Trošak menstruacije: Škotska je uvela besplatne uloške i tampone, a što je s Hrvatskom?

Škotska je donijela revolucionarnu odluku i postala prva zemlja na svijetu koja će besplatno dijeliti tampone i uloške svim ženama kojima su oni potrebni. Kad ćemo mi doći na red?

Trošak menstruacije: Škotska je uvela besplatne uloške i tampone, a što je s Hrvatskom?

Škotskiparlamentarni zastupnici i zastupnice 26.2. su podržali prijedlog zakona koji nalaže da se na javnim mjestima omogući pristup besplatnim higijenskim ulošcima i tamponima. Revolucionarna je to odluka koja adresira stvarnu potrebu da se ženama omogući lakši i dostupniji pristup sanitarnim proizvodima.

Očekuje se da će godišnji trošak za uloške i tampone Škotsku stajati oko 24,1 milijun funti, a iako je to velika svota, škotski parlament jasno je ovime poručio da tamponi i ulošci nisu luksuz već nužni higijenski proizvodi.

Ovo je prva takva odluka jedne države u svijetu, a iako je sada implementirala odluku na cijeli svoj teritorij, već od 2017. škotske vlasti dijele uloške i tampone u školama, fakultetima i sveučilištima. Zatim je u siječnju 2018. Škotska počela dijeliti iste proizvode i u knjižnicama, a sada se novim zakonom država obvezala osigurati higijenske uloške i tampone svima koji te proizvode koriste. Sve potrebno za održavanje higijene tijekom menstruacije bit će dostupno u ljekarnama i na posebno označenim javnim mjestima.


Ovaj je odluka reakcija na istraživanje kompanije Plan Internationala UK iz 2017., koja je pokazala da čak jedna od 10 djevojčica u toj zemlji ozbiljno pati od „menstrualnog siromaštva“. Menstrualno siromaštvo je pojam koji označava nemogućnost kupovine  higijenskih proizvoda. Istraživanje je pokazalo i da 15 posto djevojaka u dobi od 14 do 21 godine nije bilo u stanju plaćati higijenske proizvode, a 12 posto je koristilo proizvode koje su same napravile kod kuće i na taj način improvizirale.



S obzirom da je menstruacija biološki uvjetovana te definitivno nije stvar izbora, škotski je parlament odlučio da je pravo vrijeme da se pitanje dostupnosti tih proizvoda adresira. Svaka žena, samo zato što je žena, u svom životu potroši najmanje 1000 eura na higijenske potrepštine.  
Ima li šanse da se takav zakon donese u Hrvatskoj pa da i Hrvatice imaju osiguran pristup higijenskim ulošcima i tamponima?

Iako je u Hrvatskoj još uvijek javno progovaranje o temi menstruacija svojevrsna tabu tema, politička stranka GLAS prošle je godine po prvi puta predložila smanjenje PDV-a na higijenske proizvode za žene i to s 25 na 5 posto.

Iako se radi o ljudskoj potrebi koju treba zadovoljiti i koja definitivno ne podrazumijeva nikakav luksuz, prijedlog GLAS-a našao se na samom dnu dnevnog reda Sabora te mu nije pridana gotovo nikakva važnost. No, iako se sada situacija čini crnom, neke stranke najavljuju stavljanje te točke u svoje predizborne kampanje, pa bismo uskoro i u Hrvatskoj mogli malo više slušati o diskriminaciji žena samo zato što su žene i dostupnosti proizvoda koji im nužno trebaju.