Neka i tvoje procvjetaju!

Znaš li kako njegovati nježne biljne ljepotice, orhideje?

Budući da je orhideja cvijet koji domu daje notu sofisticiranosti, mnoge žene žele ih imati u svom interijeru. No, s obzirom da ih se smatra jednima od najosjetljivijih sobnih biljaka, svaki savjet kako im produžiti vijek trajanja je dobrodošao

BeFunky-collage (1).jpg
Foto: Pexels

Orhideja je uvijek lijep poklon i ukras u svakom uredu i domu, što nije neobično jer ova biljka ima 1000 rodova i 30.000 vrsta. Međutim, mnogi se boje ove egzotične biljke jer misle kako ju je teže održavati od ostalih. Kako bi tvoja orhideja bila što ljepša, dovoljno se samo upoznati s njom i njenim životnim ciklusima te je dobro pozicionirati u domu.

Image
Nestvarno lijepo

Neodoljivi su: Tulipani koji izgledaju kao kuglice sladoleda

Većina nas kupuje već procvalu orhideju, a obično se radi o Phalaenopsisu ili Dendrobiumu koje su najpopularnije lončanice među orhidejama. Kako kupovna orhideja već ima cvijet, cilj ti je da on što duže traje, što može biti poseban izazov jer nisu posađene na odgovarajući način. Većina njih je u neadekvatnim posudama, a korijen im je vlažan. Korijen orhideje uvijek mora imati pristup zraku kako bi orhideja bila zdrava, ali faza cvjetanja nije pogodna za presađivanje stoga je bolje orhideju ostaviti kako je, ali smanjiti zalijevanje. Orhideju je veći dio godine dovoljno zaliti jednom u desetak dana.

Svoju orhideju za početak stavi na mjesto gdje nema propuha, ali niti previše jakog sunca, na sigurnu udaljenost od radijatora, peći, kamina, klima uređaja i ventilatora. Blaga, vlažna klima omogućit će cvijetu da potraje dulje. Nakon cvjetanja orhideju je poželjno orezati, a zatim presaditi u posudu u kojoj će korijen imati dovod zraka, a najbolje je nabaviti posebno dizajnirane posude s rupicama na svim stranama.

U nastavku pronađi ključne savjete o tome kako održavati svoju orhideju što uspješnije.

Zalijevanje

Ako je dobro zasađena, njega orhideja je izrazito jednostavna. Ljeti je treba zalijevati više, a zimi manje, a dobro je i povremeno pošpricati je vodom iz raspršivača. Kvaliteta vode je od izuzetne važnosti, pa izbjegavaj vodu iz slavine. Radije je pusti da malo odstoji ili, ako si u mogućnosti, koristi kišnicu. Povremeno možeš svoju orhideju potopiti u većoj zdjeli vode, ali je tada izuzetno važno dobro je prosušiti.

Trikovi stručnjaka

Tijekom sezone rasta možeš je nahraniti blagom otopinom gnojiva. Zimi drži svoju orhideju na toplom, a zalijevanje smanji što više, jer je biljka u fazi mirovanja. Nemoj je gnojiti i ostavi je na miru. Ako primijetiš da orhideja ima žute, zgužvane listove ili ne cvate, premjesti biljku, jer joj možda ne odgovara pozicija. Jednom kada se navikne na neko mjesto koje joj odgovara, poželjno ju je ne micati, a ona će te nagraditi prelijepim cvijetom.

Presađivanje

Orhidejama ne treba velika tegla da narastu, dovoljno je da ostane u istoj maloj tegli u kojoj si ju nabavila. Ako je riječ o plastičnoj tegli, još bolje jer ćeš tako prilikom presađivanja lakše ukloniti splet korijenja. A ako to neće biti moguće, lako je razrezati plastiku i izvaditi biljku s korijenjem.

Dodatni bonus za uspjeh orhideje je tegla s rupicama kako bi zrak bolje strujao između korijenja. Znak da moraš presaditi orhideju je kada supstrat između korijenja premekan i pretvoren u kašu. Pri presađivanju je dobro koristiti supstrat od kokosa. Nemoj paničariti ako korijenje izlazi iz posude, to je za orhideje sasvim prihvatljivo. Jedino ako primijetiš da korijenje truli, onda presadi orhideju, a prije toga odstrani trulo korijenje. Trulo korijenje je inače znak da si je preobilno zalijevala.

Idealna tempertura

Većini orhideja idealna je sobna temperaturu od oko 22 °C, te je bitno da se ona nikada ne spusti ispod 10 °C kao ni da je iznad 30 °C. Naravno, ono što im je potrebno je jako vlažno okruženje jer tako najbolje cvjetaju (između 60 i 80% vlage u zraku), jer su njihovo prirodno stanište tropska i suptropska područja u kojima je vlažnost zraka vrlo visoka. Vlagu za orhideje ćeš osigurati na sljedeći način - plastičnu teglu s orhidejom stavi u veću teglu čije si dno napunila šljunkom i zalila vodom. Bitno je da tegla s orhidejom nije uronjena u vodu, nego da je blizu nje. Isparavanje vode davat će vlagu korijenju.