Upoznajte bolje ljekovitost gospine trave

Ova biljka ima višestruku primjenu u narodnoj medicini, a posebice se cijene čaj i ulje pripremljeni od te ljekovite biljke.

Upoznajte bolje ljekovitost gospine trave

Traje vrijeme cvatnje jedne od najpoznatijih i najrasprostranjenijih ljekovitih biljaka. Gospinu travu (kantarion, bogorodična trava, gorac, gorać, gorčan, gospin cvijet, ivanje zelje...) u primorskim krajevima može se ubrati već u svibnju, a u kontinentalnom dijelu zemlje cvate od lipnja sve do kraja ljeta. Poznata po svom blagotvornom djelovanju na brojne zdravstvene tegobe, gospina trava ima višestruku primjenu u narodnoj medicini, a posebice se cijene čaj i ulje pripremljeni od te ljekovite biljke. 

Biljni antidepresiv

Poznata od davnina kao biljni lijek protiv depresije i potištenosti, gospina trava dobila je svojedobno i znanstvenu potvrdu iz redova njemačkih stručnjaka koji su utvrdili da gospina trava može liječiti depresiju jednako uspješno poput lijeka Prozaca. Kada se koristi u liječenju, nema trenutačnog učinka, nego se čaj od gospine trave mora piti duže vrijeme, barem nekoliko tjedana, pa i mjeseci.

 Kao antidepresiv umanjuje osjećaj umora, poboljšava raspoloženje, a mnogima pomaže i kod problema sa spavanjem. Vanjska upotreba obloga ili ulja od gospine trave ponajprije se odnosi na rane, opekline, posjekotine, udarce, ozljede mišića te kod ujeda insekata. Potrebna je opreznost kod uporabe ulja od gospine trave , jer se pod utjecajem sunca mogu javiti upale na koži zbog fotosenzibilizacije. Zato treba izbjegavati sunce za vrijeme korištenja ove biljke.

Višestruki učinak na ljudsko zdravlje

Djelovanje na razne zdravstvene tegobe gospina trava može zahvaliti svom bogatom kemijskom sastavu, sadrži uz ostalo eterično ulje, smolu, antocijan, hipericin, karoten, vitamin C i brojne druge ljekovite tvari. Kod raznih zdravstvenih problema gospina trava se može koristiti u vidu različitih pripravaka, kao tinktura, čaj ili ulje. Često se kao tinktura upotrebljava za prevenciju upalnih stanja, primjerice kod upale desni. Također poboljšava cirkulaciju, zaustavlja krvarenje, koristi se i u liječenju alergija, osipa, te kod želučanih tegoba.


Image




Prije se najčešće koristilo ulje od gospine trave, koje se najviše upotrebljava za vanjsku primjenu. Djeluje kao balzam, a pogotovo je učinkovito kod reumatskih tegoba, bolova u mišićima i odlično je sredstvo za masažu. Ulje se može koristiti za njegu suhe i ispucale kože. Ulje se može pripravljati na više načina, u pravilu se za pripremu koriste listovi i cvjetovi biljke, koji se potope u teglu s maslinovim uljem, dobro zatvore i tako trebaju odstajati na suncu najmanje 6 tjedana.Nakon toga ulje treba procijediti, a čuva li se na hladnom i tamnom mjestu može se koristiti još mjesecima a da se ne pokvari.  

Čaj od gospine trave

Čaj od lišća i cvjetova koristi se kod problema s jetrom, astme, uroloških tegoba, čira na želucu, glavobolje, te slabokrvnosti. Priprema se tako da se 1do 2 čajne žličice osušene biljke preliju sa šalicom kipuće vode. Treba odstajati desetak minuta. Pije se 2-3 puta na dan, ujutro i uvečer prije spavanja. Čaj ima učinka tek nakon duže redovite konzumacije.

(M.G.)