Ne budi u banani zbog banane

Jutarnja dilema - je li dobra ideja pojesti bananu na prazan želudac?

Rijetki su oni koji ne vole banane, no isto tako, rijetki su oni koji ih na pravilan način konzumiraju. Otkrivamo ti kako i kada jesti banane i pritom iz njih izvući maksimum za organizam

pexels-shvets-production-7513220 (1).jpg
Foto: Pexels

Poslovica kaže: "Jabuka na dan tjera doktora iz kuće van", no puno više jedemo banane, nego jabuke. Ne čudi kada su sočne i slatke, a i mogu se vrlo lako iskoristiti u različitim receptima te obogatiti smoothieje koji su u ovo doba godine najpopularniji obrok svima onima koji žele skinuti pokoji kilogram do ljeta.

Iako ti se čini da je banana uvijek odlična ideja - obiluje hranjivim tvarima, osobito kalijem, elektrolitom neophodnim za održavanje pH balansa u organizmu, ravnoteže vode u tijelu, regulacije krvnog tlaka, probave pa čak i kontrakcije mišića, nutricionisti se ne bi složili s tobom. Naime, smatraju kako nije baš najpametnije jesti banane na prazan želudac.

Image

Možemo li jesti banane kad želimo smršavjeti? Nutricionisti objašnjavaju razloge za i protiv

Kako sazrijevaju, sadržaj vlakana u bananama se smanjuje, čineći ovo voće uglavnom jednostavnim šećerom koji može naglo povećati razinu šećera u krvi, a potom i njegov pad, uzrokujući umor. Dakle, iako se možda čini sjajnom idejom pojesti bananu odmah ujutro za zajutrak ili 30 minuta prije treninga, trebala bi o tome razmisliti dvaput. Naime, bit ćeš umorna kad ti to najmanje treba.

Hrana bogata ugljikohidratima i siromašna vlaknima nije dobar izbor za prazan želudac. "Štoviše, nisu samo banane nepoželjna namirnica ujutro. To je i svo ostalo voće koje stavljaš u smoothie ili na zobene pahuljice jer ima loš učinak na razinu šećera u krvi, a time i na energiju koja ti je prijeko potrebna u ranim jutarnjim satima kada se tijelo budi", objašnjava nutricionistkinja Jennifer Maeng za portal Well and Good.

Image
Foto: Pexels

Kada jesti banane?

Iz svega navedenog mogla bi pogrešno zaključiti da bi banane trebalo izbaciti iz prehrane, no nije tako. "Vlakna, proteini i masnoće usporavaju apsorpciju šećera u organizmu te na taj način preveniraju inzulinske skokove. Namirnice koje obiluju ugljikohidratima i šećerima, poput zrelih banana, djeluju sasvim suprotno - izazivajući inzulinske skokove i čineći da organizam žudi za slatkim dok pokušava stabilizirati šećer", objašnjava nutricionistkinja Maeng.

Stoga, banane će biti najbolje kombinirati s namirnicama koje obiluju proteinima, primjerice s maslacem od kikirikija ili s proteinskim prahom pa napraviti proteinski smoothie koji možeš pojesti ujutro jer neće izazvati umor. Također, savršen su večernji obrok jer će ti pomoći zaspati.