Sedam mogućih razloga zbog kojih si stalno žedna

Intenzivna žeđ može biti simptom određenih bolesti

Sedam mogućih razloga zbog kojih si stalno žedna

Posve je normalno osjećati žeđ tijekom vrućih ljetnih dana ili pak nakon napornog treninga, no ako redovno unosiš tekućinu te normalno jedeš, a i dalje osjećaš žeđ, postoje određeni zdravstveni razlozi koji bi to mogli uzrokovati.

Ako si stalno žedna te ne možeš nikako utažiti svoju žeđ, postoji mogućnost da boluješ od određene bolesti ili poremećaja pa bi bilo dobro da porazgovaraš sa svojim liječnikom.

Sedam mogućih razloga zbog kojih stalno osjećaš žeđ otkrivamo u nastavku.


Foto: Unsplash

Dijabetes

Jedno od naučestalijih medicinskih stanja čiji je glavni simptom žeđ je dijabetes. Naime, kod te je bolesti razina šećera u krvi previsoka pa tijelo 'tjera' bubrega da proizvode više urina kako bi se riješilo glukoze. Osjećaš li ekstremnu žeđ te, uz to, imaš i potrebu za čestim mokrenjem, svakako provjeri krvnu sliku.


Suha usta (kserostomija)

Suha usta odnosno kserostomija je pojava koja se često brka sa žeđi. Riječ je o abnormalnoj suhoći membrane mukusa u ustima, radi smanjenja ili pak određenih promjena u sastavu sline. Ako žlijezde ne proizvode dovoljno sline, može se pojaviti loš zadah, problemi sa žvakanjem te ljepljiva slina. Ovu pojavu može izazvati pušenje, stres, anksioznost, ali i uzimanje određenih lijekova.


Image

Mjesečnica

Žene tijekom mjesečnice često imaju potrebu unositi više tekućine nego inače. Neka te to ne zabrinjava jer je to posve normalno. Pojačana se žeđ javlja zbog gubitka većih količina tekućine pa se tako pobrini da tijekom mjesečnice uvijek sa sobom imaš bocu vode.


Image

Problemi sa štitnjačom

Štitnjača je žlijezda smještana na dnu vrata, a hormoni koje izlučuje zaduženi su za regulaciju apetita, energije, unutarnje temperature tijela te druge vitalne funkcije. Problemi sa štitnjačom među ženskim spolom su prilično česti, a kada ova žlijezda proizvodi premalo ili pak previše hormona, mogu se pojaviti neki nespecifični simptomi poput tjeskobe, osjećaja vrućine i suhih usta, a sve to može uzrokovati žeđ.



Image

Kronični stres

Kako otkrivaju liječnici, kronični stres može utjecati na nadbubrežne žlijezde i uzrokovati niski krvni tlak što pak zatim dovodi do vrtoglavice, depresije i ekstremne žeđi. Na taj način naše tijelo pokušava podignuti razinu krvnog tlaka. U ovom je slučaju najbolje rješenje pronaći učinkovite načina za upravljanje stresom.



Prehrana

Pojedine namirnice imaju diuretska svojstva, što znači da potiče često mokrenje pa samim time osjećaš i veću žeđ. Neke od takvih namirnica su celer, limun, cikla, lubenica i peršin. Iako su ove namirnice odlične za zdravlje, svakako se pobrini da ti prehrana bude obogaćena širokom paletom raznovrsnog voća i povrća.



Image

Trudnoća

Postoje određeni simptomi koji se pojavljuju kod žena tijekom trudnoće, a jedan od njih je i intenzivna žeđ. Volumen krvi se u prvim mjesecima trudnoće povećava zbog čega bubrezi stvaraju više tekućine koja se nakuplja u moraćnom mjehuru. Češće mokrenje dovodi i do veće potrebe za uzimanjem tekućine, a mučnine s kojima trudnice često imaju problema također mogu uzrokovati blagu dehidraciju.



Image