Pravo na drugo liječničko mišljenje

Jeste li ikada zatražili drugo mišljenje u brizi za vlastito zdravlje?

Pravo na drugo liječničko mišljenje

„Pacijent ima uvijek pravo tražiti drugo stručno mišljenje o svome zdravstvenom stanju. Drugo stručno mišljenje pacijentu je, na usmeni ili pisani zahtjev, obvezan dati svaki zdravstveni radnik visoke stručne spreme i odgovarajuće specijalizacije, koji nije sudjelovao u izravnom pružanju određenog oblika zdravstvene usluge pacijentu.“

Mnogi i danas ne znaju za ovu odredbu Zakona o zaštiti prava pacijenata. Radi se o članku 10. koji vam kada je u pitanju zdravlje daje pravo tražiti drugo stručno mišljenje o dijagnozi ili terapiji. To nije nikakav udarac na ego liječnika, nego samo i jedino znak brige za vlastito ozdravljenje.

Ne bojte se tražiti drugo mišljenje
Drugo mišljenje u nas se još uvijek ne doživljava kao jedno od temeljnih prava pacijenata, nego kao znak nepovjerenje prema liječniku. Kako se ne bi zamjerili svom liječniku, mnogi se ustručavaju tražiti drugo mišljenje. No, za sebe čovjek uvijek mora izboriti najbolje rješenje, pogotovo kada se radi o zdravlju. Drugo mišljenje može pridonijeti točnijem dijagnosticiranju bolesti i boljem liječenju. Trebate znati da vam i liječnik opće prakse mora napisati uputnicu za drugo mišljenje na vaše traženje. Također imate prema zakonu pravo izabrati drugu bolničku ustanovu, a ne jedino onu kojoj ste po mjestu stanovanja dodijeljeni. Drugo liječničko mišljenje predstavlja ekspertno nepristrano drugo mišljenje liječnika specijaliste ili subspecijaliste ukoliko pacijent nije u potpunosti zadovoljan načinom prijašnjeg liječenja, postavljenom dijagnozom ili samo želi potvrdu prethodnog nalaza.

Točnije dijagnosticiranje bolesti
Najčešće se traži drugo mišljenje vezano uz onkološko liječenje te kirurške zahvate.Poznato je da se drugo mišljenje u više od 50% slučajeva razlikuje od osnovnog. Pacijent koji želi zatražiti drugo mišljenje treba sa sobom donijeti svu medicinsku dokumentaciju koju posjeduje kako bi liječnik koji daje drugo mišljenje imao uvid u sve što se dotad poduzelo u dijagnostičkom postupku, postavljanju dijagnoze te započetom liječenju. Pacijent može zatražiti drugo mišljenje preko HZZO – a tako što će se obratiti svom izabranom doktoru  obiteljske medicine. On će mu izdati uputnicu A4. Pacijent ima pravo na drugo mišljenje te mu to pravo neće biti uskraćeno. Pacijent uvijek može otići privatnom zdravstvenom djelatniku po drugo mišljenje ako tako odluči.

Pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji
Prema Zakonu o zaštiti prava pacijenata, jedno je od pacijentovih prava i ono na pristup medicinskoj dokumentaciji  Na zahtjev pacijenta, liječnik je obvezan pacijentu dati na uvid cjelokupnu medicinsku dokumentaciju koja se odnosi na dijagnostiku i liječenje njegove bolesti. Također, pacijent ima pravo zahtijevati presliku medicinske dokumentacije o svom trošku. Pacijent jedini ima pravo na pristup dokumentaciji, a ne i članovi njegove obitelji ili neke druge osobe. Time se štiti privatnost pacijenta te povjerljivost osjetljivih podataka. Za drugo mišljenje treba prikupiti sve nalaze i rendgenske slike. Ukoliko se odlučite za inozemstvo, poželjno je da imate rendgenske slike na CD-u. U bolnici u kojoj je pretraga obavljena predaje se zahtjev za preslikom na CD-u. Pacijente često zanima i kako mogu doći do patoloških stakalaca i blokova. Svaki bolesnik ima pravo podići i patološka stakalca i patološki blok na Zavodu za patologiju bolnice u kojoj je patološki uzorak izrađen. Djelatnici patološkog zavoda izdaju i stakalca i blokove bez poteškoća i bez naknade. Potrebno je potpisati izjavu da će se nakon obrade stakalca ti uzorci u bolnicu vratiti, te dostaviti u pismenom obliku drugo liječničko mišljenje.

Kakva su iskustva naših čitateljica?

U želji da vas više uključimo u kreiranje sadržaja zamolili smo vas i za vaša iskustva po pitanju traženja drugog liječničkog mišljenja. Evo što su neke od vas podijelila s nama:

ana82 - Jesam, u nekoliko navrata, i to kada sam sama shvatila i procijenila da me liječnik uopće nije "doživio kao pacijenta", već kao samo broj s uputnice... I dobro je da jesam, jer se u 3 navrata ispostavilo da ona dijagnoza koja mi je bila prva postavljena, uopće nema veze s vezom, i da su mi samo "nakrkali" lijekove, iako neke ne smijem piti, a to sam im i tada bila rekla. Po tome sam shvatila da nemaju pojma što mi je... Isto tako i zubar, sada idem kod privatnog, jer mi je stomatologica pod socijalnim uništila zub. Rekla mi je da je to do mene, a na kraju je bila gangrena, i zub se više nije mogao liječiti i morao je van... Unatoč tome što sam svaka 2 tjedna govorila da mi je čudan zub, i da mi je čudan osjećaj u njemu, nije se nije poduzelo. Pa sam otišla na svoju ruku slikati zub, i opet mi rekli da nije ništa, a ja natekla preko noći. Tada sam otišla privatniku koji je vidio i sliku, i odmah rekao da se iz aviona vidi proces, no kako sam rekla, već je upala bila odmakla i nije bilo pomoći...Da sam se barem tada poslušala i zatražila drugo mišljenje. Generalno, unazad 3,4 godine, sve više uočavam  "rupe u zdravstvu" i neprofesionalne liječnike. Ne znam koji je razlog tome. Što ih to toliko demotivira u radu  (loša plaća, i siguran posao-radno mjesto koje je uglavnom trajno sve dok ne odluče promijeniti mjesto? hmm?)   Prije nije bilo tako, svugdje sam išla preko javnog zdravstva i nisam imala baš nikakvih zamjerki, no sada vidim da zdravstvo ne funkcionira, čast izuzecima kojih je malo...

snow_cake - Muž je imao zdravstvenih problema niz godina, morali smo posjetiti razne liječnike od homeopatije do privatnog kardiologa. Na kraju su ustanovili hipotireozu, smanjeni rad štitnjače, ali obišli smo 5-6 "doktora". Kćer je trebala ortodontski aparatić..."Socijalni"ortodont je rekao da treba čekati dok svi trajni zubi izrastu (da,dok sve ode 100%krivo, mišljenja smo da je lakše ispraviti dok rastu). Tek je treći privatnik pristao i otada se stanje popravilo skoro do savršenog.Lijepa je i cifra bila kod privatnika. Mišljenja sam da ti liječnici nisu sveznajući i ne treba se držati njihovih zaključaka k'o pijan plota.

tona36 - Uvijek s potpunim povjerenjem idem liječniku, valjda on zna. Međutim, kako godine odmiču, sve manje povjerenja imam u liječnike specijaliste u našem gradu. Suprugov otac je prije petnaest godina imao grdnih problema (uroloških), a tek su mu u Rijeci otkrili o čemu se radi. I to od "prve". Prijateljici su u Rijeci dali dijagnozu žučnih kamenaca i upale ždrijela (privatni liječnik). Svako toliko se javi netko tko je imao probleme pa ih tek kod drugog, trećeg liječnika otkrio.

anea - Zatražila sam drugo mišljene, nažalost morala sam...problemi sa štitnjačom, a oni koji ih imaju znaju što je to. Doktorica je rekla da je sve ok, a znala sam da nije. Prvi pregled kod endokrinologa  - kazao je da nije za terapiju, drugi pregled drugi endokrinolog i opet pričekat ćemo s terapijom. Treći put opet ista stvar, a nalazi i ja sve gore. I tako par mjeseci. Kada više nisam mogla ni sama sa sobom fino otišla privatno, platila i nisam požalila. Takve stvari treba voditi jedan liječnik, a ne naše fino zdravstvo uvijek drugi pa dobijemo drugo mišljenje. Smatram da je ok ponekad zatražiti i drugo mišljenje, samo što nije ok da svaki put za to drugo i ISPRAVNO mišljenje većinom moramo ići kod privatnika koji za naš standard nisu baš povoljni. No dobro svi znaju da će svatko dati sve za zdravlje.

oprezna - A što učiniti kada ti  drugo mišljenje ne potvrdi ono prvo pa odeš po treće? Ja nisam otišla po treće, prihvatila sam drugo kao točno (učinilo mi se realnijim da se radilo o samo jednom miomu jer smo do tada pratili samo jedan) i to me smirilo. Znam za mnoge koji su išli i po treće i neki čak i četvrto mišljenje i sva su bila različita...

blondiezg - Tražila sam drugo mišljenje više puta, a još više puta nisam i bilo mi je krivo.  Najbolje svjetske klinike u Švicarskoj ili Mayo u New Yorku imaju čak opciju da im platiš preko interneta i pošalješ im papire sve i daju ti mišljenje na temelju nalaza tvojih. Nije čak niti jako skupo. Osobno to nisam radila, ali je moja prijateljica, izašlo ju je 100-200 eura, tako nešto. S time da, naravno, radilo se o ozbiljnijoj bolesti. Ne može štetiti.

Ostala iskustva možete pročitati i podijeliti na našem FORUMU. Hvala svim čitateljicama što su sudjelovale i s nama podijelile svoja mišljenja i iskustva!