Uzroci debljanja kod mladih slični su uzrocima kod odraslih, uključujući ponašanje i genetiku

Ususret novoj sezoni 'Života na vagi', koja će se emitirati na RTL-u, istražile smo koliko je nužno ozbiljno shvatiti pretilost kod djece

Uzroci debljanja kod mladih slični su uzrocima kod odraslih, uključujući ponašanje i genetiku

Dječja pretilost složeno je zdravstveno pitanje. Javlja se kada je dijete znatno iznad normalne ili zdrave težine za svoju dob i visinu. Uzroci debljanja kod mladih slični su uzrocima kod odraslih, uključujući ponašanje i genetiku. Na pretilost utječe i zajednica koja može utjecati na sposobnost zdravog izbora.

Ponašanja koja utječu na debljanje uključuju prehranu visokokaloričnom hranom i pićima s vrlo malo hranjivih sastojaka, upotrebu lijekova, ali i rutinu spavanja. Nedovoljno tjelesne aktivnosti i trošenje previše vremena na aktivnosti poput gledanja televizije ili konzumaciju drugih zaslona mogu dovesti do debljanja. Suprotno tome, konzumacija zdrave hrane i tjelesna aktivnost mogu djeci pomoći da rastu i održavaju zdravu težinu. Balansiranje energije ili kalorija konzumiranih iz hrane i pića s kalorijama sagorenim tijekom aktivnosti igra ulogu u sprječavanju prekomjernog debljanja. Uz to, zdrava prehrana uz tjelesnu aktivnost pomaže u prevenciji kroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2, ali i nekih vrsta karcinoma te bolesti srca.

U okruženjima koja ne podržavaju zdrave navike može biti teško odabrati zdravu prehranu i postići dovoljno tjelesne aktivnosti. Mjesta kao što su dječji vrtići, škole ili zajednice mogu znatno utjecati na prehranu i tjelesnu aktivnosti zbog izbora hrane i pića koja nude, ali i mogućnostima tjelesne aktivnosti koju pružaju. Ostali čimbenici zajednice uključuju dostupnost opcija zdrave hrane, podršku vršnjaka i socijalnu podršku, marketing i promociju te politike koje određuju kako je zajednica osmišljena.

Neposredni zdravstveni rizici

  • Pretilost tijekom djetinjstva može štetiti tijelu na razne načine. Pretila djeca vjerojatnije će razviti probleme sa:
  • Visokim krvnim tlakom i povišenim kolesterolom, faktorima rizika za kardiovaskularne bolesti
  • Povećanim rizikom od poremećene tolerancije na glukozu, inzulinske rezistencije i dijabetesom tipa 2
  • Probleme s disanjem, poput astme i apneje u snu
  • Probleme sa zglobovima i mišićno-koštanu nelagodu
  • Bolest masne jetre, žučni kamenac i gastroezofagealni refluks (tj. žgaravica)
  • Psihološke probleme poput anksioznosti i depresije
  • Nisko samopoštovanje i niža kvaliteta života koju prijavljuju sami
  • Socijalni problemi poput nasilja i stigme


Djeca koja su pretila vjerojatnije će postati odrasla osoba koja će imati problema s pretilošću. Pretilost odraslih povezana je s povećanim rizikom od nekoliko ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca i dijabetes tipa 2.