Okusi jeseni u pitama

Sezonsko voće u ukusnim desertima

Okusi jeseni u pitama

Jesensko voće idealan je izbor za pite jer se izdašni, bogati plodovi poput krušaka, jabuka, šljiva i grožđa, koji su dozrijevali na kasnome suncu, odlično nadopunjuju s prhkim tijestom kakvo odlikuje pite. Jesenske pite nezamislive su bez grožđica, cimeta, sjeckanih orasa, ruma i smeđeg šećera. Nadjev za pitu obično se radi od ribanog ili sitno sjeckanog voća. Osim pite, postoji i tart ili otvorena pita koja ima samo donji dio tijesta na koji je poslagano krupnije rezano voće.

Postoji i tarte tatin ili okrenuta pita kod koje se voće stavlja na dno lima za pečenje i zatim prekriva tijestom, a nakon pečenja okreće na tanjur tako da voće bude na vrhu. Tarte tatin se obično priprema s lisnatim tijestom, a pite i tartovi rade se od prhkog tijesta. Navodi se kako je tarte tatin nastala u Francuskoj godine 1889. u hotelu koji su vodile dvije sestre, Stéphanie i Caroline Tatin. Stéphanie, koja je inače vodila kuhinju, jednog dana htjela je napraviti tradicionalnu francusku pitu od jabuka, ali je ostavila jabuke da se predugo kuhaju u maslacu i šećeru. Kad je osjetila intenzivan miris, pokušala je spasiti što se spasiti dalo pa je tijesto jednostavno stavila na vrh jabuka i sve skupa stavila u pećnicu. Ako je i bilo tako, dobro je ispalo, a recept se zadržao do dana današnjeg za jedinstvenu (preokrenutu) pitu od jabuka kojoj je nemoguće odoljeti.   

Pita od jabuka

Image



Sastojci:
Za tijesto:
300 g brašna
150 g šećera
150 g maslaca
korica od 1 limuna
1 jaje
1 žličica praška za pecivo
prstohvat soli

Za nadjev:
500 ml mlijeka
2 jaja
4 žlice šećera
2 žlice brašna
limunova korica
4 jabuke
šećer
cimet u prahu

Priprema:
Za tijesto u većoj posudi pomiješajte prosijano brašno i prašak za pecivo, napravite rupu u sredini i tu dodajte šećer, sol i naribanu koricu limuna. U manjoj posudi  umutite jaje i dodajte ga u rupu. Pomiješajte jaja i šećer rukama, dodajte omekšani maslac i pomiješajte ga s jajima i šećerom. Kada se potpuno izmješaju, umjesite sve sastojke, oblikujući loptu od tijesta. Umotajte je u foliju i stavite u hladnjak na najmanje 2 sata. U međuvremenu, napravite nadjev tako da ugrijete mlijeko sa koricom od limuna i kuhajte dok ne provrije. Uklonite koricu od limuna, dodajte jaja i nastavite miješati. Čim smjesa postane kremasta, sklonite s vatre, prekrijte i ostavite da se ohladi. Za to vrijeme pripremite jabuke. Ogulite ih, narežite na komade pa ih kuhajte bez dodavanja vode, sa cimetom i 3 žlice šećera oko 5 minuta. Zagrijte pećnicu na 180 °C. Papirom za pečenje obložite kalup za tart promjera 24 cm. Izvadite tijesto iz hladnjaka, razvucite ga i njime obložite dno i ivice kalupa. Izbockajte dno tijesta vilicom, pa preko dodajte nadjev. Preko njega rasporedite jabuke. Pospite cimetom i pecite oko 50 minuta.



Šljive  

Sadrže idealnu kombinaciju vitamina, i to u omjeru koji je optimalan za organizam. Šljiva sadrži i topljiva dijetetska vlakna, pektin, koji djeluju blagotvorno kod sniženja kolesterola u krvi i zatvora. Šljiva pomaže kod psihičkih nemira i poteškoća s koncentracijom, jača srce i imunitet, regulira probavu, čisti organizam te potiče rad jetre i popravlja apetit.


Pita sa šljivama

Image



Sastojci:
200 g maslaca
100 g šećera
1 vanilin šećer
2 jaja
200 g oštrog brašna
150 g glatkog brašna
1 prašak za pecivo
prstohvat soli
500 g šljiva

Priprema:
Brašnu dodajte šećer, vanilin šećer, prašak za pecivo, sol,  jaja i hladan maslac narezan na listiće. Mikserom izmješajte sastojke da dobijete mrvasto tijesto. Dvije trećine tijesta rasporedite po dnu maslacem premazane posude za pečenje (34x20 cm). Šljive prerežite tako da dobijete dvije polovice, izvadite koštice, posložite po tijestu s kožicom prema dolje. Preostalo tijesto razmrvite preko šljiva. Pitu pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva C oko 25 minuta. Ohlađen kolač pospite šećerom u prahu i poslužite.




Kruške

Od krušaka se pripremaju kompoti, pekmez, rakija ili se prešaju za vrlo ukusan gusti sok. Kruška se smatra hipoalergenim voćem, odnosno to je hrana koja najrjeđe izaziva bilo kakve alergijske reakcije. Kruške su prirodan i i brz izvor energije, jer sadrže značajne količine monosaharida: fruktoze i glukoze, te vitamine  B skupine.Vitamini B skupine pomažu organizmu da se nosi sa stresom i hrane živčani sustav te sudjeluju u procesu dobivanja energije iz ugljikohidrata. Kruške su također dobar izvor bakra i kalija.



Pita s kruškama i bademima

Image



Sastojci za nadjev:
300 g oguljenih i mljevenih badema ­
200 g šećera
malo soli ­
150 g maslaca ­
2 jaja ­
4 žlice slatkog vrhnja ­
4 kruške

Sastojci za prhko tijesto (kalup 20 – 24 cm):
120 g maslaca ­
200 g glatkog brašna ­
2 žlice šećera
3 – 4 kapi ekstrakta od badema ­
naribana korica limuna
2 – 3 žlice ledene vode ili vina

Priprema:
Brašno pomiješajte s maslacem narezanim na kockice i šećerom i izmiksajte. Dodajte naribanu koricu limuna i ekstrakt gorkog badema pa umijesite tijesto. Tri četvrtine tijesta razvaljajte između dvije plastične folije, stavite u kalup i pecite na 180 stupnjeva 15 – 20 minuta. Za nadjev izmiksajte maslac i šećer dok postane pjenasto, dodajte mljevene bademe (sameljite ih s malo šećera da ne puste masnoću), jedno po jedno jaje i na kraju slatko vrhnje. U međuvremenu ogulite kruške, očistite sredinu i narežite ih na kockice. Pečeno tijesto malo ohladite  temperaturu pećnice smanjite na 160. Stavite nadjev na tijesto, utisnite kruške. Razvaljajte preostalu četvrtinu tijesta pa njime pokrijte pitu. Premažite vrh tijesta s malo mlijeka i pospite mljevenim bademima. Pecite još 30 – 40 minuta na 160 stupnjeva.

(M.G.)
Foto: © Diana Vyshniakova - Fotolia