Ljeto u staklenci

Kupite voće i povrće sad kad je najjeftinije i pripremite se za zimu

Ljeto u staklenci

Kad kupujete voće i povrće za zimnicu bitno je uzmete ono sasvim svježe i najbolje kakvoće. Kod čitavog procesa spravljanja zimnice, vrlo je važna, higijena - voće i povrće perite nakon svakog rukovanja (npr. prije i poslije guljenja), a to vrijedi i za sav pribor od noža do lonaca za kuhanje. Isto je tako važno prati ruke poslije svake faze posla.

Kod pripreme zimnice držite se recepta i pažljivo važite sve sastojke. Zimnicu pasterizirajte (kuhajte u vodi i pari) u dovoljno širokom loncu da se para diže s veće površine. Pripazite da lonac bude i dovoljno dubok da staklenke budu uronjene. Nastojte da lonac bude od debljeg metala da posvuda podjednako grije.

Patentne boce izvadite još tople iz vode, a metalne prečke skinite tek kada se ohlade. Drugog dana provjerite poklopce. Na svaku staklenku ili plastični omot za zamrzavanje nalijepite naljepnicu s točnom oznakom što je unutra i datumom pripremanja. Iako neke vrste zimnice mogu trajati i nekoliko godina, druge imaju rok upotrebe (pogotovo zamrznute namirnice). Povremeno, ali redovito, kontrolirajte zimnicu da biste na vrijeme otkrili prve znakove kvarenja dok se još može spasiti sadržaj. Zimnicu držite na tamnom i hladnom, mjestu.

Voće se može konzervirati tako da mu se dodaje veća količina šećera. Razvrstajte ga, pa najljepše upotrijebite za kompote, a manje lijepo za marmelade i drugo. Odaberite zrelo, ali ne i pokvareno voće, a ni ono ubrano odmah poslije kiše. Stavljajte propisane količine šećera, a ako ih smanjujete, produljite vrijeme kuhanja. Stavljate li neko sredstvo za želiranje (da se zimnica znatno brže skuha), držite se točno uputa na omotu.

Kompot je proizvod od svježeg voća zaronjenog u sirup, te pasteriziranog u staklenkama. Visoka temperatura na kojoj se priprema upotrebljava se kako bi se spriječilo kvarenje i uništili mikoroorganizmi. Očišćeno i oprano voće poslažite u staklenke, a posebno skuhajte šećerni sirup. Na voće ga ulijte kipućeg. Zato staklenke prethodno zagrijte da ne bi popucale. Staklenke nikad ne smiju biti pune do vrha. Zatvorite ih, omotajte krpama ili novinama, te poslažite u veliki lonac kojem ste novinama obložili dno i stranice. U lonac ulijte hladnu ili mlaku vodu, i to tako da dosiže do polovice, najviše dvije trećine visine staklenki. Vrijeme pasteriziranja (označeno u receptima) računa se od trenutka kada je voda u loncu provrela. Čim provri, smanjite temperaturu i točno se držite propisanog vremena sterilizacije. Dodate li kompotima alkoholnih pića, vrijeme kuhanja se skraćuje, a voće zaliveno žestokim pićem ne treba ni kuhati — dovoljno ga je držati na suncu dok se dodani šećer ne otopi.

Pekmez se kuha obično od jedne vrste voća i to od voćne kaše ili usitnjenog voća. Kuha se sa šećerom da se voće raspadne. Kakvoća pekmeza najviše ovisi o kuhanju. U pravilu se kuha polako, pa priprema traje nešto duže i neprekidno se treba miješati. Šećer možete unaprijed otopiti s malo vode. Ne znate li točan recept, držite se omjera: koliko voća, toliko šećera. Što je voće slađe, to manje šećera treba. Pekmez mora biti gust i čvrst.

Marmelada se priprema kao pekmez, no može biti od više vrsta voća koje se unaprijed pasira ili smrvi mikserom u sasvim glatku kašu. Ljeto i jesen su najbolji za pripremu miješane marmelade, jer tada dozrijeva najviše vrsta voća. Kod odabira voća uz nemirisno voće stavite jedno koje ima poseban miris, kako bi marmelada bila bolja.

Džem se priprema od cijeloga sitnog voća ili narezanoga većega, kuhanjem u vlastitom soku, dok voće ne izgubi svoj oblik i dok se ne otopi sav dodani šećer. Kuhanje bi trebalo biti kratko (otprilike 20-tak minuta), a kuha li se voće dugo sa šećerom, on se karamelizira - pocrni i prigori, te daje džemu tamniju boju. Najbolji su džemovi od šljiva, marelica, bresaka, ribiza, malina, kupina i jagoda.

Image



Slatko je poseban način konzerviranja voća, kod kojeg je mala vjerojatnost kvarenja. Priređuje se od cijelog voća, uzastopno nekoliko puta prokuhanog u gustom šećernom sirupu. Samo krupno voće narežite na manje komade. U sirupu moraju biti jasno vidljivi komadi voća. Da bi sirup prodro u voće, nabodite ga iglom. Na kraju voće, koje ste nekoliko puta prokuhali, stavite u staklenke i zalijte sirupom. Stavite li tako pripremljeno voće da se osuši, dobit ćete ušećereno voće.

Žele se priprema samo od voćnog soka koji se kuha sa šećerom (sa ili bez dodatka sredstva za želiranje). Ako je dobro pripremljen, žele je čvrst, proziran i ima okus, miris i boju voća od kojeg je napravljen.