Za dobre stvari treba vremena

Anemona - jesenska ljepotica koja će te naučiti strpljenju

Jesen nužno ne znači kraj cvatnje za tvoj vrt. Štoviše, mudrim izborom biljaka koje ćeš posaditi, čaroliju u vrtu, dvorištu ili na balkonu možeš produžiti za još koji mjesec pa čak i u zimu

annie-spratt-VviNSpJuGj0-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Postoje biljke koje cvatu upravo u jesen, a svojim jarkim bojama daju vrtu posebnu draž. Postoje i one zimske, čiji cvjetovi proviruju iz snijega, no o njima smo već pisali. Anemona ili šumarica jedna je od trajnica čije vrijeme upravo dolazi. Naziv joj potječe od latinske riječi za vjetar, anemos, a narodu je poznata i kao Adonisov cvijet (Adonis je u mitologiji bio Venerin ljubavnik).

Image
Sad je vrijeme za eriku

Produlji čaroliju u vrtu sadnjom biljke čije vrijeme tek dolazi

Cvjeta u rano proljeće i u jesen, u vrijeme kada je sunce slabije no ljeti. Nježne latice anemone ne podnose direktno sunce stoga za nju biraj lagani hlad. Riječ je o vrlo zahvalnoj biljci za uzgoj, otpornoj na bolesti. Dobro podnosi sušu, a neće ti ni zamjeriti ako ju previše zaliješ. No ipak, to ne znači da ju smiješ zanemarivati. Vodi brigu o anemoni (ljeti ju zalijevaj dvaput tjedno, a ujesen i u proljeće jednom) i ona će ti uzvratiti prekrasnim cvjetovima čija boja može varirati od bijele, preko ružičaste i crvene do tamnoljubičaste i plave, a dodatno je ističe kontrast s tamnozelenim listovima.

Neka te ne brine njezin spori rast. To je tipično za anemonu. Polako, ali sigurno izrast će do visine od 20 do pa čak i do sto centimetara (ovisno o vrsti) i nakon duljeg vremena procvasti, a tebe naučiti strpljenju. Anemona se uzgaja iz gomolja koji se u zemlju stavlja u proljeće i ranu jesen. Bilo bi dobro namočiti ga 24 sata, prije no što ga staviš u zemlju. Činiš li to pred zimu, kako bi u proljeće u tvom vrtu cvale anemone, zaštiti gomolje od hladnoće i mraza tako što ćeš ih pokriti malčem. Posadiš li ih u proljeće, cvasti će ti ujesen. Anemone sadi u glinovito, dobro drenirano tlo.

Najpoznatije vrste ove trajnice su bijela i žuta anemona, trolisna anemona, japanska šumarica i vrtna šumarica. Šumarica je u Hrvatskoj zaštićena biljka. Bijela (anemona nemorsa) i žuta (anemona ranunculoides) šumarica su vjesnici proljeća pa ih, ako planinariš, možeš vidjeti u to doba po livadama i proplancima. Ove biljke su otrovne, nekada su lovci koristili njihov otrov za strijele. No, sušenjem otrov ishlapi, a biljka postaje lijek koji se koristi u tretiranju artritisa, za bolesti kože, kod glavobolja, loše cirkulacije i kašlja.