto slatko. To može biti šećer, med, vrhnje za kuhanje ili karamelizirani luk. Također možeš razrijediti jelo kao u slučaju s dodatkom previše soli. Kao zadnji spas probaj dodati malo sode bikarbone koja je lužnata i tako neutralizira kiselinu, ali nemoj pretjerati jer bi mogla potpuno promijeniti okus jela. 

Jelo je previše slatko

Pobjeglo ti je malo više šećera ili meda nego što treba dodati po receptu? Nema problema, jednostavno dodaj malo kiseline (limuna ili octa) ili prstohvat soli. Tako ćeš izbalansirati i zaokružiti okuse svog jela.

Prekuhala si tjesteninu

Nitko ne uživa u prekuhanoj tjestenini, ali ni ona nije za baciti. Prekuhanu tjesteninu dobro ocijedi od tekućine u kojoj se kuhala i isperi ju hladnom vodom. Još jednom ju dobro ocijedi. Na tavu stavi malo maslinovog ulja i zagrij ga na srednjoj vatri. Dodaj tjesteninu i lagano ju zapeci kako bi postala tvrđa, a površina lagano hrskava. 

Grudice u umaku

Ovo se dogodilo svima nama barem jednom u životu. Cijela večera je spremna i onda se dogodi katastrofa – umak je pun grudica. Na svu sreću, rješenje je poprilično jednostavno. Umak prebaci u blender i dobro ga izblendaj. Zatim ga procijedi kroz sito kako bi uklonila velike komadiće koji se nisu uspjeli usitniti. Ako je potrebno, umak vrati na štednjak i dodatno kuhaj i ugusti.