Crvena bombica zdravlja

Sezona je šipka - evo zašto ga trebaš uključiti u prehranu

Jarka crvena boja, bobice pune vitamina i minerala, ukusan sok - sve te asocijacije povezujemo s omiljenim nam jesenskim plodom, šipkom. S obzirom na to da mu je trenutno sezona, donosimo ti par razloga zašto da ga uključiš u svoju prehranu

evie-fjord-PZygt7Vbuk4-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Tržnice polako gube na šarenilu, a zimski citrusi i kasnojesenske jabuke najčešće su voće koje trenutno možemo kupiti. Ipak, trenutno je idealno vrijeme za uživanje i u šipku, plodu brojnih ljekovitih svojstava i dobrobiti za ljudski organizam. Šipak je biljka koja pripada rodu ruža, porodici Rosaceae, a nosi titulu jedne od najstarijih biljaka korištenih u ishrani i liječenju. Još u kamenom dobu ljudi su za ozdravljenje koristili njegovo lišće, plod i cvijet, a za vrijeme Rimskog carstva vjerovali su da je učinkovit čak i u liječenju bjesnoće. Otuda i potječe njegovo ime - pasja ruža. U narodu je danas poznat po više od desetak različitih naziva -  divlja ruža, plotna družica, ščipak, šibek, šip, šipkovina. U dobra stara vremena naše bake su s vrhunskim umijećem pripremale razne zdrave i ukusne pripravke od ove dragocjene biljke čije ti blagodati danas otkrivamo.

Image
Tri brza, a ukusna recepta

Zdravlje u čaši: Ojačaj imunitet svježe cijeđenim sokovima

Riznica vitamina i minerala

Plod divlje ruže, odnosno šipak, bogat je zavidnom količinom hranjivih nutrijenata. Obiluje vitaminima D, P, K, B1, B2, B3 i provitaminom A. Ono po čemu se izdvaja i što ga čini jednim od najzdravijih plodova je visoka koncentracija vitamina C, koja je prema tvrdnjama znanstvenika čak pedeset puta viša nego u naranči. Osim toga, mnogi ugledni znanstvenici proveli su istraživanja koja su potvrdila da se kuhanjem plodova šipka sadržaj vitamina C u njima ne smanjuje. Upravo suprotno – nakon desetominutnog kuhanja ploda,  količina vitamina C se prema tvrdnjama istraživača čak i povećava! U mesnatim plodovima šipka sadržane su znatne količine važnih minerala - natrija, željeza, selena, mangana te nešto manje količine magnezija, kalija, fosfora, sumpora i silicija. Odličan je izvor flavonoida, jabučne, limunske i askorbinske kiseline, tanina, karotenoida (likopen i ksantofil). Zbog svog tog carstva minerala i vitamina bismo šipak trebali konzumirati što češće i na što više načina. Naime, ovaj plod ako ga često jedemo u raznim formama može uvelike olakšati mnoge zdravstvene tegobe.

Šipak – crveni slasni lijek

Šipak je bogat voćnim kiselinama koje imaju značajnu ulogu u liječenju bolesti mjehura i bubrega. Od velike je važnosti u prevenciji bubrežnih i mokraćnih kamenaca.  Na prirodan način štiti i probavu - potiče je i regulira, bez štetnih nuspojava. Pomaže kod svih želučanih tegoba: zaustavlja proljev, nadražaj želuca i povraćanje te blagotvorno djeluje na obnovu želučane sluznice.

Također, šipak odlično štiti od bakterija i virusa. Flavonoidi sadržani u šipku štite ga od patogena iz okoline, kao što su bakterije i virusi. Vitamin C najsnažnije je sredstvo protiv infekcija, osobito u prevenciji gripe i prehlade. Zbog toga je šipak odlično sredstvo za jačanje imuniteta, te prirodna pomoć oporavku organizma nakon bolesti.

Ne zaboravimo i da je šipak iznimno djelotvoran u suzbijanju zdravstvenih tegoba koje su usko povezane sa stresom. Pomaže u ublažavanju probavnih smetnji, visokog krvnog tlaka te pojedinih cirkulacijskih tegoba koje su posljedica stresa. Djelotvoran je i u regulaciji hormona. Prirodno je sredstvo koje može pomoći ublažiti menstrualne grčeve i probleme s maternicom. Ublažava glavobolju, vrtoglavicu i migrenu.

Zbog svega toga, uključi ga još danas na svoj jelovnik uz naša tri zanimljiva recepta koje možeš pronaći u nastavku.

Salata od šipka

Sastojci:

  • 3 kuhana krumpira
  • 3 kuhane mrkve
  • 3 kuhana jaja
  • 150 g mljevenih oraha
  • 200 g mladog kravljeg sira
  • 1 veći šipak
  • 250g majoneze
  • 2 češnja češnjaka,
  • malo sjeckanog glavatog kupusa ( 150g)

Priprema:

U majonezu umiješaj sitno sjeckani češnjak, pa u odgovarajućoj zdjeli redaj u slojevima nasjeckani kuhani krumpir – premazan  tankim slojem majoneze, zatim sjeckanu mrkvu, sjeckana kuhana jaja te i njih prelij tankim slojem majoneze, a zatim dodaj  mljevene orahe te po njima razmaži izgnječen sir, opet premaži majonezom i na kraju obilno zaspi zrnima šipka. Soljenje salate nije potrebno. U ostatak majoneza umiješaj šaku sitno sjeckanog kupusa i ukrasi salatu sa šipkom. Salata je bolja kad odstoji nekoliko sati.

Image
Foto: Unsplash

Domaći džem od šipka

Sastojci:

  • 3 kg zrelog šipka
  • 3 kg šećera
  • 2,5 l vode

Priprema:

Očisti šipak i dodaj ga u proključalu vodu. Kuhaj oko 30 minuta, zatim propasiraj cijelu masu. Stavi na štednjak i postupno dodaj šećer. Kuhaj na jačoj temperaturi uz stalno miješanje kuhačom. Dužina kuhanja ovisi o gustoći mase, ali ako se pridržavamo mjere, biti će dovoljno 30 minuta. Vreli džem ulij u zagrijane staklenke, pa ih nakratko stavi u mlaku pećnicu da se uhvati korica, a zatim ih izvadi. Kada se ohlade, prekrij celofanom i dobro zatvori.

Image
Foto: Unsplash

Kolač od šipka

 Sastojci:

  • 1 kg nemasnog svježeg sira
  • 20 dag šećera
  • 4 jaja
  • 2 vrećice pudinga od vanilije
  • 180 ml ulja
  • 20 dag sirnog namaza
  • 4 žlice kakaa
  • 12 žlica sirupa od šipka
  • 3 listića želatine

Priprema:

Nemasni svježi sir, šećer, jaja, puding, ulje i sirni namaz dobro izmiješaj. Dobivenu smjesu podijeli u dva dijela. Jednom dijelu dodaj 4 žlice sirupa od nara, a drugom kakao. Dobro izmiješaj obje smjese, te ih zatim naizmjenično lijevaj u lim. Peci oko 50 minuta na 180 stupnjeva. Želatinu potopi u hladnu vodu dok se ne omekša. Ocijedi  je i dodaj sirupu od nara koji si prethodno razrijedila s 15 ml vode i zagrijala. Miješaj dok se sok ne učvrsti. Prelij preko kolača i ostavi barem 2 sata u hladnjaku prije posluživanja.

Image
Foto: Unsplash