Sezona gripe, viroza i prehlada: Kako pripremiti imunitet svog djeteta, ali i sebe

Nova sezona vrtića i škole je pred vratima, a s hladnijim danima dolazi nam i nova sezona gripe, viroza i prehlada

Sezona gripe, viroza i prehlada: Kako pripremiti imunitet svog djeteta, ali i sebe

Početak školske godine nosi i veće rizike od raznih zaraznih bolesti, a nekima od nas su sezonske temperature postala najnormalnija stvar. No, to ne treba biti tako. Šanse da ćemo mi ili naša djeca skupiti neku zaraznu bolest uvelike ovisi o snazi naših imuniteta. Ako dobro pripremimo imunitet prije sezone bolesti, mnogo su manje šanse da ćemo jesenske i zimske dane provoditi u temperaturi i krevetu.

Image

Odlične namirnice za poboljšanje imuniteta


Zato je priprema našeg imuniteta jedna od najvažnijih stvari na koje moramo početi misliti već sada. Iako ti se sve ovo može činiti zahtjevno, pogotovo kada su u pitanju djeca koja su često izbirljiva po pitanju zdrave prehrane, uz dovoljno informacija i malo truda vaši imuniteti mogu postati dovoljno otporni za bezbrižnu školsku, vrtićku i radnu godinu.

Kako funkcionira imunitet?

Imunitet je obrambeni mehanizam našeg tijela. On kroz niz koraka koji se nazivaju imunološki odgovor, napada strane organizme i tvari koji bi mogli naštetiti našem zdravlju. 

Imunitet je kompleksni sustav i za razliku od popularnog mišljenja, ne postoje jednostavni suplementi koji bi nam mogli pomoći da ga ojačamo. Kako bi dobro funkcionirao, zahtjeva ravnotežu na svim područjima života. Najučinkovitiji način podizanja imuniteta je usvajanje nekih općenitih zdravih navika.

Kako ojačati imunitet?

Najbolja obrana organizma je odabir zdravog životnog stila. Za zdrav imunitet potrebno je unositi dovoljno vitamina, minerala i ostalih nutrijenata preko hrane. Ovo znači da prvi red obrane našeg organizma predstavlja prehrana bazirana na voću i povrću. Stručnjaci savjetuju jedenje 5 porcija voća i povrća dnevno, a ono bi trebalo činiti barem 60% svakog obroka. 


Jedan od stupova jakog imuniteta je i redovita tjelovježba. Redovito kretanje povećava proizvodnju imunoloških stanica u tijelu, dok je pretjerani sjedilački način života smanjuje. Osim toga, ona potiče cirkulaciju koja omogućuje bolje kretanje imunoloških stanica u tijelu. Djeca obično imaju mnogo prilika za tjelovježbu u školi i vrtiću, ali uvijek ih je dobro upisati na dodatne sportove. Ovdje je također potrebna umjerenost jer pretjerana fizička aktivnost može oslabiti imunitet. Naime, pretjerano forsiranje tijela potiče lučenje hormona stresa – kortizola i adrenalina – koji oslabljuju imunitet i čine nas podložnijima bolestima. 

Za zdrav imunitet također je važno dovoljno sna i smanjivanje stresa. Osim na tebe, stres može imati i negativan utjecaj na tvoju djecu. Često mislimo da stres djeluje samo na odrasle no to nije točno. I djeca su podložna hormonima stresa koji slabe i njihov i naš imunitet. Osim toga, treba paziti i na održavanje zdrave tjelesne težine, izbjegavanje cigareta i umjerenu konzumaciju alkohola.

Hrana za bolji imunitet

Kako bi nam imunitet bio jak i štitio nas od bolesti, ključno je jesti dobru hranu. Sve nutrijente dobivamo iz hrane stoga je ona odlučujući faktor našeg zdravlja. Naglasak se stavljana balansiranu prehranu koja se sastoji od voća i povrća, zdravih masti, ugljikohidrata i proteina. Voće i povrće trebalo bi činiti većinu naše prehrane i našeg dnevnog jelovnika. Ovdje se najviše ističe zeleno lisnato povrće koje bi se trebalo jesti svaki dan i činiti veći dio ručka ili večere, te kupusnjače. Najmanji je naglasak na škrobnom povrću poput običnog krumpira.


Za zdrav imunitet također je potrebno voditi računa o probioticima i prebioticima. Probiotici su mikroorganizmi koji sudjeluju u probavi, a osim dobre probave potiču i dobar imunitet. Dva su načina na koje možeš unjeti probiotike u tijelo – hranom i suplementima. Pokazalo se da je hrana mnogo bolji način za unos probiotika od suplemenata, dok bi se suplementi trebali uzimati po preporuci liječnika kod određenih terapija. Hrana koja sadrži probiotike je fermentirana hrana, a kao najbolje namirnice ovdje se ističu prirodni nezaslađeni jogurt, kefir, kiselo zelje, tempeh, miso i kiseli krastavci.

Prebiotici s druge strane nisu živi organizmi, već hrana koja je potrebna za rast i razvoj ''dobrih bakterija'' u probavi. Kao najbolje prebiotičke namirnice ističu se luk, češnjak, poriluk, paprika, šparoge, kupus, banane i integralna pšenica.


Iako je za zdrav imunitet najvažnija zdrava i balansirana prehrana, ipak postoje određene namirnice koje se ističu u njegovom jačanju. Ovdje je prije svega važan češnjak koji se smatra jednom od najboljih namirnica za jačanje imuniteta zbog antibakterijskih i antimikrobnih svojstva te visokog udjela alicina. Đumbir može pomoći u borbi poriv upala, odličan je protiv mučnine i dobar je za jačanje imuniteta i prije nego što se razbolimo. Citrusi poput limuna, naranči i grejpa također su vrlo važni zbog visokog udjela vitamina C, koji je neophodan za jak imunitet. Začini također imaju neka svojstva koja pomažu u jačanju imuniteta, a od svih se najviše ističe kurkuma koja se sve više počinje koristiti u imunoterapiji, te cimet

Vitamini i dodaci prehrani

Ključni vitamin kod imuniteta je vitamin C. On potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica koje su najvažnije za obranu organizma od infekcija. Namirnice poput citrusa, nara, brokule, kivija i kelja obiluju ovim važnim vitaminom i trebale bi se jesti svaki dan.


Iako postoji vjerovanje da će dodaci prehrani pomoći u jačanju imuniteta, nutricionisti i liječnici savjetuju unos svih potrebnih vitamina kroz prehranu.

Od dodataka prehrani za djecu se preporučuje jedino korištenje ehinacee, biljke koja se već stoljećima koristi u borbi protiv raznih infekcija, i jedan je najdjelotvornijih prirodnih imunostimulansa. Osim ovog, djeca bi sve svoje nutrijente trebala dobivati putem zdrave i uravnotežene prehrane. Za jačanje imuniteta odraslih osoba, osim ehinacee preporučuje se beta glukan, te suplementi cinka i magnezija.