Spriječite otečenost i nadutost prirodnim putem

Zadržavanje vode može biti posljedica nezdrave prehrane, hormonalnih fluktuacija, dugog sjedenja ili stajanja, te ozbiljnih zdravstvenih problema...

Spriječite otečenost i nadutost prirodnim putem

Događa li vam se često onaj neugodan osjećaj otečenosti u cijelom tijelu posebno zglobovima, te osjećaj nadutosti? Za takvo stanje odgovorna je tekućina u organizmu koja bi trebala teći kroz krvne žile i limfne čvorove, a umjesto toga se nakuplja u stanicama i međustaničnom prostoru, te izaziva otečenost koja može biti vrlo neugodna.

Jedan od najčešćih uzroka mogu biti dugi periodi stajanja i sjedenja, konzumiranje previše soli, hormonalne promjene za vrijeme menstruacijskog ciklusa kada se u pitanju žene. Trudnice, posebno u zadnjem tromjesečju imaju probleme s otečenošću i nadutošću. Nakupljanje tekućine u organizmu može biti i indikator poremećaja rada bubrega i jetre, te srčani problemi.

Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć liječnika ako jaka otečenost trbuha, ruku i nogu traje dulje od tjedan dana, posebno kada prilikom jake nadutosti ostaje utisnuti trag prsta na koži.

Manje soli, više kalija

Postoje brojni načini kako spriječiti nakupljanje viška tekućine, a jedan od njih je konzumiranje što više vode. Naime, postoji mogućnost da vam je tijelo dehidrirano, te tom prilikom tijelo zadržava svu raspoloživu tekućinu. Što više pijete, potaknut ćete cirkulaciju u organizmu te odvod soli, a s tim i višak tekućine, što će izaći putem mokrenja.

S time se trebamo odmah nadovezati da je potrebno konzumirati što manje soli, posebno one koja se nalazi u procesuiranoj hrani (gotove juhe, jela, grickalice, kruh). Kad već kupujete gotove prehrambene namirnice, birajte one koje u sebi sadrže što manje soli, odnosno natrija. Konzumirajte što više prirodnih namirnica, te ih spravljate kod kuće, s malo morske soli i više drugih začina koji će obogatiti okus jela.

Ako pak to nije dovoljno, konzumirajte što više kalija, koji je prirodni diuretik, jer samo s pravilnim omjerom kalija i natrija tijelo regulira zadržavanje, odnosno nezadržavanje tekućine. Namirnice bogate kalijem su: banane, krumpir, naranče, crveno meso, perad, mlijeko i jogurt, celer, lubenica, šparoge, krastavci.

Maslačak, kopriva, curry

Osobama koje često ili svakodnevno imaju problema s nadutošću i otečenošću, preporuča se konzumacija čaja od maslačka između pola litre i litre dnevno. Naime, maslačak je prirodni diuretik koji će potaknuti bubrege na izlučivanje tekućine, a osim toga bogat je kalijem. Čaj od maslačka spravite na način da u litru kipuće vode stavite jednu i pol žlicu sušenog maslačka, te ga kuhajte 15 minuta, nakon toga procijedite i kada se ohladi, popijte.

Drugi čaj kojeg nerijetko piju sportaši zbog svojih andioksidativnih svojstava je čaj od korijena koprive. Kopriva je također i prirodni diuretik. Spravite ga na način da osušeni korijen stavite u hladnu vodu, zavrijte vodu, kuhajte jednu minutu, te ostavite da odstoji 10 minuta, te onda procijedite. Preporuča se količina od četiri šalice na dan.

Za one koji vole začinjenu, pomalo egzotičnu hranu, jela s curryjem su vrlo dobro rješenje. Naime, curry u sebi sadrži biljku kurkumu, koja u sebi sadrži mnogo kalija.

Za PMS vitamin B6

Žene koje imaju probleme s predmenstrualnom nadutošću i zadržavanjem tekućine, trebale bi pet dana prije početka mjesečnice uzimati vitamin B6, koji je prirodni diuretik, a i pomaže uspostavljanju ravnoteže između estrogena i progesterona. Naravno, i tijekom cijelog mjeseca možete svojem tijelu pomoći osiguravanjem dovoljnih količina vitamina B6, a to je konzumiranjem špinata, ribe, peradi, slanutka, avokada i banana.

Pomoć izvana

Osim što iznutra može djelovati na svoje tijelo, na njega možete djelovati i izvana. Redovito vježbanje će spriječiti ili barem umanjiti nakupljanje tekućine. Naime, s vježbanjem se potiče cirkulacija, a s time i izmjena tvari, te naravno izlučivanje i odvodnja viška tekućine.

Starije osobe često koriste posebne čarape ili tajice koje sprečavaju nakupljanje vode u donjim ekstremitetima (čarapa ili tajice za vene). Natečenost nogu može s ublažiti laganom masažom, ne samo stopala nego i goljenice.

Pokušajte kada je to moguće noge podignuti noge iznad razine srca. to ćete najlakše učiniti kod kuće na kauču ili krevetu, tako da vi legnete a noge prebacite preko naslonjača. Držite u tom položaju noge barem pola sata, čim više tim bolje.


(vam)
Izvor: 1000 kućnih lijekova - Reader's digest