Obično nije ništa ozbiljno

Često podriguješ? Evo zašto se to događa i kako si pomoći

Podrigivanje je normalna stvar, no što kad primijetiš da prečesto podriguješ? Tada je možda vrijeme za promjenu prehrambenih i životnih navika

profimedia-0169512140.jpg
Foto: Profimedia

Podrigivanje doista jest zdravo. To je sasvim uobičajena funkcija koja služi svrsi – izbacivanju zraka iz želuca. Iako nije uvijek poželjno čuti da je netko glasno podrignuo, posebice tijekom proslava u restoranu, 'podriganac' nije ništa čudno. Kad čovjek (brzo) jede, vjerojatno će progutati malo zraka što rezultira podrigivanjem nakon jela. Osim toga, povremeni 'podriganac' pomaže te osloboditi pritiska u tvom traktu.

Image
Više je razloga

Često te svrbi dlan? Izdvajamo najčešće uzroke ove neugodne pojave

Koliko god da je 'podriganac' nepoželjan u društvu, on ima prednosti. Sigurno si primijetila da netko nikad ne podriguje (ili barem ne glasno), a da netko konstantno ispusti taj neugodan zvuk. Kako piše Women's Health, to je zato što neki imaju veći želudac pa mogu nakupljati plinove, dok neki imaju manji želudac i to nisu u stanju jer osjećaju pritisak.

Image
Foto: Unsplash

Stvar je u umjerenosti. Podriguješ li više od 30 puta na dan to bi moglo značiti da bi trebala promijeniti prehrambene navike ili da patiš od nekih problema. U globalu, podrigivanje nije opasno, no nije ni dobro postane li učestalo. Više o tome provjeri u nastavku.

Zbog čega nastaje?

Ljudi najčešće podriguju jer su udahnuli previše zraka. To može biti zbog prebrzog jedenja ili ispijanja pića, pijenja gaziranog (posebice sa slamkom) ili alkohola u kombinacija s, primjerice, gaziranim sokovima. Osim toga, i pojedine namirnice mogu te potaknuti na podrigivanje. Tu spadaju luk, grašak, grah i leća, a šanse za 'podriganac' povećavaju i određeni lijekovi poput laksativa ili lijekova protiv bolova. Iako rjeđe, i intolerancija na laktozu i gastritis mogu biti okidač podrigivanju.

Image
Foto: Pexels

Osim toga…

Podrigivanje je rijetko kad znak za uzbunu, no ako primijetiš da te uz to prati nadutost i bol u abdomenu, javi se liječniku. Uz to, 'podriganac' može biti popraćen i vjetrovima. Nakon brzog jela ili pola litre gaziranog velike su šanse da se nagutaš zraka. A ne uspije li sve tako 'izaći van', moguće je da ostatak 'izađe' kroz probavni trakt. I zbog toga ispustiš vjetar.

Image
Foto: Unsplash

A u rijetkim slučajevima učestalo podrigivanje rani je znak srčanog udara

Srčani udar može biti popraćen i manje čestim simptomima. Među njih spada osjećaj mučnine, problemi s probavom te podrigivanje – s tim da je taj simptom češći kod žena.

Image
Foto: Unsplash

Što učiniti kod čestog podrigivanja?

Uzet ćemo za primjer da svaki dan podriguješ ujutro. To znači da vjerojatno dišeš kroz usta i taj zrak nakon buđenja mora nekako izaći. A podriguješ li nakon obroka, vodi računa o prehrani te probaj spoznati koje te namirnice i pića 'tjeraju' na to. Ako su to gljive, grah, brokula… - pokušaj ih nakratko izbaciti iz prehrane pa vidjeti je li se podrigivanje smanjilo. Također vodi računa o tome da jedeš dvadesetak minuta te da namirnice žvačeš. Gaziranih bi se pića i inače trebala kloniti jer su izvor šećera, a posebice ako patiš od učestalog podrigivanja. I ne samo to – pokušaj ne piti kroz slamku jer ćeš tako smanjiti mogućnost udisanja zraka.

Image
Foto: Unsplash

Uz to, podrigivanje bi mogla spriječiti ako se odvažiš na zdraviji način života – nije poželjno jesti četiri sata prije noćnog sna. Posebice to vrijedi za grickalice za kojima posežu mnogi.  

A ako ti ni ove promjene navika ne smanje učestalost podrigivanja, probaj s probioticima koji potiču zdravu crijevnu mikrofloru. U prehranu ubaci jogurt, kiseli kupus ili pak probiotski dodatak prehrani. Ne pomogne li ni to ne primijetiš da se situacija pogoršava, svakako kontaktiraj liječnika.