Toplina je izmamila zmije

Oprezno na izletima

Toplina je izmamila zmije

Serum? Samo uz liječničku kontrolu. Da i prerezati mjesto ugriza? Nikad! Isisati ranu? Vrlo oprezno.
Nestručna prva pomoć pri otrovnom ugrizu može biti jako opasna, pogledajte što treba učiniti

S prvom toplinom zmije izlaze van. Vrebaju iz zasjede: skrivene ispod kamenja, iz žbunja, šikara Njihova je prisutnost uvijek opasna, iako ne napadaju često, a od ugriza zmija smrtonosnih je tek 6 godišnje. Otrov je opasan kad je riječ o neotpornim organizmima: starim i bolesnim, te maloj djeci. Gotovo je nemoguće da šteti zdravom, odraslom organizmu, osim ako nije riječ o ugrizu u vrat - u tom slučaju vratnom žilom otrov dospijeva izravno u mozak.

Čak i ako vas je zmija ugrizla, ne mora značiti da joj je u zubima bio otrov: možda je prethodno ugrizla kakvu životinju ili je jela i iskoristila otrov za razgradnju hrane. Evo što sve treba znati da bi se rizik sveo na minimum:

1. Gledajte kamo stavljate noge i ruke:
Hodajući šikarom, kad idete u berbu gljiva (ruke berača gljiva najizloženije su zmijskom ugrizu) ili kada sjedite na stijenama.

2. Obujte čizme: Otrovni zubi zmije nisu dulji od 5 milimetara: u slučaju ugriza, zub će ostati u čizmi i neće doprijeti do kože.

3. Zadržite prisebnost: Nemojte paničariti. Ugriz ne mora biti otrovan, a ako je prvi će se simptomi pokazati nakon pola sata u obliku blage otekline na mjestu ugriza.

4. Oprezno sa serumom: Mora biti pohranjen na hladnom, na vrućini će se pokvariti. Samo liječnik može odlučiti da li ga ubrizgati. Češća je smrt od pokvarenog seruma, nego od zmijskih ugriza.

5. Mjesto ugriza nikad nemojte podvezati: Ukoliko to niste učinili stručno, može prekinuti cirkulaciju.

6. Nemojte praviti rez na mjestu ugriza: Ukoliko je rez nestručno napravljen, može potencirati širenje otrova.

7. Postupite kao prilikom prijeloma: Ozlijeđenoga polegnite tako da područje ugriza bude niže od srca i savjetujte mu da se ne miče. Tako će se usporiti dotok krvi koja sadrži otrov u srce. Jer, gibanje mišića pospješuje apsorpciju otrova.

8. Pritisnite prstima područje ugriza: Time ćete spriječiti širenje otrova. Otrov nemojte isisavati, može inficirati ranice u ustima

9. Područje uboda imobilizirajte zavojima: Ako je ugriz na ruci, stavite ga u povoj, a zatim stavite zavoj oko tijela i ozlijeđene ruke; ako je ugriz na nozi, svežite noge jednu uz drugu u gležnjevima, koljenima i bedrima. Ozlijeđenoga smjesta transportirajte u bolnicu, gdje će primiti protuotrov i antitetanus injekciju.