Putnička medicina: što sve ponijeti i kako se ponašati?

Zdravstveni rizici na putovanju

Putnička medicina: što sve ponijeti i kako se ponašati?

S porastom broja putovanja, osobito u zdravstveno rizične krajeve, posljednjih se godina razvila nova grana medicine, tzv. tropska i putnička medicina. Njezine su zadaće zaštita zdravlja i sprječavanje rizika od infekcija i bolesti putnika koji putuju u različite dijelove svijeta, ali i smanjenje zdravstvenih rizika tijekom i nakon putovanja. Putnička medicina bavi se zdravstvenom problematikom putnika, ponajprije onih koji putuju u endemska područja za određene rijeđe bolesti, najčešće takozvane tropske bolesti.

Mnoge zemlje imaju problema s održavanjem čistoće pitke vode, bolestima kojima stanovnici Hrvatske nisu izloženi, a također i s raznim insektima i parazitima kojih kod nas nema. Broj putovanja raste iz dana u dan. Odredišta koja su nekad posjećivali samo vojnici, misionari i istraživači danas postaju uobičajena mjesta za poslovna i turistička putovanja. Kako svijet postaje sve više globaliziran, tako raste i broj međunarodnih putovanja. Tropska područja postaju najpoželjnijim odredištima za odmor.

Međunarodna potvrda o cijepljenju

Prema propisima Svjetske zdravstvene organizacije, za putovanja u pojedine zemlje putnik je dužan cijepiti se i pribaviti odgovarajući dokaz o tome, tzv. “narančasu” knjižicu cijepljenja. Zdravstveni rizici povezani s putovanjem veći su kod nekih putnika, djece, trudnica, starijih osoba, invalidnih osoba, te onih koji boluju od kroničnih bolesti. Za te putnike, osim općenitih savjeta, neophodan je i savjet vezan uz njihovo zdravstveno stanje s obzirom na dob, bolest ili određeno stanje, te se preporuča da ponesu kratku povijest bolesti. Za detaljne informacije prije putovanja najbolje se javiti putničkoj ambulanti pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo ili područnim uredima Zavoda prema mjestu stanovanja. Tamo se mogu dobiti sve informacije o zemlji u koju ste odlučili putovati i mogućim rizicima za zdravlje.

Što treba ponijeti na put?

Odjeću dugih rukava, duge hlače, šešir ili kapu kad god ste na otvorenom prostoru ako putujete u područja gdje ima bolesti koje se prenose insektima (malarija, denga groznica, filarioza, lišmenioza i onhocerkoza). Insekticidne repelente koji sadrže DEET – pitajte u centru za tropsku i putničku medicinu koji su to insekticidi. Mreže za spavanje/za krevete koje su pošpricane  insekticidom kojim možete pošpricati i odjeću. Insekticid u spreju za prostorije koji mora sadržavati piretroid jer on uspješno eliminira komarce i druge insekte. Jodne tablete i prijenosne vodene filtre ako nećete piti vodu iz boce. Kreme za sunčanje s najvišim faktorom zaštite, sunčane naočale i pokrivalo za glavu (šešir ili kapa) za zaštitu od jakog sunca i UV zraka.

Što se treba naći u putnoj ljekarni?

Za osobne potrebe uzmite dovoljne količine propisanih lijekova, obavezno antiseptični sprej za dezinfekciju rana. Materijal za previjanje, flaster, sterilne komprese, elastični zavoj. Lijek protiv bolova, odnosno, vrućice poput paracetamola. Ponesite prašak s elektrolitima za nadoknadu izgubljenih minerala u slučaju proljeva. Sredstvo koje ublažava tegobe nakon uboda insekata te lijekove koje preporuči liječnik, ovisno o zemlji u koju putujete. Ako uzimate trajnu terapiju, ovisno o duljini boravka, ponesite sa sobom dovoljno lijekova koje pijete te čitko ispisanu liječničku preporuku sa generičkim imenom lijeka i dozom, te kratku povijest bolesti.

Što trebate učiniti:

  • Perite ruke sapunom i vodom ili, ako je to nemoguće, nosite sa sobom vlažne maramice na bazi alkohola ili nekog dezinficijensa za dezinfekciju ruku koje će skinuti potencijalno zarazan materijal s ruku i spriječiti širenje bolesti.
  • U zemljama u razvoju pijte samo vodu u boci, izbjegavajte led u piću i vodu iz slavine.
  • Svakako ponesite i pijte antimalarijske lijekove koje vam je preporučio liječnik.
  • Ne hodajte bosi, čak ni po plaži! Da biste spriječili gljivičnu ili parazitarnu infekciju, održavajte svoja stopala suhima i čistima.
  • Koristite kondome da smanjite rizik od infekcije HIV-om ili neke druge spolno prenosive bolesti.
  • Zaštitite se od ugriza komaraca.
  • Izbjegavajte izlaganje suncu, posebno u sredini dana kad je sunce najjače, jer UV zračenje može smanjiti otpornost organizma i povećati opasnost od zaraznih bolesti.
  • Nosite kvalitetne sunčane naočale s UV-zaštitom i šešir za sunce.
  • Koristite zaštitna sredstva za sunce s visokim faktorom zaštite te posebno pazite na djecu čije je koža još osjetljivija.
  • Provjerite uzimate li lijekove koji mogu izazvati kožnu preosjetljivost u kombinaciji sa izlaganjem suncu.

Što ne smijete činiti u zemljama u razvoju (Afrika, Azija, Južna Amerika):

  • Nemojte jesti hranu kupljenu na ulici ili tržnici ili hranu koja nije dobro kuhana, pa ni svježe voće ili povrće, kako biste spriječili bolesti koje se prenose hranom i najčešće muče putnike.
  • Nemojte piti piće s ledom.
  • Nemojte konzumirati svježe mliječne proizvode, osim ako nisu pasterizirani.
  • Nemojte plivati u rijekama ili jezerima zbog opasnosti od zaraze ili parazitarnih bolesti, kupajte se samo u dobro kloriranim bazenima.
  • Ne dirajte životinje, osobito majmune pse ili mačke, da biste izbjegli ugrize i opasne zarazne bolesti (bjesnoća ili kuga). Ako ćete boraviti u ruralnim područjima, preventivno se cijepite protiv bjesnoće.
  • Ne dijelite igle za piercing i tetoviranje ili injekcije, kako biste spriječili bolesti koje se na taj način prenose, kao što su HIV i hepatitis B.

Mjere opreza nakon povratka kući

Ako ste posjetili područje u kojem postoji opasnost od malarije, svakako nastavite piti lijekove protiv malarije kako vam je preporučio liječnik. Ako nakon povratka obolite od bolesti koja je slična gripi, a boravili ste u području gdje ima malarije, hitno se javite liječniku.

Foto: silencefoto - Fotolia