Spriječite probleme sa stopalima na vrijeme!

Kada stvari krenu krivim putem, problem ne ostaje samo na stopalu. Rješenje su ortopedski ulošci.

Spriječite probleme sa stopalima na vrijeme!

Smanjeno kretanje, neprikladna obuća, hod i sportovi na tvrdim podlogama, produljenje životne dobi, povećano opterećenje, sve su to odlike suvremenog načina života koji može ostaviti traga najprije na stopalima, a onda se problemi s kretanjem mogu prenijeti na koljena, kukove i kralježnicu. Deformiteti koljena, zdjelice, kralježnice, križobolje ili glavobolje često su posljedica upravo nepravilnog opterećenja stopala.

Imate li spuštena stopala?

Ortopedski ulošci mogu znatno ublažiti simptome spuštenog stopala. Oni pomažu na tri načina:podižu stopalo i kosti noge na normalnu visinu. napravljeni su tako da se pri hodu težina ravnomjerno raspoređuje, ublažavaju učinke spuštenih stopala kao što su bol u peti, bol u nozi, pogrbljeno držanje. Ortopedski ulošci za spuštena stopala mogu imati jastučić na peti koji smanjuje pritisak na petu i čini nošenje udobnijim. Zadebljanje koje se nalazi u centralnom dijelu ili prednjem dijelu uloška služi za podizanje stopala. Ulošci se rade od kože ili nekoga mekanog materijala kako bi bili udobni i kako bi se prilagodili obući.

Iskrivljena stopala

Iako kod nekih ljudi iskrivljena stopala ne bole i naizgled ne uzrokuju nikakve probleme, ne smije ih se potcijeniti. Važno je što prije postaviti stopalo u pravilan položaj i omogućiti tijelu pravilnu posturu. U protivnom, iskrivljeno stopalo može poremetiti pravilan položaj koljena, koljeno će zatim izazvati kosinu zdjelice koja će tu kosinu prenijeti na kralježnicu, a zatim na ramena. Zauzimanje pravilne posture jedini je način da se bolni sindromi i daljnje deformacije svedu na minimum. Specifične terapijske vježbe za stopala od ključne su važnosti za ispravljanje problema stopala. One se provode tijekom dužeg vremena i daju dugoročne rezultate.

Ortopedski ulošci

Ulošci služe za rasterećenje ili preraspodjelu pritiska na stopalu, a time utječu i na zglobove noge i na kralježnicu. Izrađuju se od najrazličitijih vrsta materijala. Odabir materijala uvelike ovisi o indikacijama za nošenje ortopedskih uložaka kao i o tome koliko se intenzivno i u kojoj obući ulošci nose. Zbog svoje kompleksne građe i funkcije stopala su izložena velikim opterećenjima, te  širokom rasponu potencijalnih ozljeda i deformiteta. Stopala podupiru kompletnu težinu tijela, te određuju njegovu posturu svojim biomehaničkim utjecajem na koljena, kukove, zdjelicu, a zatim i cijelu kralježnicu.

Kada koristiti ortopedske uloške?

Ortopedski ulošci nisu rezervirani samo za period kad postoji problem ili se javljaju bolovi. Najčešći razlozi za nošenje ortopedskih uložaka jesu ravno stopalo, udubljeno stopalo, bolnost prednjeg dijela stopala, petni trn, čukljevi, sportske aktivnosti te dijabetičko stopalo. Kod djece se ulošci primjenjuju u korektivne svrhe, dok kod odraslih služe za rasterećenje i potporu.

Korištenjem ortopedskih uložaka postiže se fiziološki neutralan položaj stopala kojim se ono rasterećuje i postavlja u prikladan položaj za ravnomjernu podjelu pritiska.
Time se utječe na zdravlje i dugovječnost stopala uz prevenciju deformacija i oštećenja povezanih segmenata i tkiva. Također, nošenjem uložaka optimalno se aktiviraju mišići i tetive stopala i potkoljenice za razliku od situacije kad je stopalo u cipeli relativno ravne podloge u kojoj se sve više opušta i može doći do pada luka stopala.

Kako se uzima otisak stopala?

Otisak stopala koji se upotrebljava za izradu individualnih ortopedskih uložaka uzima se u pjeni. Pjena daje trodimenzionalni prikaz stopala, te je otisak mekog tkiva točniji nego kod ostalih metoda uzimanja otiska. Postoji više vrsta ortopedskih uložaka koje se individualno izrađuju ovisno o željama korisnika, namjeni uloška, dijagnozi stopala i vrsti obuće za koju je uložak predviđen. Obični kožni ulošci namijenjeni su svima koji žele preventivno djelovati na stopala, one koji dugo stoje i hodaju, imaju bolove u stopalu, potkoljenicama i kralježnici.

Dijabetičari ili osobe s osjetljivijim stopalima upotrebljavaju dijabetičke uloške. Isto tako, njih mogu upotrebljavati, jer su nešto mekši, osobe s problemom petnog trna. Za sportaše se izrađuju sportski ulošci sukladno povećanim opterećenjima za vrijeme izvođenja sportskih aktivnosti. Izrađuju se od otpornijih materala, antibakterijski su i otporni na znojenje.

Nošenje ortopedskih uložaka

Ako prvi put nosite ortopedske uloške po otisku stopala, preporučuje se njihovo postupno uvođenje tijekom 10 do 14 dana. Na početku ih nosite par sati (2 do 3 sata) te vrijeme nošenja svakim danom povećavajte kako bi se stopalo naviklo na drukčiji raspored opterećenja.Ako posjedujete obuću kojoj se njezin postojeći uložak može izvaditi, izvadite ga, te umetnite ortopedski uložak. Važno je istaknuti kako je oblikovanje stopala stalan proces i u skladu s tim bitno je izrađene ortopedske uloške redovito mijenjati. Kod djece nakon 6 mjeseci, s obzirom na rast i razvoj stopala, a kod odraslih se ulošci moraju mijenjati nakon 12 mjeseci.

Kako odabrati uloške

Najprecizniji način izrade ortopedskih uložaka jest kompjutorski otisak stopala, ili tzv.robotska izrada stopala. Pomoću CAD sustava (kompjutorski potpomognutog oblikovanja) liječnik nakon analiza podataka dobivenih kliničkim pregledom i analizom pedobarograma radi oblikovanje individualnih uložaka. Potom se izrada uložaka nastavlja pomoću kompjutorski navođenog stroja.  

Dječja stopala

Zašto mnoga djeca imaju spuštena stopala ali i deformaciju kralježnice? Odgovor je ponajprije u činjenici da djeca sve manje hodaju, a sve više sjede ispred televizije ili računala, ne hodaju bosa, sve češće nose pomodnu i neprikladnu obuću koja loše utiče na stopala u razvoju. Odabrati pravu cipelu za dijete nije jednostavno , važno je da je cipela prave veličine, dakle, ni premala ni prevelika. Cipela ne smije stiskati i treba biti od prirodnog materijala jer se dječje stopalo jako znoji. Dječja cipela mora imati pojačanje na prstima i pozadini stopala i mora biti savitljiva.

Ortopedski ulošci korisni su kod djece iza pete godine te kod one djece kod koje je jasno izražen spušteni svod, što može utvrditi samo ortoped. Ortopedski uložak ima tada ponajprije ulogu podupiranja kralježnice i čitavoga lokomotornog sustava koji zbog poremećenih odnosa mogu patiti. Ulošci time smanjuju i razvoj budućih deformacija kostura nogu, kukova i kralježnice.

Foto: © Kostia - fotolia