Kako napraviti adventski vijenac

Adventski vijenac se postavlja na stol kao simbol vječnosti. Tradicionalno se radi od zimzelenog bilja, ali danas ga mnogi izrađuju od svih dostupnih materijala.

Kako napraviti adventski vijenac

Štoviše, kada ih sami izradite neće ih više nikada htjeti kupiti – upravo zato u nastavku vam donosim detaljne korake za izradu i video za dodatno pojašnjenje. Prirodno zelenje izdržat će i do mjesec dana na vijencu i samo će se sušiti, što znači da ga možete držati na stolu čitav advent bez problema. Ako želite da ipak ostane nešto svježiji, iznesite ga na balkon, terasu ili stavite na neko hladnije mjesto. Jedino što se nije promijenilo je njegov oblik, krug, i četiri svijeće koje su neizostavne, a svake nedjelje u došašću se pali po jedna. Evo nekoliko ideja za izradu adventskog vijenca.

Adventski vijenci na tanjuru najlakši su način da očuvamo stolnjake i zadržimo eventualnu smolu dalje od stola. Ukrasni plastični tanjur ili pladanj može odlično poslužiti. Uparite ga s bojom detalja na vijencu ili uzmite tanjur jednake veličine kao i vijenac pa ga se neće ni vidjeti. Tako ga možemo lako prenositi iz prostorija ili pokloniti nekome naših ruku djelo, a nisu li takvi pokloni najljepši? Osim toga, adventski vijenci na tanjuru prekrasna su dekoracija za svaki obrok, posebice kada upalimo adventsku svijeću i družimo se.

Izrada adventskog vijenca 
Prije no što krenemo u izradu vijenca, poželjno je istražiti ideje za adventski vijenac i vidjeti kakav vijenac želimo. Možemo se odlučiti za nekoliko opcija: vijenac od slame, mahovine, bazu od grana (šiba/pruća), pravog zelenila, umjetnog zelenila ili pak češera.

Vijenac od mahovine zapravo je slamnata baza obložena mahovinom, a zatim ukrašena češerima, figuricama, imelom, oraš. plodovima i raznim drugim božićnim ukrasima. Baza od grana, tj. savitljivih šiba može se kupiti u prodavaonicama repromaterijala ili izraditi od šiba vrbe, breze i sl.

Materijal i priprema

  • Baza za vijenac (slama, mahovina, grane ili žičana struktura),
  • Prirodne grane (preporučljivo jela jer je manje bodljikava) ili umjetne grane bora,
  • Dodatne grane čempresa, imele ili lovora za raznolikost (u prirodnoj opciji),
  • Savitljiva tanka zelena žica,
  • Škare za biljke i kombinirke (ili škare za rezanje žice),
  • Razni suhi ukrasni predmeti (češeri, štapići cimeta, anis, male kuglice za bor, ukrasne trake, sušene ploškice naranče i sl.)
  • Pištolj za vruće ljepilo i nekoliko dodatnih patrona,
  • Držači za svijeće i 4 ukrasne svijeće.

Prvo je potrebno narezati prirodne grane (ako ih koristite) na manje grančice i spremiti sve u jednu kutiju ili staviti na hrpicu koja će vam biti lako dostupna tijekom pletenja.

Uzmite bazu vijenca i žicu. Žicu nekoliko puta čvrsto omotajte oko same baze, a zatim napravite čvrste kukice/čvorove i zataknite ostatak žice unutar slame (ili granja/žice ako to koristite za bazu). Nemojte rezati žicu tik do slame već ostavite dužinu i zabodite ju kako bi još bolje držala.

Zatim krenite s pletenjem slamnate baze, za početak počnite s gornje strane i postavite 2-3 grančice bora jednu do druge (grupirajte ih kao u buketiće). Omotajte žicu jednom ili dva puta kako biste čvrsto stisnuli grane, a zatim stavite još jedan buketić grančica s vanjske, omotajte pa onda s unutarnje strane i ponovno omotajte da učvrstite.

Između grančica bora ili jele možete dodati čempres te lovorove grančice za raznolikost i još ljepši izgled vijenca.
Slijedite ove korake dok ne dođete do samog kraja i sve strane ne budu pokrivene grančicama. Zatim omotajte žicu još nekoliko puta oko čitavog vijenca te s donje strane napravite nekoliko čvorova/kukica i zataknite manji ostatak žice u slamu kao što smo i na početku napravili.