Kako ublažiti tegobe astme?

Prehrana, eterična ulja i suplementi pomoći će u borbi protiv astme

Kako ublažiti tegobe astme?

Alergije su sve raširenije i pogađaju sve dobne skupine. Kada je u okolini prisutan alergen, imunološki sustav reagira i uzrokuje upalnu reakciju u plućima. To je, nažalost, i najčešći put koji od alergije vodi prema astmi, jednoj od najraširenijih bolest modernoga doba. U razvijenim zemljama astma zahvaća 7 – 10 posto  stanovništva, i ta brojka se stalno povećava. Kod astme su dišni putevi više osjetljivi na iritacije te skloniji upali, što dovodi do sužavanja dišnih puteva i otežanog disanja. Karakteriziraju je još i simptomi kao što su kašalj, te zviždanje u bronhima i plućima.

Promjena prehrane može ublažiti simptome astme

Rezultati najnovijih istraživanja pokazuju da konzumiranje voća, povrća i cjelovitih žitarica, odnosno hrane bogate vlaknima, može smanjiti upalu u plućima, a time i ublažiti simptome astme. Dodatno konzumiranje vlakana utječe na apsorbciju hranjivih tvari u crijevima, što pak utječe na imunološki sustav. Također se pokazalo da ovisno o tome kakve se namirnice konzumiraju, bogate vlaknima ili siromašne vlaknima, mijenjaju se i vrste bakterija koje žive u crijevima. Inače je sve više dokaza da crijevne bakterije imaju utjecaj na zdravlje.

Antiupalna dijeta

Ta se dijeta temelji na namirnicama koje pomažu uskladiti rad imuniteta i suzbiti upalne procese. Na listi namirnica antiupalnog djelovanja nalaze se kokos, bobičasto voće, batat, maslinovo ulje, jabučni ocat, sjemenke lana, brokula, cimet, origano, papaja, zeleni čaj, paprika, kupus, kurkuma, med, orah, jabuka, crveni luk.

Eterično ulje metvice

Metvica, odnosno eterično ulje metvice, jedna je od najučinkovitijih ljekovitih biljaka za liječenje astme. Djeluje umirujuće i ublažava smetnje pri disanju. Smiruje kašalj. Metvicu karakterizira ugodan miris mentola, koji je osnovni sastojak eteričnog ulja, i ima jako baktericidno djelovanje. Skuhajte čaj od metvice u većoj posudi te ga upotrebljavajte kao parnu kupelj. Udisanje pare povoljno djeluje na dišne putove.

Kurkuma

Kurkuma ima antiupalno djelovanje i može pomoći kod napada astme i alergija. Kurkumu u prahu treba upotrebljavati prilikom pripreme jela u obilnijim količinama, oko pola čajne žličice dnevno. Upotrebljava se s paprom zato što se tako bolje resorbira.

Ulje crnog kima

Korištenje ulja crnog kima dalo je vrlo dobre rezultate u tretmanima astme i dugotrajnih alergijskih poremećaja. Brojne studije potvrdile su njegovo balansirajuće djelovanje na imunološki sustav. On smanjuje kašalj, protuupalno djeluje na sluznicu dišnih puteva, gotovo identično djelovanju kortikosteroida deksametazona i djeluje protiv bakterija pa se stoga može primjeniti u liječenju astme. Uzima se najmanje godinu dana, a kod kupovine treba pripaziti da je ulje ispravne kvalitete.

Vitamin C i folna kiselina

Treba povećati unos cinka i magnezija koji imaju niske vrijednosti kod astme. Unositi vitamine B kompleksa, posebice vitamin B6, folnu kiselinu i antioksidanse, naročito vitamin C i E. Selen u dozi od 100 mg predstavlja izvrsno oružje protiv slobodnih radikala. Magnezij pak dovodi do opuštanja mišićnice bronha čime direktno olakšava simptome. Studije su pokazale da folna kiselina može smanjiti alergije i pomoći u smanjivanju upale. Vitamin C ili hrana koja sadrži vitamin C, kao što su naranče, kivi i sok od limuna sadrže antioksidanse koji su važni u borbi protiv alergija povezanih s astmom.

Vitamin D

U zadnje vrijeme sve češće se spominje povezanost između nedostatka vitamina D i astme. Znanstvenici su dokazali da nedostatak ovog vitamina može uzrokovati lošiji rad dišnih organa i povećati rizik od nastanka astme.Vitamin D igra važnu ulogu u usklađivanju rada imunog sustava blokirajući citokine koji uzrokuju upale. Da biste opskrbili organizam vitaminom D, dovoljno je da se izlažete suncu 20 minuta svaki dan.

Foto: © WavebreakMediaMicro - fotolia