Lako i jednostavno – osnove brzinskog čišćenja!

Čistite pametnije, ne napornije

Lako i jednostavno – osnove brzinskog čišćenja!

Ima žena koje zaista uživaju u čišćenju. Ja definitivno nisam jedna od njih i kod mene se, kada je u pitanju čišćenje, sve vrti oko pitanja kako što brže, efikasnije i lakše očistiti kuću, pogotovo kada sam u stisci s vremenom.

Zbog toga imam poseban režim čišćenja koji je jednostavan, a opet veoma učinkovit – iako traži da se često istovremeno rade dvije stvari od jednom  - no mi žene smo više nego sposobne to raditi. Za početak pročitajte ovaj tekst - Četiri osnovna pravila brzinskog čišćenja, a onda se vratite ovamo...

Nosite "alate" sa sobom jer ćete tako uštedjeti vrijeme i energiju...

... osobito ako živote u velikoj kući. Lakše je ženama koje žive u manjem stanu, no ako živite u kući – nećete valjda svaki puta trčati po stepenicama kada morate isplahnuti krpu. Zato se pripremite i svoj pribor nosite sa sobom.

Uzmite malu metlicu da biste uštedjeli na vremenu dok usisavate rubove tepiha i namještaja, na stepenicama, kod vratiju – koristite je da dosegnete prašinu iz kuteva, koju možda ne možete dosegnuti usisavačem.

Imajte nekoliko vlažnih krpi uvijek uz sebe, da ne morate stalno odlaziti u kupaonicu isprati jednu krpu. Vlažnim krpama možete čisitit 90 posto površina u vašoj kući. Tipično, samo 10 posto površina traži čišćenje s dezinfekcijskim sredstvom. Prašnjave površine od drva, mesinga, keramike, kože, mramora...mogu se prebrisati samo blago vlažnom krpom. U ovom slučaju bolje će vam poslužiti krpa od mikrovlakana koje se koriste za sve površine i ne ostavljaju tragove za sobom.

Sredstva za čišćenje nosite u kanti sa sobom, ili ih stavite u džepove, da biste uštedjeli na vremenu i kako bi vam sve bilo pri ruci. Možda vam ovo zvuči pomalo čudno, ali zamislite pojas s alatom koji obično imaju radnici (možda i vaš suprug) – oni imaju sve na jednom mjestu. Zamislite da popravljaju nešto za što je potrebno popeti se na ljestve, pa neće se za svaki čavao ili čekić spuštati dolje... Tako se i vi slično snađite – nabavite pregaču u kojoj vam veliki džepovi mogu poslužiti za odlaganje krpe, četki, bočica sa sredstvom za čišćenje... Ovo će vam zaista olakšati čišćenje.

Koristite antistatičku perušku za prašinu s teleskopskom ručkom za brisanje prašine na lusterima i vrhovima ormara – tako nećete morati tegliti sa sobom i stalno pomicati kućne ljestve.

Ostavite sredstva i kemikalije da djeluju

Prije upotrebe pročitajte uputstva proizvoda koje koristite za čišćenje, kako biste dobili najbolje rezultate. Bili biste iznenađeni kada biste znali koliko žena samo pošprica i odmah obriše ili ispere sredstava za pranje, te tako ne postižu potpun učinak proizvoda koji koriste.

Ako niste naviknuti ili ne podnosite kemikalije, možete koristit prirodna sredstva za čišćenje, kao što su sok od limuna ili ocat – no ako vam se žuri ovo se ne preporuča jer njima treba dulje vremena da djeluju, odnosno morate više truda uložiti u ribanje. Brže i lakše ćete očistiti kupovnim sredstvima.

Kupite univerzalne proizvode, koji mogu čistiti više stvari odjednom. Nemojte kupovati desetke proizvoda koji samo zauzimaju mjesto. Radije kupite proizvod koji istovremeno čisti kamenac, ostatke od sapuna i hrđu.

Ako naletite na njih, kupite i četke za pranje na teleskopskom nastavku – tako se nećete više morati "pretrgnuti" da oribate pločice ili kadu u kupaoni. Ona će dosegnuti visoka ili niska područja.

Analizirajte posao i radite dvije stvari istovremeno

Dok sredstva za čišćenje "djeluju" na pločicama, vi dotle operite ogledalo i ormariće.

Dok usisavate, istovremeno koristite perušku za brisanje prašine.

Očistite mikrovalnu tako da u njoj do vrenja zagrijete šalicu vode – para će omekšati moguće mrlje od jela koje su ostale u mikrovalnoj. U vodu možete dodati i sok od limuna koji će dati svjež miris, a i djelovati na masne mrlje.

Za pojas zataknite vreću za smeće, pa usput dok brišete prašinu ili perete police možete i bacati nepotrebne stvari, a ne da morate stalno hodati do smeća i nazad do polica.