Supernamirnica maca pomaže podići energiju i poboljšati libido, no ima li negativne nuspojave?

Prah ove biljke ima čudesan utjecaj na naše tijelo, no u nekim slučajevima ipak treba pripaziti

Supernamirnica maca pomaže podići energiju i poboljšati libido, no ima li negativne nuspojave?

Maca (Maka), biljka koja raste u Peruu u području Anda tisućama je godina u Južnoj Americi (a i šire) poznata po svojim nevjerojatnim ljekovitim svojstvima, a posljednjih nekoliko godina sve se više i više spominje kao jedna od „supernamirnica“.

Prak mace pomaže u reproduktivnom i seksualnom životu žena i muškaraca, odlična je za podizanje imuniteta, poboljšanje raspoloženja, dizanje razine energije, poboljšanje pamćenja i tako dalje.  U današnje su vrijeme provedena  mnoga znanstvena istraživanja, koja su potvrdila njezin široki spektar djelovanja i to na najbolji mogući način.

Kako se dozira i gdje se može nabaviti?

Maca, točnije korijen biljke, konzumira se u obliku praha, koji otprilike sadržava 18 posto proteina, 76,5 posto ugljikohidrata, 5 posto masnoća, 8,5 posto vlakana. Također, sadržava više od 20 vrsta aminokiselina, od toga osam je esencijalnih, 20 vrsta masnih kiselina (laurinska, linolenska, oleinska, palmitisnka, sterainska itd.). Bogata je vitaminima iz B kompleksa, posebno vitaminima B1 i B2 zatim vitaminom C i E, mineralima kao što su kalcij, magnezij, kalij, bakar, cink, fosfor, selen, sumpor, natrij i željezo. Bogata je i fitonutrijentima.

Što se tiče doziranja najčešće se preporučuje konzumacije između jedne i tri žlice na dan. S time da treba početi s jednom, te postepeno povećavati količinu.

Prah Mace može se kupiti u trgovinama sa zdravom hranom te ljekarnama i to u različitim oblicima. Najčešće se prodaje u obliku praha, no postoje pakiranja u obliku kapsula, no ona su nešto skuplja.

Utjecaj na žene

Iako Maca sama po sebi ne sadržava nikakve hormone, poznata je po tome da zbog svojeg sastava djeluje na regulaciju kompletnoga endokrinog sustava. Preporuča se ženama koje planiraju trudnoću (no ne i u trudnoći), ženama s izraženim PMS-om, s policističnim jajnicima, te ženama u menopauzi. Naime, pomaže u regulaciji estrogena i progesterona - ipak ako imate ozbiljnijih problema s hormonima pročitajte u nastavku zašto biste trebali biti oprezni. Također, pozitivno utječe na libido, kvalitetu i sazrijevanje jajnih stanica, regulira menstrualne cikluse, pomaže u borbi protiv ženske dlakavosti…

Kod žena u menopauzi smanjuje intenzitet promjena raspoloženja te pojavu anksioznih stanja i depresije. Znanstveno je dokazano da utječe na hormonalnu ravnotežu štitnjače.

Utjecaj na muškarce

Isto tako, istraživanja su pokazala da prah Mace odlično djeluje na hormonalno i cjelokupno zdravlje, plodnost i razinu energije kod muškaraca. Naime, studije su pokazale da prah Mace odlično djeluje na proizvodnju spermija, njihovu kvalitetu i mobilnost, što pozitivno utječe na plodnost muškaraca.

Maca također odlično djeluje na hormonalnu ravnotežu kod muškaraca, regulira veličinu prostate. Utječe na poboljšanje libida kod muškaraca, pa čak i određenih oblika impotencije.

Maca za energiju i zdravlje

Kod osoba koje su počele redovito konzumirati prah Mace, već nakon kraćeg vremena, može se primijetiti bolja koncentracija, veće razine energije, te bolje pamćenje. Istraživanja su također pokazala pozitivan učinak na izdržljivost i raspoloženje. Vjeruje se da maca utječe na stabilizaciju razine šećera u krvi, što je jedna od načina reguliranja razina energije rijekom dana. Njezino djelovanje uključuje i hipotalamus, koji pak djeluje na normalno djelovanje hipofize, što utječe na bolju koncentraciju, bolje fokusiranje, energiju i općenito poboljšanje mentalnih sposobnosti.

Maca je i prirodni antioksidans, koji pomaže organizmu u izbacivanju štetnih tvari iz organizma, koje mogu uzrokovati brojne kronične bolesti i upalna stanja. Maca se posebno preporučuje osobama s povišenim kolesterolom, te osobama koje imaju bolesti vezane za povišeni kolesterol.

Moguće negativne nuspojave

1. Nervoza i insomnia

Neki tvrde kako maca zna imati slične nuspojave kao i kada popijete previše kave - ubrzani puls, nervoza, uznemirenost/drhtavica kao i problemi sa spavanjem. No ne postoji nijedno znanstveno istraživanje koje bi potvrdilo da su ti problemi povezani s konzumacijom mace, pa ne morate brinuti oko toga previše.

2. Promijenjena funkcija štitnjače

Ako imate problema sa štitnjačom, ne uzimajte maca bez dopuštenja svog liječnika. Kao adaptogen, maca djeluje na endokrini sustav koji upravlja hormonima vašeg tijela. Dakle, ako imate poremećaj štitnjače, dodavanje adaptogena kao što je maca u taj "miks" možda i nije najbolja ideja. Osim toga, neka istraživanja sugeriraju da konzumiranje previše krucifernog povrća (zapamtite, maca je član te "obitelji"), može uzrokovati hipotiroidizam (stanje u kojem štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače) kod ljudi koji imaju nedostatak joda. Iako, vjerojatno biste morali poprilično pretjerati s macom kako bi se to dogodilo – jedno istraživanje je pokazalo da žene koje su jele i preko 200 g kelja pupčara svakodnevno nisu imale probleme sa štitnjačom - ali ipak, vodite računa i o tome.

3. Hormonalne promjene
Govoreći o hormonima, stručnjaci upozoravaju da ekstrakt mace može djelovati kao kada estrogen uđe u tijelo, te savjetuju ljudima s poremećajem hormona da macu u potpunosti izbjegavaju. Dakle, ako se liječite od raka dojke, fibroida maternice, endometrioze ili raka jajnika ili maternice, najbolje je da je ne koristite! Ima još mnogo superhrana koje su potpuno sigurne za korištenje uz odobrenje vašeg liječnika.
Konzumacija se ne preporučuje niti trudnicama.