Jesi li 'zapela'?

Stručnjaci složni: Pet znakova da imaš toksičan odnos sama sa sobom

Osim toksičnih obiteljskih i romantičnih odnosa, vrlo je čest toksičan odnos sa samim sobom, a evo kako prepoznati jesi li i ti sama sa sobom "zapela" u takvom odnosu

toksican-odnos.jpg
Foto: Unsplash

Od svih odnosa koje imamo u životu, od onih romantičnih do onih prijateljskih, odnos sa samim sobom je najvažniji, a kako bi i svi drugi odnosi bili zdravi, važno je da i odnos koji imamo sami sa sobom bude zdrav. No kao što je slučaj s bilo kojom drugom vezom ili prijateljstvom, i odnos koji imamo sami sa sobom također može postati toksičan kada se počnu javljati određeni negativni obrasci i ponašanja.

Image
Bolje izbjegavati

Toksično ponašanje: Kako prepoznati pasivno-agresivnu osobu u svojoj blizini

Naučiti kako prepoznati jesi li u toksičnom odnosu sama sa sobom može biti teško, ali brojni stručnjaci slažu se da je važno prepoznati znakove koji na to ukazuju kako ne bi počela narušavati svoje samopoštovanje, ali i kako tvoji odnosi s drugima ne bi postali ti koji će na kraju ispaštati. Kada ne prioritiziramo sebe, počinjemo zanemarivati svoje potrebe, ali i svoje "ja", a to itekako može utjecati na to kako nas drugi vide, kako nas tretiraju, ali i na kraju dovesti do negativne slike o sebi.

Pogledaj video: Kako reagirati na kritiku i samokritiku?

Toksičan odnos sa samim sobom često može biti odgovor na neku traumu koju smo proživjeli nekada u životu, a ako i ti sumnjaš da si toksična prema sebi, no nisi sigurna kako to prepoznati, ovo je pet znakova da si u toksičnoj vezi sama sa sobom - potvrdili stručnjaci.

Izuzetno si kritična prema sebi, ali i prema drugima

Kada napraviš malu pogrešku na poslu ili kažeš nešto neugodno u društvu, koja je tvoja prva reakcija? U redu je ako se nasmiješ i kreneš dalje, ali ako si u toksičnom odnosu sama sa sobom, socijalna radnica Leah Cohen za Bustle kaže da je vjerojatnije da ćeš biti oštra prema sebi. Kada si ne možeš oprostiti nesavršenosti ili pogreške, sklona si "zaglaviti" u negativnosti, u osjećajima srama i krivnje. Preuzimanje odgovornosti kada napraviš nešto pogrešno je važno, ali pretjerano razmišljanje o tome i kažnjavanje sebe zbog toga vrlo lako može postati toksično ponašanje.

Image
Foto: Pexels

Opravdavaš nezdrave navike

Važno je brinuti se o sebi i donositi zdrave odluke, ali kada si u toksičnom odnosu sama sa sobom, lako je okrenuti se navikama koje imaju suprotan učinak. "Otrovan odnos sa samim sobom je onaj koji se usredotočuje na neizliječenu mržnju prema sebi", za Bustle kaže socijalna radnica Maria Inoa i dodaje da to može dovesti do nezdravog ponašanja, uključujući probleme sa zlouporabom supstanci, poremećaje prehrane, samoozljeđivanje, samosabotažu, kao i odabir prijatelja i romantičnih partnera koji su toksični. A kada si u takvom odnosu sama sa sobom, ta bi štetna ponašanja mogla smatrati opravdanima jer ne osjećaš da "zaslužuješ" biti sretna.

Image
Foto: Pexels

Previše se žrtvuješ

Psiholog Joshua Klapow za Bustle kaže da stalno žrtvovanje svojih potreba kako bismo udovoljili drugima može ukazivati na otrovan odnos prema sebi. Ako neprestano pokušavaš usrećiti druge, a zanemaruješ svoje želje, svoje potrebe i, ono najvažnije, svoje mentalno zdravlje, to je znak da si, prije svega, toksična prema samoj sebi. Važno je da sama sebi budeš prioritet i da sebe i svoje potrebe stavljaš na prvo mjesto, bez obzira na to što drugi rekli.

Image
Foto: Pexels

Imaš nisko samopouzdanje

Jesi li ikada za sebe mislila da si loša osoba koja ne zaslužuje ljubav ili si se osjećala nedostojno, manjkavo ili bezvrijedno? Ako jesi, to znači da vjerojatno imaš vrlo nisko samopoštovanje i samopouzdanje, što je jasan znak toksičnog odnosa prema sebi. Ako se redovito gledaš u ogledalo i u mislima vrijeđaš samu sebe, smatraš se glupom ili osjećaš da ne zaslužuješ nikakvu ljubaznost ili suosjećanje, osobito od sebe, tada si možda podsvjesno otrovan i toksičan partner sama sebi.

Image
Foto: Pexels

Tražiš potvrdu od drugih

Kad dobiješ kompliment od neznanca ili čuješ ohrabrujuće riječi od voljene osobe, osjećaš se puno bolje, a promaknuće ili pohvala na poslu također mogu podići tvoje samopouzdanje. No ako ovu vrstu potvrde od drugih ljudi tražiš češće nego inače, možda bi trebala razmisliti zašto je to tako. Klapow kaže da, ako se redovito oslanjaš na druge ljude kako bi se osjećala dobro u vezi sebe, više nisi autentična u svojoj komunikaciji i interakciji s drugima jer si usredotočena na traženje potvrde od njih. Zapamti da ćeš biti puno samopouzdanija i imati pozitivniju sliku o sebi ako naučiš sama sebi davati pohvale i komplimente.

Image
Foto: Pexels