Patite li od napadaja panike?

Napadaj panike je vrlo ozbiljni poremećaj i mora se primjereno liječiti. Smatra se da su uzroci mješavina biološke ranjivosti određene osobe te socio-psiholoških utjecaja

Patite li od napadaja panike?

„Odjednom osjetila sam nevjerojatni val straha bez ikakvog razloga. Moje srce je lupalo 'ko ludo, boljela su me prsa i sve teže i teže sam disala. Mislila sam da sam dobila srčani udar i da ću umrijeti“ - to je samo jedan od bezbroj opisa napadaja panike od kojeg pati sve više i više ljudi, bilo žena, bilo muškaraca.

Napadi panike su najčešće iznenadni, najčešće se događaju bez ikakvog pravog povoda te obuzimaju osobu u toj mjeri da ona često postane u potpunosti nemoćna. Jednom kada doživite napad panike, bilo da se radilo za vrijeme vožnje u autu, kupovine, u liftu ili bilo kojem drugom mjestu, postoji mogućnost da ćete početi patiti od neracionalnih strahova od ulaska u određene situacije, koji se zovu fobije, te ćete izbjegavati takva mjesta i situacije, a najčešće se radi o agorafobiji, strahu od otvorenih prostora.

Simptomi

Postoje dvije vrste napadaja panike - onaj koji uključuje agorafobiju i onaj koji ju ne uključuje.
Napadaji panike mogu imati veliki utjecaj na svakodnevni život pojedinca ako se ne počinje liječiti na vrijeme.
No, prije nego što kažemo više o mogućim uzrocima i načinima liječenja napadaja panike, potrebno je istaknuti općenite simptome:

  • treperenje ili jako udaranje srce
  • bol u prsima
  • mučnina u želucu
  • vrtoglavica, mučnina
  • problemi s disanjem, osjećaj davljenja
  • trnci ili otupljenje u prstima
  • valunge ili oblijevanje hladnog znoja
  • slabija ili jača drhtavica
  • osjećaj da ste u nekom snu ili kriva percepcija
  • teror, osjećaj kao da će se svaki trenutak dogoditi nešto strašno i da ste nemoćni da to spriječite
  • potreba za bijegom
  • nervoza zbog mogućnosti da ćete izgubiti kontrolu i učiniti nešto s čime ćete se osramotiti
  • strah od umiranja

Iako dužina napadaja panike može varirati, najčešće traje duže od 10 minuta, pa zbog simptoma koji ga prate može nalikovati na srčani udar.

Noćni napadaji panike

Napadaji tjeskobe koji se događaju noću tijekom spavanja, još se zovu i noćni napadi panike, no oni se događaju mnogo rjeđe nego što se to događa kod istih osoba tijekom dana. No, simptomi koji doživljavaju osobe za vrijeme tih noćnih napadaju su vrlo važni jer imaju mnogo više respiratornih problema, koji su povezani s napadajem.

Također, te osobe imaju mnogo češće tendenciju pokazivanja simptoma depresije i drugih psihičkih problema, od onih osoba koje nemaju noćne napadaje panike, nego samo dnevne. Ujedno, noćni napadaji panike najčešće traju kraće od 10 minuta, što je još jedna razlika u odnosu na dnevne napadaje, no često je mnogo teže se smiriti do kraja.

Image

Uzrok i posljedica

Da ne bude zabune, napadaji panike su vrlo ozbiljni poremećaj i mora se primjereno liječiti. Smatra se da su uzroci napadaja panike mješavina biološke ranjivosti određene osobe te socio-psiholoških utjecaja.  Znanstvenici ne znaju što se točno dogodi u tijelu kada započne napadaj panike, no neke osobe su više podložne napadajima, dok druge nisu toliko.

Simptomi napadaja panike kod žena češće uključuju izbjegavanje ponavljanja određenih situacija u kojima su se već našle, češće se ponavljaju, ali zato i češće zatraže liječničku pomoć, za razliku od muškaraca. Napadaji panike tijekom trudnoće mogu se povećati, smanjiti ili ostati na istoj razini.

Gledano s psihološke strane, osobe koje počnu patiti od napadaja panike ili napadaja tjeskobe, vjerojatno su već od prije osjetljivije na slične stvari. No, stručnjaci ističu da se vjerojatno radi o kombinaciji fizičkih i psihičkih komponenti koji dovode do napadaja.

Tretmani i liječenje

Zahvaljujući istraživanjima, za napadaje panike postoje različiti tretmani, od onih lijekovima, do psihoterapije, a najčešće kombinacija jednog i drugog daje vrlo dobre rezultate. Ono što je definitivno potrebno naglasiti da napadaji panike, pa tako i tjeskobe se mogu vrlo uspješno izliječiti, no na žalost, mnogi ljudi zanemaruju njihove simptome i ne žele zatražiti pomoć liječnika, što može dovesti do pogoršanja stanja.
Ono što će biti cilj samog tretmana je ne samo da se ukloni posljedica, nego i otkrije uzrok zbog čega ste uopće dobili napadaj panike.


(vam)