Vrijeme promjena

Ovo je jedna neugodna (i često zanemarena) nuspojava predmenopauze i menopauze

Prehrana igra važu ulogu u ovom periodu ženinog života, ali je važno upozoriti žene da tijelo u perimenopauzi i menopauzi ne reagira isto na hranu kao u mladosti

profimedia-0803623947.jpg
Foto: Profimedia.hr

Vrijeme predmenopauze i menopauze je vrijeme promjena često praćeno nekim fizičkim problemima. Slika žene na vrhuncu menopauze ili je barem ovo tipični opis: znojna je, pospana je, na rubu je suza ili bijesa, ili čak oboje. No ovo nisu jedine nuspojave, možda ima i izražene plinove. To je zato što, među ostalim nuspojavama, razdoblje perimenopauze i menopauze sa sobom donosi značajan porast probavnih i gastrointestinalnih problema. "Refluks kiseline, zatvor, proljev, nadutost i plinovi mogu biti vrlo česti u ovom periodu”, objašnjava ginekologinja Renita White za Vogue.

Image
Vrijeme promjena

Predmenopauza: Što očekivati u ovom životnom razdoblju?

Za mnoge stvari u ovom periodu ženskog života jasno je što se događa s tijelom i psihom te se zna da su za te promjene odgovorni hormoni. No nije najjasnija veza s probavnim smetnjama. Liječnički podaci potvrđuju da je zatvor sve češći s godinama, ali rezultati istraživanja su vrlo različiti. "Neke studije pokazuju da je smanjenje estrogena povezano s povećanim zatvorom, ali i žene koje dobivaju dodatni estrogen imaju češći zatvor", objašnjava Daniela Turley. "Hormoni također mogu promijeniti pokretanje probavnog trakta i navike u pražnjenju crijeva", objašnjava Turley. No studija o predmenopauzi iz 2018. godine pokazala je da želučane tegobe mogu biti povezanei s drugim hormonom - kortizolom. "Zatvor može biti posljedica promjena u percepciji stresa i hormona stresa, a ne izravnog utjecaja promjena u spolnim hormonima", kaže Turley te dodaje da stres može biti uzrok razvoja proljeva i zatvora. "Kortizol ne samo da potiče skladištenje masnoće, već također usporava probavu, uzrokujući povećanu nadutost i stvaranje plinova zbog sporijeg vremena prolaska kroz crijeva", dodaje ginekologinja Taniqua Miller.

Međutim probleme s plinovima mogu stvarati i drugi problemi povezani sa starenjem, a ne radi se o hormonima. Na primjer, disfunkcija dna zdjelice (slabljenje mišića u dnu zdjelice) češće se događa u godinama menopauze i nakon toga te može biti uzrok fekalne inkontinencije i zatvora. A Miller dodaje da lijekovi za zdravstvena stanja poput bolesti štitnjače i visokog krvnog tlaka mogu nagovijestiti gastrointestinalne smetnje. "Neke skupine lijekova za krvni tlak, antidepresivi ili dodaci željeza mogu izazvati promjene u probavnom traktu poput zatvora,” dodaje Miller.

POGLEDAJ VIDEO: Joga protiv PMS-a i bolnih menstruacija

Prehrana je vrlo važna u ovom periodu

Prehrana igra važnu ulogu u ovom periodu ženinog života, ali je važno upozoriti da tijelo u ovom periodu ne reagira isto na hranu kao u mladosti. "Hranu koju si podnosila u 20-ima i 30-ima možda se nećeš tako dobro podnositi u 40-ima i 50-ima", objašnjava Miller te dodaje da tijelo može postati osjetljivije. Ne postoji jedinstvena prehrana za sveukupno zdravlje crijeva, najbolji način rada je ograničiti hranu koja izaziva određene simptome. Turley najčešće vidi intolerancije i alergije na pšenicu, mliječne proizvode, soju, jaja, orašaste plodove, ribu i školjke. A postoje i neki redoviti uzročnici gastrointestinalnih turbulencija: alkohol je iritantan za sluznicu crijeva, dehidracija može pogoršati zatvor; masna hrana usporava pražnjenje želuca i premalo vlakana može povećati pojavu zatvora, dok će previše povećati nadutost.

Za bolje zdravlje liječnici preporučuju dovoljan unos vlakana, između 25-30 grama dnevno. Kako bi se lakše shvatio omjer, jedna šalica malina ima 8 grama vlakana, jabuka ima 4, a šalica crnog graha ima 15 grama. No ne smije se zaboraviti da je važno i misliti na stres.

Image
Foto: Unsplash

"Povećanje sna i minimiziranje stresa također mogu smanjiti ove probleme”, kaže White. Poremećaji spavanja, koji se mogu pojaviti u menopauzi, također povećavaju oslobađanje hormona stresa kortizola u tijelu, tako da je važno misliti na kvalitetu sna. Isto vrijedi i za redovitu tjelovježbu. "Kretanje je važno za zdravlje kardiovaskularnog sustava, a pomaže i kod pokretljivosti probavnog trakta", dodaje Miller. No u slučaju kroničnih i većih problemima vrlo je važno javiti se liječniku.