Stres – najveća prijetnja modernog doba

Umjereno tjelesno kretanje, pravilno disanje i kvalitetna prehrana iznimno dobro djeluju na učinkovito ublažavanje stresa

Stres – najveća prijetnja modernog doba

Suvremeni život pun je frustracija, rokova, obaveza i zahtjeva. Većini nas stres je danas postao toliko uobičajena pojava da ga često ni ne primjećujemo. Međutim kad stres preuzme kontrolu, postaje prijetnja zdravlju, raspoloženju, utječe na odnose i kvalitetu života.
S  medicinskog aspekta stres je prirodna pojava koja se događa pri pokušaju organizma da se prilagodi nekoj životnoj nevolji, životnom izazovu, događaju ili situaciji. No stres se može opisati i kao subjektivna interpretacija pojedinca pa će tako npr. bučna radna okolina nekome biti uzrok stresa i frustracija, dok ju drugi neće ni primijetiti. Možemo reći da nam stres služi kao unutarnji filter kroz koji interpretiramo događaje oko nas.

Stres je zapravo najveći psihološki toksin i s njim se čovjek najteže nosi. Svake godine stručnjaci detektiraju do 1000 novih toksina u okolišu, vodi i zraku koje naša jetra i limfa moraju pročistiti kako bi se uspostavio balans.

Najčešći uzroci stresa

Kada je riječ o uzrocima stresa ne postoji univerzalna lista koja vrijedi za sve. Svatko od nas ima različite okidače, no oni koji se najčešće spominju su ekonomske prilike, novac, posao, loši obiteljski odnosi, nekvalitetne veze, zdravstveni problemi...
No bez obzira na sve izazove, rješenja ima. Umjereno tjelesno kretanje i pravilno disanje iznimno dobro djeluju na kvalitetno ublažavanje stresa i način na koji djeluje na nas. Ono što je posebno važno istaknuti je sposobnost organizma da se prilagodi stresnim situacijama  bez obzira radi li se o stresu na radnom mjestu, u okruženju obitelji i prijatelja ili stresu uzrokovanom financijskim problemima.

„Pokret je tu od ključne važnosti. Moramo osvijestiti način na koji dišemo, spoznati kako se krećemo i što nas čini sretnima. Kad se krećemo, koja vrsta aktivnosti nam je zabavna i u čemu najviše uživamo? Vrlo je važno napomenuti da kad stres napadne mi ga uopće nismo svjesni. Postajemo ga svjesni tek kad se razbolimo. U svakoj stresnoj situaciji mi jednostavno gubimo kontakt sa samima sobom. Danas vrlo brzo posežemo za ekstremima. Ili ne vježbamo, ili vježbamo previše. Previše kontroliramo nebitne stvari okoline ili uopće ne kontroliramo ništa pa se gubimo. Ili potpuno krivo jedemo ili uopće ne jedemo. Uglavnom postajemo emocionalno labilni što se onda manifestira kroz raznorazne tegobe - umor, nebrigu o sebi, naletima vrućine itd.“ – upozorava Ana-Marija Jagodić Rukavina.


Image


Ana-Marija je s nama podijelila i nekoliko savjeta kako da ublažimo utjecaj stresa na naš svakodnevicu:

  • Odvojite 30minuta dnevno za laganu šetnju ili tjelovježbu. Uspravite se, pazite na položaj tijela i obratite pozornost na pravilno disanje.
  • Pijte puno vode. Na taj ćete način pomoći limfi da se riješi toksina.
  • Pazite na prehranu. Pokušajte ne gledati u mobitel ili ekran kad jedete, nego uživajte u mirisima, okusima i bojama hrane koja vas zapravo iscjeljuje i koja vas liječi ako je tako tretirate. Ako je samo nabacujete u sebe i najkvalitetniju hranu uništavate i stvarate dodatan stres.
  • Probajte naći trenutke mira i tišine svaki dan. Kroz šetnju u prirodi, kroz disanje, meditaciju, čitanje knjige, dakle bilo što što vam omogućuje da se opustite, da osjetite mir, radost i tišinu. Tu se otkrivaju nove želje, nove vizije, nova volja za životom, veselje i radost.
  • Okružite se ljudima koji su pozitivni i koji vas čine ispunjenima i sretnima.
  • Uživajte u vlastitim emocijama kako bi se vaše unutrašnje biće moglo lakše se nositi sa svim faktorima stresa koje nosi današnji ubrzani način života.


Bez obzira na sve, stres i reakcije na njega u određenoj će mjeri uvijek biti sastavni dio naših života, no to je samo znak da smo ljudi koji žive ubrzanim načinom života. Međutim ako su te reakcije prečeste onda vode do anksioznosti i paničnih napadaja. Vježbanje, pokret i pravilno disanje najbrže mogu promijeniti negativan tijek misli, osjećaj straha, nesigurnosti i na taj način doprinijeti balansu u životu. Stoga izađite van, duboko udahnite i učinite već danas nešto dobro za svoje tijelo.

Autor: Ana-Marija Jagodić Rukavina,
magistrica kineziologije i inovatorica Body tehnike