Test zona: Hansaplast sprej protiv insekata

Je li ovo rješenje za komarce i krpelje koje ujedno prilično dobro miriši?

Test zona: Hansaplast sprej protiv insekata

Kome ljeto nije drago (naravno, dok nisu abnormalne vrućine)? Vrijeme je većinom predivno i savršeno za boravak na otvorenom,a to je nešto što jedva dočekam s dolaskom toplijih dana. Obožavam druženja u prirodi, bez obzira na to radi li se o nekoj opuštenoj roštiljadi ili sportskim aktivnostima s cijelim društvom prijatelja ili pak popodnevnoj šetnji s omiljenom prijateljicom.

Ono što ne volim su - kukci. Osobito oni koji piju krv. A kad govorimo o njima, onda znamo da su komarci i krpelji gotovo neizbježna pojava ako volite vrijeme provoditi u prirodi, pogotovo ako je to negdje malo više van generalne "civilizacije". Još s komarcima, hajde nekako... Oni su većinom samo iritantni i nisu opasni po život, no s krpeljima je već druga priča, a već je nekoliko meni bliskih osoba na sebi osjetilo prilično opasne posljedice njihovog ugriza (bilo je tu i lajmske bolesti, ali i još opasnijeg krpeljnog meningoencefalitisa, no svi su na sreću pozitivno završili).

Upravo je zato u mojoj torbi u ovo vrijeme gotovo neizbježan neki dobar proizvod za zaštitu od insekata. Nije svako sredstvo za zaštitu od insekata jednako dobro. Neki imaju štetne sastojke, neki užasno smrde, neki su ljepljivi na koži, a neki naprosto ne djeluju. Upravo zato nije lako naći nešto što mi odgovara. Hansaplastove proizvode inače volim ( i ne, ne samo flastere) pa nisam oklijevala probati i njihov sprej protiv insekata.

Što kaže proizvođač: Hansaplast sprej protiv insekata pruža optimalnu zaštitu koja je blaga prema koži. Štiti od komaraca u trajanju do šest sati i krpelji u trajanju do četiri sata.
Formula ne ostavlja masni sloj na koži i ugodnog je mirisa. Sprej je pogodan za korištenje na licu i tijelu.

Cijena za 100 ml je oko 50 kuna.

Sastojci: Aqua, Glycerin, PPG-1-PEG-9 Lauryl Glycol Ether, Hamamelis Virginiana, Aloe Barbadensis, Ethyl Butylacetylaminopropionate, Parfum, Alcohol Denat

Što kažem ja: Kao i obično krenimo najprije od pakiranja. Vizualno ovo je standardno plastično pakiranje. Bočica bijele boje koja lijepo leži u ruci i omogućuje lako nanošenje spreja, dok je poklopac crvene boje i što je najvažnije dobro prianja bočici pa nema straga da će se u torbi sam od sebe otklopiti. Prskalica za nanošenje proizvoda spreja ravnomjerno. Možda bi mogla imati sitnije rupice za još finiju "izmaglicu" spreja, no i ovako je prilično dobro.

Što se mirisa tiče, na prvu kao da se dosta osjeća alkohol, no on doslovce ispari za nekoliko sekundi i onda na koži ostaje prilično ugodan miris koji je dosta teško definirati. Mojoj kolegici s posla vuče malo na kokos, dok mene više podsjeća na nekakav ugodan uniseks parfem. Sve u svemu, lijepa promjena od uobičajenih mirisa ovakvih sprejeva.

Sam proizvod veoma je ugodan na koži. Brzo se upija i koža nije nimalo ljepljiv nakon nanošenja, a ako bacimo pogled na sastojke vidimo da u sebi sadrži hamamelis i aloe veru (i glicerin) koji njeguju kožu – što je samo dodatan plus.

Image


Što se efikasnosti proizvoda tiče, on je zbilja dobar. Nakon cijelo popodnevnog i večernjeg boravka u prirodi (i to još kraj rijeke) nisam imala nijedan ugriz komarca, dok smo vikend prije bili na istom mjestu i bila sam doslovce "pojedena" kad sam koristila nekakvo prirodno zaštitno sredstvo na bazi citronelle. Dakle, veoma je efikasan protiv komaraca, a što se krpelja tiče niti njega nisam "pokupila" pa je vrlo, vrlo vjerojatno i da djeluje protiv njih. Proizvođač obećava da djeluje protiv komaraca do šest sati i krpelji u trajanju do četiri sata, a meni se čini da bi tako nekako i moglo biti. Iako ja nisam riskirala pa sam nakon nekih 3-4 sata ponovo pošpricala izložene dijelove kože, ali sam generalno jako zadovoljna ovim sprejem.

Da se za kraj dotaknem i sastojka koji u ovom proizvodu štiti od insekata. U Hansaplastovom spreju to je IR3535 (Ethyl Butylacetylaminopropionate - strukturalno je sličan aminokiselini alaninu) koji se pokazao jednako učinkovit kao i DEET protiv komaraca, krpelja i muha. Naišla sam i na informaciju koja bi možda mogla biti korisna onima koji planiraju odlazak u neke egzotičnije krajeve pa ću je prenijeti ovdje: IR3535 jednako je učinkovit kao i DEET po pitanju zaštite od komaraca Culex, nositelja virusa groznice Zapadnog Nila te krpelja koji prenose Lyme boreliozu.
Studije su pak pokazale kako je IR3535 nešto manje učinkovit, u usporedbi s DEET-om, po pitanju zaštite od azijskih tigrastih komaraca koji mogu prenijeti žutu groznicu, tropsku groznicu, encefalitis i zika virus. IR3535 ne djeluju  protiv vrste komarca koji prenose malariju.  Ako idete u područje gdje vlada malarija trebate odabrati drugu vrstu repelenta. Kao i DEET može oštetiti proizvode od  plastike i sintetičkih  tkanina.

Dakle ako planirate odlazak u neke egzotičnije krajeve možda ne bi bilo loše prilagoditi zaštitu ovisno o tome gdje idete.