Sve o proljetnim alergijama

Sezona je proljetnih alergija. Znaš li kako ublažiti simptome?

Curenje nosa, kihanje i suzne oči samo su neki od simptoma neugodnih proljetnih alergija, a evo što ih sve uzrokuje i kako ublažiti te simptome

alergije.jpg
Foto: Pixabay

Proljeće je mnogima omiljeno godišnje doba - dani su sve dulji i ljepši, vrijeme je toplije i idealno za boravak u prirodi koja se ponovno budi i sva je u cvatu, a svi se općenito osjećamo puno bolje i sretnije. Svi, osim onih koje muče proljetne alergije. Zbog proljetnih alergija, boravak na otvorenom za njih postaje nemoguća misija, a curenje nosa, suzenje i svrbež očiju postaje stvar svakodnevice.

Image
Proljetne muke

Četiri prirodna antihistaminika koja ublažavaju alergije

Koliko god lijepo, proljeće je godišnje doba s kojim počinje sezona najčešćih, sezonskih alergena, poput peludi, koja uzrokuje sezonske odnosno proljetne alergije. Alergija je zapravo neprimjereni odgovor imunološkog sustava na tvar iz okoliša, poznatu i kao alergen, a s obzirom na to da je učestalost alergija uvelike porasla u zadnjih 50 godina, one se često nazivaju i bolestima modernog doba.

Proljetne alergije vrlo su neugodne i ne mogu se izliječiti, ali se mogu ublažiti. A što uopće uzrokuje proljetne alergije, koji su simptomi i kako ih ublažiti saznaj u nastavku.

Što uzrokuje proljetne alergije?

Najveći "okidač" proljetnih alergija i jedan od najvećih alergena je pelud - drveće, trava, korov i druge biljke otpuštaju sićušna zrnca peludi u zrak kako bi se razmnožavali, a kada pelud dospije u nos nekoga tko je alergičan, izazove pomutnju u imunološkom sustavu. On tada vidi pelud kao opasnost i oslobađa antitijela koja napadaju alergene, što dovodi do oslobađanja kemikalija zvanih histamini. Upravo histamini izazivaju curenje iz nosa, svrbež očiju i druge simptome koji su dobro poznati svima koji se bore s proljetnim alergijama.

Image
Foto: Unsplash

Tu je pelud koju ispušta drveće, kada se tijekom kasne zime i ranog proljeća ponovno vraća u život i cvjeta, a česti "krivci" su breza, ljeska, čempres, hrast. Postoji i pelud trave, ali i pelud korova, kao što su ambrozija, pelin i kopriva. Prema Peludnom kalendaru za kontinentalnu Hrvatsku, rano proljeće je vrijeme polenacije stabala, dok se visoka razina peludi trava uglavnom očekuje tijekom svibnja i lipnja. Pelud korova najveću razinu peludi u zraku pokazuje krajem srpnja, tijekom kolovoza i rujna.

Razina peludi također je posebno visoka u vjetrovitim danima kada vjetar pokupi ova zrnca i nosi ih kroz zrak. Kišni dani, s druge strane, ispiru alergene. No, pelud nije jedini alergen na koji treba obratiti pažnju. S proljetnim kišama povećava se rast plijesni unutar i izvan naših domova, a proljetno čišćenje podići će prašinu i grinje, a to su također poznati alergeni.

Simptomi proljetnih alergija

Jedan od najčešćih i najneugodnijih simptoma proljetnih alergija je kihanje i začepljenost nosa, kao i suzenje i svrbež očiju i curenje iz nosa. Kada pelud uđe u tvoj nos, tvoj imunološki sustav govori mozgu da ga izbaci na silu - zato ne može proći ni pet minuta bez kihanja kada si vani tijekom proljeća. Osim kihanja i curenja nosa, jedan od simptoma proljetnih alergija su i kašalj ili grlobolja, koji su rezultat post-nazalnog curenja sluzi iz sinusa u grlo.

Vrlo neugodni simptomi su suzne oči, kao i svrbež i natečenost očiju. Većina simptoma alergije uzrokovana je histaminima, kemikalijama koje oslobađaju mastociti u našem tijelu kada uoče napadača, kao što je pelud drveća. Ti histamini mogu uzrokovati otjecanje i upalu u očima, čineći ih suznim ili svrbljivim, kao i naotečenim.

Image
Foto: Pexels

Osim toga, osobe koje pate od alergija često mogu doživjeti tupe glavobolje koje se nazivaju i "sinusnim glavoboljama", jer alergije mogu začepiti nos i sinuse, uzrokujući neugodnu glavobolju. A ako tvoja koža postane jako suha i počne te jako svrbjeti tijekom proljeća, to može biti posljedica kožnog osipa koji se naziva atopijski dermatitis, također poznat kao ekcem, do kojeg može doći kada alergen izazove upalu i iritaciju kože.

Kako ublažiti ili spriječiti simptome alergije?

Postoji mnogo lijekova koji mogu ublažiti simptome alergije. Najpoznatiji su antihistaminici, koji smanjuju kihanje, curenje nosa i svrbež očiju smanjenjem količine histamina u tijelu. Osim njih, postoje i dekongestivi, koji smanjuju krvne žile u nosu kako bi ublažili začepljenost i otjecanje, kao i kortikosteroidi, protuupalni lijekovi koji zaustavljaju alergijsku reakciju i ublažavaju upalu, a koji se pripisuju kod težih oblika bolesti. Iako ove lijekove za alergije možeš kupiti bez recepta, najbolje je posavjetovati se liječnikom kako bi odabrala pravi lijek za sebe.

Image
Foto: Unsplash

Kako bi simptome alergije svela na najmanju moguću mjeru, okušaj ostati u zatvorenom prostoru kad god je razina peludi vrlo visoka, što je obično ujutro, a važno je i pratiti peludni kalendar koji sadrži podatke o tome koja stabla, trave i korovi cvjetaju u koje doba godine i kojim intenzitetom. Osim toga, prostorije u kojima boraviš provjetravaj kratko i u poslijepodnevnim satima. Kada je riječ o još nekim smjernicama, bilo bi dobro da odjeću sušiš u stanu ili sušilici, da se redovito tuširaš kada stigneš izvana i da kosu pereš svake večeri jer se peludna zrnca skupljaju na vlasima kose.