Nezaobilazni dodaci prehrani za zdravlje žena

Što svakoj zreloj ženi treba za zdravlje organizma?

Nezaobilazni dodaci prehrani za zdravlje žena

Police trgovina i ljekarna prepune su dodataka prehrani, manje ili više kvalitetnih, za različite namjene, s različitim doziranjima, te različitim učincima. U toj „šumi“ ponude ponekad je teško pronaći dodatak prehrani koji bi odgovarao vašim potrebama. Uvijek se možete odlučiti za standardne multivitaminske pripravke, koji će vašemu tijelu davati dovoljnu dnevnu dozu vitamina i minerala. No, potrebe žena, posebno onih u zrelijim godinama, uvijek imaju svoje zahtjevnosti. Zato smo izdvojili četiri dodatka prehrani koje bi svaka žena, barem u određenim životnim periodima, trebala uzimati zbog zdravlja.

Kalcij

Zašto je potreban? Poznato je da je kalcij potreban za čvrste kosti, ali taj mineral potreban je i za druge funkcije, kao što je prijenos živčanih signala. Žene u dobi između 19 i 50 godina trebaju oko jedan gram kalcija dnevno. Razmislite koliko dnevno kalcija unosite prehranom i koliko biste trebali uzimati kao dodatak prehrani.

Vitamin D

Zašto je potreban? Vitamin D pomaže u apsorpciji kalcija u organizmu, ali i, prema novim istraživanjima, može umanjiti mogućnost pojave raka crijeva, raka dojki i dijabetesa. Potrebna dnevna doza je 2000 IU-a, odnosno 50 mikrograma zimi, a 25 mikrograma ljeti, posebno kod osoba koje često borave na suncu.

Omega-3 masne kiseline

Zašto su potrebne? Niske razine tih zdravih masnoća mogu dovesti do raznih upalnih stanja u organizmu, ali i do bolesti srca i krvnih žila, dijabetesa i raka. Suplementi omega-3 masnih kiselina dostupni su obliku kapsula, a potrebne dnevne količine za organizam variraju od 1 do 2 grama, ovisno o prehrani.

Probiotici

Zašto su potrebni? To su zapravo dobre bakterije, koje pomažu u uspostavi i održavanju redovite probave, te vaginalnom zdravlju i pH-ravnoteži rodnice te urinarnog trakta, što pak sprečava pojavu brojnih infekcija i gljivičnih oboljenja.
Probiotike je moguće nabaviti u obliku kapsula u kojima se nalaze dobre bakterije. Standardna dnevna količina je oko 10 milijarda bakterija, no broj može varirati ovisno o svrsi.

(vam)
Foto: © LanaK - Fotolia