Znate li da vam ove namirnice uzrokuju opasne upale u tijelu?

Upale su početak opasnih bolesti, no moguće ih je spriječiti pravilnom prehranom

Znate li da vam ove namirnice uzrokuju opasne upale u tijelu?

Nekima od nas, riječ "upala/upaljenost" često priziva sliku artritičnih staraca pogrbljenih sa štapom koji olakšava kretanje. Ali istina je da upale imaju velik utjecaj na naša tijela svakodnevno - čak i kada smo još mladi, a kada one postanu kronično stanje, tada se pojavljuju pravi problemi.

Kada je imunološki sustav preopterećen - bilo od izloženosti toksinima, hrani ili ekološkim alergijama, višku stresa ili drugih čimbenika - počinje napadati zdravo tkivo tijela, uzrokujući upale. A kada uzrok ove upale ne liječite ili spriječite to  dovodi do drugih zdravstvenih stanja. U stvari, upala je početak većine bolesti i primarni je čimbenik u razvoju zdravstvenih stanja poput Crohnove bolesti, artritisa, celijakije i sindroma iritabilnog kolona.

Iako nije uvijek jednostavno uočiti specifične faktore koji uzrokuju upale u tijelu i pokreću domino efekt kroničnih bolesti, danas je poznato da neke namirnice mogu imati veliki utjecaj na to. Zato, ako želite spriječiti rizik od kroničnih upala, ovih šest namirnica biste trebali smanjiti ili u potpunosti izbjegavati.

Izvor: thenewpotato.com
Foto:  happy_lark - fotolia

Ulje uljane repice (kukuruzno, sojino, suncokretovo)

Iako ga neki hvale kao veoma zdravo ulje. Treba znati da je ključni faktor za dobro zdravlje  pravilan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina u prehrani. Međutim veliki i stalni rast potrošnje biljnog ulja u ljudskoj prehrani (biljna ulja se uvijek nalaze i u procesuiranoj hrani) i loša hrana kojom farmeri hrane stoku i perad promijenili su zdrav omjer unosa omega-3 i omega-6 kiseline.

Unos omega-6, koji nalazimo u biljnim uljima kao što su kukuruzno, uljane repice, soje, suncokreta, šafranike i grožđa, mogu uzrokovati razne upale u tijelu, a povezane su i sa sljedećim bolestima: srčane bolesti, dijabetes, pretilost, sindrom iritabilnih crijeva, astma,   rak, auto-imune bolesti, visok krvni tlak, neplodnost, krvni ugrušci...

Ta biljna ulja – pogotovo kada se zagriju – uzrokuju i pojačavaju oštećenja stanica, metaboličke funkcije, hormonalnu neravnotežu. To je razlog zašto je riblje ulje, bogato Omega-3 kiselinama, toliko popularno kao dodatak prehrani, isto kao i ulje jetre bakalara.
Uz to, biljna ulja, ako nisu organska, vjerojatno su izvedena od genetski modificiranih organizama (GMO), i to je još jedan važan razlog zašto ih treba izbjegavati.

Što koristiti umjesto njih? Ekstra djevičansko maslinovo ulje, kokosovo ulje, avokado ulje, ili ghee.

Meso kojem ne znate porijeklo

Puno toga se pisalo o štetnosti mesa. Krave se hrani žitaricama, antibioticima i hormonima, a sve to dovodi do mesa koje ima niži nutritivni sadržaj nego li organski uzgojeno, kao i više masnoća, niže razine zdravih omega 3 kiselina i manje antioksidanata. A i ovakvo meso krcato koječime može uzrokovati upale u tijelu.

Idealno bi bilo kada bismo mogli kupovati organski uzgojenu piletinu i junetinu od kravica koje su se hranile travom. Nažalost i dok je u drugim zemljama EU-a  sve veća svjesnost oko kvalitete mesa koje jedemo kod nas to je tek u povojima. Piletinu ćete lakše pronaći domaću, dok s crvenim mesom zna biti nešto veći problem iako ima manjih mesnica koje paze na kvalitetu mesa. Opcija koju možete odabrati je da smanjite konzumaciju mesa pa tu i tamo preskočite mesni obrok.

Pasterizirano mlijeko

Ultra-pasterizirano mlijeko (koje ćete naći u većini prodavaonica prehrambenih namirnica), zagrijano je na 140 stupnjeva Celzijusa da ubije štetne bakterije. Nažalost, ova visoka temperatura također ubija dobre bakterije – koje su najzdravija stvar kod mliječnih proizvoda.

Pasterizacija također uzrokuje da mlijeko, kada se konzumira, povećava rast slobodnih radikala u tijelu, što oštećuje zdrave stanice i potiče upalu. Konačno, jer proces pasterizacije ubija enzime koji pomažu tijelu da probavi mlijeko, ispijanje ovakvog mlijeka može dovesti do netolerancije laktoze i još više upala.

Ako vam je dostupno domaće sirovo mlijeko to je puno bolja opcija. Nevjerojatno je hranjivo i pomaže u jačanju imunološkog sustava, smanjenju alergija i povećanju apsorpcije nutrijenata. Ako ne možete nabaviti sirovo mlijeko, isprobajte kokosovo ili bademovo mlijeko.

Rafinirani ugljikohidrati:

Rafinirani ugljikohidrati poput bijelog kruha, tjestenine i riže mogu imati jako dobar okus, ali oni su najčešće velika katastrofa za vaše tijelo. Dok se složeni ugljikohidrati poput primjerice batata razgrađuju tijekom vremena i otpuštaju svoje prirodne šećere postupno, rafinirani ugljikohidrati se pretvaraju u šećer gotovo odmah, šaljući vaše tijelo - i šećer u krvi – naglo gore, pa dolje  poput klackalice.

Rafinirani ugljikohidrati povezani su s upalama, alergijama i dijabetesom, uz srčane, bubrežne i jetrene bolesti. Budući da naše tijelo treba ugljikohidrate kako bi ispravno funkcioniralo, odlučite se za zdravije verzije poput integralnih tjestenina i riže, kruha od cjelovitih žitarica i slatkog krumpira.

Šećer

Govoreći o šećeru, ako želite smanjiti upalu u tijelu, uklanjanje rafiniranog šećera jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti. Rafinirani šećer u današnje vrijeme obuhvaća preko 15 posto prosječne ljudske prehrane, što dovodi do bolesti srca, dijabetesa i pretilosti, kao i upala u tijelu.

Šećer također izaziva ovisnost; kada jedemo rafinirani šećer ili umjetne zaslađivače, naš mozak misli da dobivamo hranjive tvari koje trebamo. No, budući da to nije tako, naš apetit  i želja za hranom ponovno se aktiviraju jer naše tijelo traži pravu hranu. To može dovesti do prejedanja, iako još uvijek ne dobivate dovoljno one hrane koju zapravo trebate.

Smanjite svoju ovisnost o rafiniranom šećeru i umjetnim zaslađivačima, korištenjem prirodnih zaslađivača poput javorovog sirupa, meda i kokosovog šećera.

Trans masti

Trans masti su zastrašujući mali spojevi. U stvarnosti one su toksini u tijelu, ali naši probavni sustavi ih ne prepoznaju kao takve, pa se, umjesto da se eliminiraju, ugrađuju u naše stanice, potpuno narušavajući rad našeg metabolizam i pojačavajući upale u tijelu.

Kao da to nije dovoljno, trans masti također snižavaju dobre razine kolesterola, i podižu razinu lošeg kolesterola, čime se povećava rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa i pretilosti, sve to istovremeno oslabljujući imunološki sustav.

Kada je u pitanju trans masti, nema zdravije opcije. Ako vidite djelomično hidrogenirana ulja na listi sastojaka, to je siguran znak da u proizvodu postoje trans masti - čak i ako oznaka tvrdi da ih nema.