Zdravlje i hrana

Namirnice koje trebaš izbjegavati ako imaš probleme sa štitnjačom

Iako je mala, ova žlijezda jako je važna za pravilno funkcioniranje organizma

dan-gold-4_jhDO54BYg-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Kroz hormone koje proizvodi, štitnjača utječe na gotovo sve metaboličke procese u tijelu. Poremećaji štitnjače mogu se kretati od male, bezopasne guše (povećane žlijezde) kojoj nije potrebno liječenje do raka opasnog po život. Najčešći problemi sa štitnjačom uključuju abnormalnu proizvodnju hormona štitnjače, a previše hormona rezultira stanjem poznatim kao hipertireoza. Nedovoljna proizvodnja hormona dovodi do hipotireoze. Iako bolesti štitnjače mogu biti neugodne, većina problema sa štitnjačom može se kvalitetno riješiti ako se pravilno dijagnosticira i liječi.

Image
Briga za zdravlje

Sumnjaš da ti štitnjača radi probleme? Ovo su prvi znakovi upozorenja

Bolesti štitnjače danas su jedan od najraširenijih zdravstvenih problema, a pogađaju ljude diljem svijeta. No, različite bolesti štitnjače posebno utječu na zdravlje žena. U Hrvatskoj svaka treća žena ima probleme sa štitnjačom. Iako se većina bolesti vrlo uspješno liječi, često je potrebno doživotno uzimanje hormonske terapije.

Hipertireoza i hipotireoza najčešći su problemi s kojima se žene suočavaju, a u slučaju bolesti najvažnije je da se žena savjetuje s liječnikom vezano za životni stil i prehranu. No, stručnjaci ipak savjetuju da neke namirnice kod ova dva stanja treba izbjegavati ili svesti na minimum. U nastavku pogledaj o kojim se namirnicama radi:

Hipertireoza - namirnice koje treba izbjegavati:

  • Namirnice bogate jodom - alge, školjke i druga morska hrana bogatu jodom. Jodiranu sol također treba izbjegavati.
  • Kofein i druge stimulanse - izbjegavati stimulanse poput kave, šećera ili druga pića s kofeinom ili stimulirajućim sastojcima jer pojačavaju simptome lupanja srca i druge simptome hipertireoze. Pića s kofeinom zamijeniti s vodom.
  • Punomasno mlijeko - konzumiranje punomasnog mlijeka nije dobro za osobe s hipertireozom. Obrano mlijeko mnogo je bolja opcija koja se lakše probavlja.
Image
Foto: Unsplash
  • Crveno meso - ova vrsta mesa ima visoku razinu kolesterola ili zasićenih masti. To može dovesti do bolesti srca i dijabetesa tipa 2. Smanjenje unosa crvenog mesa može pomoći u smanjenju simptoma hipertireoze. Razmisli o zamjenama koje sadrže više nemasnih bjelančevina, kao što su riba iz hladne vode (losos, tuna, haringa, skuša) i grah. Izbjegavaj prerađenu i prženu hranu te razne umake.
  • Alkohol - može poremetiti razinu energije i pogoršati probleme sa spavanjem koji su povezani s hipertireozom. Konzumiranje alkohola također povećava rizik od osteoporoze kod osoba s hipertireozom.

Hipotireoza - namirnice koje treba izbjegavati

Ne postoji posebna prehrana za osobe s hipotireozom. Postoje neke namirnice koje se mogu izbjeći kako bi se pacijentima pomoglo da se osjećaju bolje

  • Soja - treba izbjegavati tofu, sojino mlijeko i soja umak. Biljni estrogeni (fitoestrogeni) mogu utjecati na aktivnost enzima koji pomažu u proizvodnji hormona štitnjača. Fitoestrogeni mogu blokirati unos joda i ometati apsorpciju lijekova za štitnjaču.
  • Goitrogeni odnosno namirnice koje mogu utjecati na rad štitnjače. Povrće poput brokule, prokulica, kupusa i voće poput bresaka, krušaka, maline, jagoda i šljiva.
Image
Foto: Unsplash
  • Izbjegavati ili ograničiti dodane šećere, rafinirane namirnice i hranu bogatu zasićenim mastima.
  • Izbjegavati grejp ili sok od grejpa, kavu, namirnice koja sadrži brašno od soje ili orahe jer ove namirnice mogu smanjiti utjecaj lijekova.