Kako ovdje divno miriše

Čaroban svijet eteričnih ulja: napravi od svog doma mirisnu oazu

Zaboravi smrad cigareta, vonj ribe od ručka i neugodan miris tvog ljubimca - zahvaljujući ovim vrijednim uljima od sad će tvojim domom vladati samo miomirisi

photo-1591228128578-a2723fa3ed9c.jpg
Foto: Unsplash

Miris ima nevjerojatno moć transformacije naših emocija, može nas u hipu vratiti u neki lijepi trenutak iz prošlosti, može učiniti da se osjećano ugodno i sretno, smiriti nas ili pa poboljšati memoriju i koncentraciju. Ako je vjerovati onima koji se bave aromaterapijom, miris može i još puno više od toga, između ostalog, može liječiti. Zato su eterična ulja doslovno kapi čarolije u bočici.

Kako nastaju?

Eterična ulja zapravo su koncentrat nastao iz ekstrakta biljaka, destilacijom ili hladnim prešanjem. Ovaj je postupak izuzetno važan, jer za dobivanje pravih eterična ulja, jedinih koje donose benefite za naše zdravlje, ne smiju se primjenjivati nikakvi kemijski procesi. U ovom leži razlog zašto su neka ulja na tržištu znatno skuplja od onih koje se za nekoliko desetaka kuna mogu naći u svakoj drogeriji.

Kako se koriste?

Eterična ulja ne uzimaju se na usta, ali se koriste na mnoge načine: mogu se difuzirati u prostoru, nanositi izravno na kožu ili ih se može dodavati u kozmetičke proizvode za njegu. Služe i u kućanstvu: odličan su saveznik onima koji biraju zdraviji način života za svoju obitelj pa izbjegavaju kemijska sredstva za čišćenje.

Eterična ulja za mirisni dom

Miris u tvom domu doista čini ogromnu razliku: ako je ugodan - atmosfera će biti pozitivna, a tvoji će ukućani biti dobro raspoloženi. Zvuči nevjerojatno, ali upotreba eteričnih ulja dokazano smanjuje stres i anksioznost. Mnogim ljudima udisanje nekih od ovih čudesnih ulja pomaže kod glavobolje i ublažava migrenu. Osim toga, već je poznato da nas eterična ulja, kao što su lavanda i matičnjak, mogu savršeno opustiti i osigurati nam dobar san. Ljeti ih koristimo kako bi otjerali dosadne insekte, a zimi kao podršku dišnom sustavu. Naime, kad dođe vrijeme viroza i prehlada, mnoge mame posežu za eteričnim uljima kao što su ono eukaliptusa ili čajevca kako bi pomogla djeci s respiratornim problemima (no najprije se treba dobro informirati jer se neka ulja nisu sigurna za korištenje kod male djece).

Image
Foto: Unsplash

Za divan miris u tvom domu, opuštajuć ili stimulirajuć, ovisno o dobu dana, najbolje je koristiti difuzor u koje se stavlja (obično destilirana) voda te se dodaje 5 do 10 ulja (za bebe ne više od 5 kapi) - pojedinačno ili u nekoj od kombinacija. No, među svim tim šarenim, mirisnim bočicama, koje ulje odabrati pravi "parfem" za svoj prostor?

Image
Čišćenje doma

Ove stvari makni iz doma kako bi se riješila loše energije

Mi smo ih isprobali i olakšali ti izbor, donosimo popis od 5 najvažnijih ulja koje bi se trebale naći u svakom domu dobrog mirisa. Daj im šansu i ukapaj nekoliko kapi u svoj difuzor (za sve druge načine korištenja eteričnih ulja preporučujemo najprije dodatno se informirati - jer pogrešna upotreba može biti štetna.

Lavanda

Miris koji će te u trenu odvesti na mediteranski otok, lavanda je nešto kao osnovno eterično ulje koje naprosto uvijek trebaš imati u svom domu. Može se kombinirati sa svim drugim uljima, a ima široku primjenu: osim što tjera komarce i moljce, super je moćno kad se želiš riješiti stresa. Djeluje umirujuće pa je idealno za korištenje navečer, a za djecu može biti sastavni dio svakodnevne rutine uspavljivanja.

Čajevac

Još jedno must have ulje je ulje biljka čajevac. Kao i lavanda, multifunkcionalno je, a glavna karakteristika mu je antiseptičko djelovanje. Biljka čajevca najrasprostranjenija je u Australiji, a kažu kako su mudri Aborigini udisali paru smrvljenog lišća kako bi umirili kašalj i prehladu. Kada ga koristimo u difuzoru, njegov miris može djelovati stimulirajuće, a također olakšava tegobe koje su posljedica infekcija respiratornog sustava. No, pazi, ako ga namjeravaš stavljati izravno na kožu ne smiješ ga koristiti nerazrijeđenog - zato se o takvom načinu upotrebe obavezno valja dodatno raspitati.

Limun

Razbuđujući miris limuna stvara dobro raspoloženje, smanjuje napetost i poboljšava koncentraciju - dobar je izbor u uredima, učionicama i radnim prostorijama. Također pomaže kod prehlade, gripe i bronhitisa, ali kod raznih bolova u trbuhu i crijevima, nadutosti i grčevima. Eterično ulje limuna je fototoksično, što znači da se smije nanositi na kožu prije direktnog izlaganja UV zrakama.

Eukaliptus radiata

U usporedbi s drugim vrstama ulja eukaliptusa, eukaliptus radiata najugodnijeg je mirisa i vrlo je blago. Ovo je ulje koje je neophodno za preživljavanje zimskih mjeseci koje nam slijede - učinkovito pomaže kod prehlade i začepljenih nosića, virusnih infekcija dišnog sustava i kašlja. S obzirom na to da nije intenzivno, može difuzirati i u sobi u kojoj boravi beba, ali u manjoj količini (2 do 5 kapi).

Image
Foto: Unsplash

Bijeli bor

Ovo je ulje često sastojak balzama za lakše disanje. Djeluje bronhodilatacijski, odnosno opušta mišiće bronha, razrjeđuje sluz te umiruje jaki kašalj. Neka ulja zimzelenih biljaka nisu preporučljiva za korištenje kod djece mlađe od 2 godine, ali ovo ne vrijedi za ulje bijelog bora koje je sigurno kako za bebe, tako i za astmatičare i bronhitičare.