Znanost dobrog odmora

Zdrav san: Znaš li zašto ne bi trebala spavati na desnoj strani?

Svatko od nas ima svoj omiljeni položaj za spavanje, ali ako je tvoj izbor desni bok, vrijeme je da promijeniš ovu štetnu naviku

pexels-andrea-piacquadio-3807624.jpg
Foto: Pexels

Netko najradije spava na leđima, nekome je najudobnije na trbuhu, a netko pak ne može zaspati drugačije nego na boku. No, vrlo je važno na kojem - jer stručnjaci upozoravaju da spavanje isključivo tako da smo okrenuti na desnu stranu tijela baš i nije najbolja opcija za naše zdravlje.

Image
Po jutru se dan poznaje

Kako izgleda jutarnja rutina zdravih i uspješnih žena?


Tijekom noći mijenjamo naše položaje spavanja (osobito dok smo djeca), a također ponekad smo prisiljeni odustati od svog omiljenog načina - kao na primjer u trudnoći ili kad nas muče bolovi. No, ako spavamo u pogrešnom položaju rezultat će biti taj da ćemo se probuditi nenaspavani, ukočena vrata, bolnih leđa, ali i s brojnim drugim zdravstvenim problemima koji se ne osjete na prvu. Zato je spavanje u pravilnom položaju itekako važno - zdrav san znači kvalitetan dan.

Image


Spavanje na strani

Među svim položajima koje zauzimamo tijekom noći, spavanje na strani je među najpopularnijima. Generalno, ovaj položaj dobar je za one koji imaju problema s hrkanjem. Osim toga znanstvenici su spavanje na strani doveli u vezi su dobrobitima za mozak: ovaj položaj navodno ubrzava čišćenje otpadnih tvari iz mozga koje se zbiva tijekom noći - a to bi moglo smanjiti rizik od pojave Alzheimerove bolesti.

Mnogi ljudi preferiraju fetus položaj koji nas umiruje, a lagana krivulja leđa otpušta stres iz kralježnice.

No, iako je spavanje na strani omiljena pozicija za noćni odmor, stručnjaci upozoravaju kako je bitno jesmo na desnoj ili lijevoj strani odnosno boku. Spavanje na desnoj strani naime, kažu znanstvenici,dovodi se u vezu s nekim zdravstvenim problemima:

Žgaravica


Ako imaš problem s refluksom, spavanje na desnoj strani - kao i spaanje na leđima moglo bi ovo pogoršati. Zalisci koji inače sprječavaju kiselinu iz želuca da ode u jednjak ne mogu je zadržati zbog djelovanja gravitacije u ovim položajima. Rezultat su žgaravica, loš zadah i kisik okus u ustima.

Image
Foto: Pexels

Bolna leđa i vrat


Spavanje na desnoj strani, baš kao i spavanje na leđima može rezlultirati kroničnim bolovima u leđima i ukočenim vratom. Uzrok tome je što se kralježnica nalazi u neprirodnom položaju, a težina tijela nije raspoređena ravnomjerno. No, dobra je vijest da se uz postavljanje jastuka ovo može popraviti - kod spavanja na strani, jastuk možeš staviti pod koljena i tako će tijelo biti u boljoj ravnoteži.

Image
Foto: Pexels

Nije najbolji izbor u trudnoći


Ako si trudna, svakako je bolje odabrati lijevu stranu za spavanje. Naime, osobito u kasnijim tjednima trudnoće spavanje na desnom boku uzrokuje preveliki pritisak organa i maternice. Najbolji je izbor spavanje na lijevoj strani uz trudnički jastuk u obliku banane jer se na taj poboljšava protok krvi čime i mama i beba dobivaju dovoljnu razinu kisika.

Image
Foto: Pexels

Krvožilni sustav

Kod spavanja na lijevoj strani tvoje će srce funkcionirati bolje i mirnije, a krv će lakše cirkulirati tijelom. S druge strane, spavanje na desnoj strano moglo bi stvarati pritisak na venu cavu, odnosno donju šuplju venu, koja skuplja krv iz trbuha i nogu te je dovodi u srčanu pretklijetku.
Generalno je dakle najbolji izbor spavati na lijevoj strani uz podršku jastuka, ali je zbog cirkulacije svako preporučljivo i tijekom noći povremeno promijeniti položaj.

Image
Foto: Pexels