Sezona vodenih radosti: Spriječite pojavu „plivačkog uha“

Prvi simptomi pojave „plivačkog uha“ su svrbež ušiju, osjećaj začepljenosti, zujanja u ušima, koje može biti neugodno, ponekad i bolno...

Sezona vodenih radosti: Spriječite pojavu „plivačkog uha“

Dok neki cijele godine uživaju u blagodatima kupanja u zatvorenih bazena, bilo radi opuštanja ili bavljenja sportom, za većinu tek sada počinje sezona kupanja na - bazenima, rijekama, jezerima, morima. Uz vodene radosti, na žalost često se mogu javiti određene zdravstvene poteškoće, a jedna od njih upalama ušnog kanala ili eksterni otitisom, takozvano „plivačko uho“.  

Radi se bakterijskoj infekciji, koja može biti više ili manje neugodna, te ako se ne liječi može prerasti u ozbiljnije akutne i kronične upale.
Do pojave „plivačkog uha“ najčešće dolazi zbog česte izloženosti uha vodi, bilo plivanjem, ronjenje ili bilo kojim drugim aktivnostima vezanima uz vodu. Drugi uzrok može biti prečesto čišćenjem uha štapićima za uho i tako dalje.

U biti do upale dolazi kada voda uđe u ušni kanal i kada zbog ušnog voska ne može izaći van, nego se zadržava u ušnom kanalu, što je mjesto pogodno za razvoj bakterija, te pojavu bakterijske upale.

Dakle, potrebno je pronaći pravi omjer čišćenja uha ušnim štapićima, koji se svodi na uklanjanje samo viška ušnog voska, a ne svog voska koji s druge strane štiti uho. Osim vode, uzrok pojave upale, može biti i oštećenje kože u uhu, bilo da je ono mehanički uzrokovano ili je pak prirodno došlo do pucanja kože, što može biti preduvjet za stvaranje bakterija.

Simptomi

Prvi simptomi pojave „plivačkog uha“ su svrbež ušiju, osjećaj začepljenosti, zujanja u ušima, koje može biti neugodno, ali ne i bolno. Vjerujemo da je većina odraslih osoba barem jednom u životu iskusila ovaj stadij upale ušnog kanala. Ukoliko se uho ne odčepi i voda ne izađe sama od sebe, često dolazi do nateknuća, pojave drenaže iz uha i naravno prilično neugodne boli. Može doći i do naoteknuća jedne strane lica te upale limfnih žlijezda na vratu, zbog čega će samo pomicanje vilice lica biti vrlo bolno. Također, tu je i privremeni gubitak sluha.

Kada je upala prošla stadij blage svrbeži i neugode i sve se više pojačava, vrlo su male šanse da će upala proći sama od sebe, te će biti potrebno liječenje antibioticima. Za vrijeme tog perioda potrebno je izbjegavati daljnje izlaganje vodi, koja može pogoršati upalu. Upala ušnog kanala vrlo lako se može prošiti na upalu srednjeg uha, koja je vrlo bolna, te ćete vjerojatno morati koristiti i analgetike koji će vam smanjiti bol.

Kronično „plivačko uho“

Radi se o upali koja traje dulje od četiri tjedna i javlja se više od četiri puta na godinu. To stanje može biti uzrokovano bakterijama, gljivicama, kožnim bolestima (seboreja ili ekcem), alergijama, kroničnim drenažama srednjeg uha, tumorom, pretjeranim čišćenjem uha ili pak čestim češanjem uha.

Kako spriječiti nastajanje plivačkog uha?

1. Ako ste skloni upalama uha, koristite čepiće za uši kada se kupate ili plivate.

2. Ne stavljajte u ušni kanal nikakve predmete ili instrumente kako biste počešali uho. Nemojte prečesto koristiti štapiće za uši.

3. Održavajte uši čistima od ušnog voska. To možete učiniti gorećim štapićima od voska ili pak to za vas može učiniti liječnik. Ako već čistite uho sa štapićem, nemojte ga gurati duboko u kanal. Učinite to lagano, površinski.

4. Ako vam se već pojavila infekcija pomiješajte alkohol i bijeli ocat u omjeru 50:50, legnite na bok tako da vam je upaljeno uho prema gore i nakapajte ga s otopinom. Lagano pomičite ušku kako bi tekućima lakše prodrla. Ležite tako nekoliko minuta. Naime, alkohol će pomoći u brzom hlapljenju nakupljene vode, dok će ocat djelovati antibakterijski.

5. Biljke „čuvar kuće“ i aloe vera također su od davnina poznate da liječe upale uha. Sve što trebate je nakapati njihov sok iz lista direktno u uho i pričekati kraće vrijeme.
Radite to nekoliko puta na dan. Ako se upala ne stišava, zatražite liječničku pomoć.

6. Čim osjetite da vam se prilikom dodira s vodom začepilo uho, nemojte čekati. Jedan od načina je da skačete i tresete glavom sa začepljenim uhom prema dolje, kako bi voda iscurila. Ako vam to ne pomaže, začepite nos i usta i jako puhnite.
Treća solucija je da čim prije nabavite i zapalite štapić za uši od voska, kako bi pomoću njega izvukli svu nečistoću i vodu koja se nakupila u njemu.

7. Nakon dodira s vodom, obavezno osušite uši.

(vam)
Foto: David Castillo Dominici